StoryEditor
E-commerce
04.01.2024 17:01

Michał Owerczuk, Gemini Polska: Nie spodziewam się konsolidacji w e-commerce poprzez przejęcia

Michał Owerczuk, członek zarządu, dyrektor e-commerce, Gemini Polska w rozmowie z Katarzyną Bochner, redaktor naczelna portalu wiadomoscikosmetyczne.pl / wiadomoscikosmetyczne.pl
Według Michała Owerczuka, członka zarządu i dyrektora e-commerce Gemini Polska, konsolidacja w e-commerce w kategorii zdrowie i uroda będzie następowała przede wszystkim przez wzrost organiczny największych graczy a nie poprzez przejęcia.

Przejęcie udziałów w internetowej drogerii eZebra przez jedną z najszybciej rozwijających się firm detalicznych Dino dało początek dyskusjom, czy rozpoczęły się procesy konsolidacyjne w e-commerce wśród firm działających w kategorii zdrowie i uroda. Według obserwatorów rynku tak właśnie jest. Chociaż rynek ciągle ma bardzo duży potencjał do wzrostu coraz trudniej będzie działać na nim firmom, które nie mają odpowiedniego zaplecza technologicznego, a przede wszystkim finansowego.

O konsolidację rynku zapytaliśmy, podczas wywiadu w cyklu Beauty Rozmowy Wiadomości Kosmetycznych, Michała Owerczuka, członka zarządu i dyrektora e-commerce Gemini Polska, który przyznał, że to bardzo ciekawy proces, bo przez ostatnie lata, a szczególnie w dwóch pierwszych latach pandemicznych, tendencja była odwrotna. – Wówczas na polskim rynku pojawiło się mnóstwo nowych graczy, którzy wychodząc głównie z offline zaczęli oferować produkty w online poprzez własne sklepy lub platformy sprzedażowe typu Allegro. Widzieliśmy eksplozję podmiotów działających na rynku zdrowia i urody – mówił Michał Owerczuk.

OBEJRZYJ CAŁĄ ROZMOWĘ

Szef e-commerce w Gemini Polska uważa, że konsolidowanie się rynku będzie następowało poprzez umocnienie się najsilniejszych graczy. Nie będzie to raczej konsolidacja przez przejmowanie podmiotów.

– Zapowiadane przejęcie eZebra przez Dino to pierwszy krok w kierunku konsolidacji. Natomiast trzeba pamiętać, że konsolidacja rozumiana jako przejmowanie poszczególnych graczy jest o tyle trudna, że handel e-commerce, wysyłkowy, to jest gra, w której efekt skali jest bardzo istotny. W przejęciach najważniejsze pytanie, które musi paść na początku to: Co ja kupuję? Czy kupuję bazę klientów? Jeśli jest inna niż moja to pewnie ma dużą wartość. Czy kupuję brand? W przypadku kupowania mniejszych graczy – nie zawsze jest on silny, chyba że w konkretnej niszy. Wreszcie pytanie – czy kupuję model operacyjny, logistykę? Jeżeli przyjmiemy takie założenie, że skala jest ważna, to posiadanie kilku małych centrów logistycznych do wysyłek, często manualnych, może generować bardzo wysokie koszty. Spodziewałbym się więc konsolidacji, ale raczej przez wzrost organiczny największych graczy niż poprzez przejęcia. Więksi gracze będą na tyle usprawniać i polepszać swoją ofertę, że będą rośli w siłę – uważa Michał Owerczuk.

Przyznaje także, że w beauty e-commerce ciągle jest dużo do zrobienia. – E-commerce w kategorii zdrowia i urody w Polsce jest wciąż relatywnie nieduży. W zależności od źródła to 2-3 mld zł obrotu. Jest więc wciąż olbrzymi potencjał do wzrostu – powiedział.

Podkreślił także, że sprzedaż w e-commerce ciągle rośnie.   

– W stosunku do oczekiwań, które mieli i inwestorzy, dostawcy i być może część konsumentów odnosząc się do pierwszych kwartałów pandemicznych, to nie jest już ten poziom, natomiast widać powrót do długoterminowego trendu dużo szybszego wzrostu e-commerce niż całej reszty gospodarki i ten trend będzie się utrzymywał. Czyli wciąż e-commerce rośnie dwucyfrowo, ale jest to raczej niższe kilkanaście procent – stwierdza.

Czytaj także: Michal Owerczuk, Gemini Polska: Jak budować e-commerce w kategorii zdrowie i uroda

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
E-commerce
29.04.2024 13:33
Sifted: Vinted osiąga pierwszy raz rentowność i odnotowuje 61 proc. wzrost przychodów
Vinted to jeden z najpopularniejszych serwisów sprzedaży towarów używanych.Canva/Vinted
Vinted, litewski startup, który stał się jednym z najbardziej znanych w Europie rynków artykułów używanych, po raz pierwszy osiągnął rentowność. W swoim raporcie rocznym firma podaje, że jej przychody w 2023 r. osiągnęły poziom 596,3 milionów euro, co oznacza wzrost o 61 proc. rok do roku. Odnotowała również zysk netto w wysokości 17,8 milionów euro w 2023 r., w porównaniu ze stratą netto w wysokości 20,4 milionów euro w 2022 r. Skorygowana EBITDA wyniosła 76,6 milionów euro.

Startup z siedzibą w Wilnie jest wspierany przez jedne z wiodących na świecie firm ventrure capital, w tym Accel, Lightspeed, EQT i Insight Partners. Według portalu Dealroom, Vinted zebrał łącznie 532 miliony dolarów, a według ostatecznych obliczeń jego wartość wyniosła 4,1 miliarda euro. Na koniec 2023 roku zabezpieczył także kredyt odnawialny w wysokości 50 mln euro od BNP Paribas i ING Bank na potencjalne przyszłe możliwości inwestycyjne lub ekspansję, w tym fuzje i przejęcia. Wiele osób spekuluje, że Vinted może być na dobrej drodze do debiutu giełdowego: w wywiadzie dla portalu Sifted rok temu Thomas Plantenga, dyrektor generalny firmy, powiedział, że skalowalność biznesu jest już gotowa do pierwszej emisji akcji, ale wystawienie spółki na giełdzie nie jest pierwszym priorytetem.

Vinted jest obecny na kilkudziesięciu rynkach w Europie i Ameryce Północnej. W zeszłym roku rozszerzyła swoją działalność na Danię, Finlandię i Rumunię. Po przejęciu w 2022 r. projektantki specjalizującej się w używaniu odzieży Rebelle, wkroczyła także na rynek mody luksusowej i opracowała usługę sprawdzającą, czy luksusowe produkty są oryginalne. Vinted rozwija także swoją usługę wysyłkową Vinted Go. W tym roku będzie nadal intensywnie inwestować w tę usługę, szczególnie we Francji, Belgii i Holandii – napisano w oświadczeniu. W 2023 r. średnia miesięczna liczba pracowników wzrosła o jedną trzecią do 1743, przy czym większość była zatrudniona na Litwie. Dziś firma zatrudnia ponad 2000 osób.

Vinted, platforma internetowa pierwotnie przeznaczona dla osób prywatnych, niezamierzanie stała się popularnym kanałem sprzedaży dla konsultantek z firm marketingu wielopoziomowego (MLM). Te przedstawicielki wykorzystują Vinted do dystrybucji kosmetyków, co jest szczególnie widoczne w przypadku produktów z premii czy prowizji otrzymanych w ramach ich działalności. Ponadto, pracownicy drogerii i perfumerii również korzystają z Vinted do sprzedaży markowych kosmetyków, które zdobyli jako benefity pracownicze. Dzięki temu, kupujący na Vinted mogą znaleźć produkty wysokiej jakości po niższych cenach, co czyni platformę atrakcyjną zarówno dla sprzedających, jak i kupujących, mimo że pierwotnie nie była ona przeznaczona do prowadzenia działalności gospodarczej. Na platformie znajdują się obecnie dziesiątki tysięcy ofert z kategorii urodowej.

Czytaj także: Vinted: re-commerce rośnie — ponad 45 proc. Polaków od ponad 4 lat kupuje z drugiej ręki

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
E-commerce
24.04.2024 13:00
Na stronie internetowej Dino pojawił się odnośnik do eZebry. Sieć marketów promuje e-drogerię także w swoich gazetkach
Dino przekierowuje do drogerii eZebra ze swojej strony internetowej. Odnośnik pojawił się w menu głównym na stronie internetowej marketdino.plDino
Na stronie Dino na górnej belce pojawił się odnośnik do sklepu eZebra, niezależnej drogerii internetowej. Na początku kwietnia Dino przejęło sporą część udziałów eZebra, stając się kontrolującym udziałowcem. Link kieruje bezpośrednio do internetowej drogerii eZebra, umożliwiając szybki i łatwy dostęp do szerokiego asortymentu kosmetyków, co ma na celu zwiększenie ruchu na stronie eZebra i promowanie jej oferty wśród klientów Dino.

Na stronie głównej Dino Polska pojawił się odnośnik do sklepu eZebra, co jest znaczącym krokiem w integracji obu firm po niedawnym przejęciu eZebra przez Dino. Ten nowy element na stronie jest nie tylko wygodnym udogodnieniem dla klientów poszukujących produktów kosmetycznych online, ale także sygnalizuje zacieśnienie współpracy pomiędzy tymi podmiotami.

image
Dino ze swojej gazetki reklamowej przekierowuje klientów do drogerii eZebra, w której kupiło udziały, Jest to jednak skromny komunikat na ostatniej stronie publikacji
Dino
Sieć marketów zaprasza także klientów do drogerii eZebra wspominając o niej w swojej najnowszej gazetce handlowej. Komunikat jest jednak bardzo skromny, został umieszczony tylko na ostatniej stronie gazetki.

Dino Polska ogłosiło, że 3 kwietnia tego roku sfinalizowało zakup udziałów w internetowej drogerii eZebra, na mocy warunkowej umowy wstępnej zawartej między firmami 17 października 2023 r. W wyniku tej transakcji, Dino Polska nabyło 72,22 proc. udziałów eZebra, a po zwiększeniu kapitału zakładowego firmy, jego udział wzrośnie do 75 proc.

Dino Polska przejmie również kontrolę nad spółkami zależnymi eZebra, w tym 3BOOM sp. z o.o. z Lublina oraz JTG Polska, która dysponuje własnym magazynem i zajmuje się usługami magazynowymi oraz wysyłkowymi. Założyciele eZebra pozostaną na kluczowych stanowiskach kierowniczych i będą nadzorować wdrażanie obecnej strategii rozwoju.

Całkowity koszt zakupionych udziałów wyniósł 63 miliony złotych, przy czym ta kwota może zostać dostosowana w zależności od rzeczywistych danych finansowych ustalonych na dzień finalizacji transakcji. Z tej sumy, 11,5 miliona złotych zostało przekazane do eZebra jako kapitał na pokrycie nowo wyemitowanych udziałów w kapitale zakładowym, wspierając tym samym rozwój firmy. Pozostała kwota, czyli 51,5 miliona złotych, była płatnością za nabycie już istniejących udziałów.

eZebra.pl to największy niezależny polski sklep internetowy specjalizujący się w produktach kosmetycznych, oferujący szeroki asortyment z zakresu pielęgnacji, makijażu, perfum, akcesoriów kosmetycznych oraz produktów do paznokci. Firma współpracuje z około 300 dostawcami i oferuje towary od ponad 1000 marek, co sumuje się do około 40 tysięcy różnych produktów.

Czytaj także: Dino Polska oficjalnie przejęło internetową drogerię eZebra

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
02. maj 2024 10:25