StoryEditor
Sieci i centra handlowe
06.11.2023 16:45

Polska Rada Centrów Handlowych: Dostępna w Polsce powierzchnia handlowa przekroczyła 13 mln mkw. GLA

Michael Weidemann via Unsplash
Z raportu PRCH "Rynek obiektów handlowych w Polsce" wynika, że na koniec pierwszego półrocza 2023 roku powierzchnia handlowa polskich obiektów handlowych osiągnęła 13,10 miliona metrów kwadratowych GLA. Do końca czerwca 2023 roku, po uruchomieniu 12 nowych obiektów i przeprowadzeniu 6 rozbudów, łączna powierzchnia wzrosła o 149 tysięcy metrów kwadratowych GLA. Ponadto, w trakcie budowy jest kolejne 221 tysięcy metrów kwadratowych GLA, z planowanym otwarciem w 2023 roku. W rezultacie nasycenie powierzchnią handlową na koniec pierwszego półrocza wyniosło 347 metrów kwadratowych na 1000 mieszkańców.

W pierwszej połowie 2023 roku w Polsce otwarto 12 nowych obiektów, w tym 1 centrum handlowe i 11 parków handlowych. Dodatkowo, rozbudowano 6 istniejących obiektów, w tym 2 galerie i 4 parki handlowe. Całkowita powierzchnia handlowa przekroczyła 13 milionów metrów kwadratowych GLA. Pomimo wyższej inflacji i spowolnionej gospodarki, sytuacja centrów handlowych ustabilizowała się, co potwierdzają obroty najemców, które wzrosły o ponad 7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 roku, a także wzrost liczby odwiedzających, jak ocenił Krzysztof Poznański, dyrektor zarządzający Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Największymi obiektami handlowymi otwartymi w pierwszej połowie 2023 roku były ponownie otwarty po przebudowie i modernizacji Fort Wola w Warszawie oraz Galeria Bawełnianka w Bełchatowie. Warto również wspomnieć o parkach handlowych, takich jak Węglin Park w Lublinie, Park Handlowy Glinianka w Łubnej oraz M EMKA Koszalin. Ponadto, w budowie pozostają obiekty o łącznej powierzchni handlowej przekraczającej 221 tysięcy metrów kwadratowych GLA, z planowanym otwarciem w 2023 roku. Większość z tych obiektów to parki handlowe zlokalizowane w miastach o liczbie mieszkańców poniżej 100 tysięcy.

W strukturze nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce, największy udział wynoszący 82 proc. stanowią centra handlowe, następne 16 proc. przypada na parki handlowe, a pozostałe 2 proc. na centra wyprzedażowe. Rozkład nowoczesnej powierzchni handlowej w kraju staje się coraz bardziej równomierny. Obecnie ponad 54 proc. powierzchni znajduje się w 8 największych aglomeracjach, 23 proc. w miastach o populacji od 400 tysięcy do 100 tysięcy mieszkańców, a pozostałe 23 proc. w miastach poniżej 100 tysięcy mieszkańców.

W pierwszym półroczu 2023 roku transakcje inwestycyjne w sektorze handlowym były głównie umowami o średniej wartości 23 milionów euro. Największa z tych transakcji obejmowała zakup Parku Handlowego Matarnia w Gdańsku przez francuską firmę Frey za kwotę 105 milionów euro. W sumie inwestorzy wydali ponad 800 milionów euro na polskie nieruchomości komercyjne w tym okresie.

Czytaj także: Biedronka uruchamia nowe sklepy i modernizuje stare. We wrześniu takich otwarć i re-otwarć było niemal 60

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Sieci i centra handlowe
08.12.2023 15:30
Sieć Dealz zrealizowała plan na ten rok – ma już 300 sklepów w Polsce
Dealz to takze oferta Dla ciała i Dla Urody oraz oprodukty do prania i sprzątania   Dealz
Dealz otworzył dwa nowe sklepy – pierwszy w Gostyninie oraz trzeci w Bytomiu. Tym samym sieć ma już 300 placówek w Polsce. Udało jej się więc zrealizowac plan rozwoju na ten rok.

Najnowsze dwa sklepy Dealz ruszyły w Gostyninie oraz w Bytomiu. Pierwszy został otwarty w Parku Handlowym Centrum, a drogi w Parku Handlowym Stary Stadion. Bytomski sklep jest trzecim z szyldem Dealz w mieście, a zarazem 300. w Polsce. Tym samym sieć zrealizowała plan rozwoju założony na ten rok.

 

Czytaj też: Dealz przyspiesza ekspansję na polskim rynku. Sieć otworzyła 11 sklepów w ciągu jednego dnia

 

W całym 2023 roku siec Dealz otworzyła ponad 100 sklepów. Ich szyldy znajdują się w ponad 200 miastach w Polsce. W asortymencie każdego sklepu Dealz znajduje się ponad 3 tys. artykułów z 18 różnych kategorii, w tym kosmetyki i detergenty.

 

Czytaj też: Kosmetyki w Dealz – „Wielkie marki, mini ceny” [FOTOREPORTAŻ]

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Sieci i centra handlowe
04.12.2023 13:28
Karolina Stylizacje, Skin Ekspertki, Zuzanna Tonicka i Marta Manowska promują kosmetyki Be Beauty Biedronki
Be Beauty - jedna z kosmetycznych marek własnych Biedronki.
Popularne influencerki z branży beauty Karolina Stylizacje, Skin Ekspertki, Zuzanna Tonicka oraz dziennikarka Marta Manowska promują kosmetyki Biedronki – Be Beauty – w najnowszej kampanii na platformach społecznościowych.

Be Beauty to kosmetyczna marka własna Biedronki, która obejmuje kosmetyki do demakijażu, pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. W najnowszej kampanii promocyjnej prezenterka telewizyjna Marta Manowska pokazuje swoją rutynę wieczornej pielęgnacji przy wykorzystaniu produktów tej marki. Poza nią do kampanii zostały zaangażowanie influencerki z branży beauty: Karolina Stylizacje, Skin Ekspertki oraz Zuzanna Tonicka. Twórczynie przedstawiły trzystopniowy proces pielęgnacji, w każdym z nich skupiając się na innym etapie.

Działania obejmują popularne platformy społecznościowe: YouTube, TikTok, Instagram i Facebook. A za akcję odpowiada Lifetube – lider rynku influencer marketingu i ekonomii twórców. W ramach współpracy firma była odpowiedzialna za wybór i współpracę z twórczyniami, biorącymi udział w kampanii, a także za jej przeprowadzenie oraz koordynację. Za zakup mediów do kampanii płatnej odpowiadała agencja  Wavemaker.

Celem kampanii promującej kosmetyki bebeauty jest podniesienie świadomości marki oraz pokazanie zalet i wysokiej jakości kosmetyków. Reklamy promują prosty schemat wieczornej rutyny pielęgnacyjnej. Grupą docelową marki bebeauty są zarówno młode, jak i starsze konsumentki, dla których ważna jest prostota i minimalizm przekazu. Z tego względu kampania skupiała się na przedstawieniu schematu wieczornej rutyny, który jest czymś w rodzaju pielęgnacyjnego ABC – kompleksowego minimum niezbędnego do osiągnięcia zadowalających efektów.

Biedronka oferuje około tysiąca wyrobów marek własnych, które odpowiadają za około 40 proc. całości sprzedaży. Kosmetyczna marka własna Biedronki to Be Beauty, a gama produktów obejmuje kosmetyki do makijażu, demakijażu, pielęgnacji twarzy, ciała i włosów.

Czytaj także: Co znajdziemy na drogeryjnych półkach Biedronki? [FOTOREPORTAŻ]

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
10. grudzień 2023 02:02