wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Allegro we wszystkich rankingach jest wskazywane jako najpopularniejsza platforma zakupowa

Allegro we wszystkich rankingach jest wskazywane jako najpopularniejsza platforma zakupowa (fot. shutterstock)

Blisko trzy czwarte Polaków kupuje w marketplace’ach – tak wynika z najnowszego badania Santander Consumer Banku. Najpopularniejszą platformą jest Allegro. W czołówce znajdują się także Olx i Empik. 

REKLAMAFBK_Belka w artykułach

Polacy chętnie kupują na platformach zakupowych. Już 75 proc. Polaków korzysta z marketplaceów. Przy wyborze platformy 51 proc. ankietowanych kieruje się atrakcyjnymi cenami. Kupujący online najczęściej wybierają Allegro – aż 89 proc. Tak wynika z badania „Polaków Portfel Własny: marketplace przyszłością e-commerce” Santander Consumer Banku.

Wśród nich jest najwięcej osób z dochodem zaczynającym się od 4 000 zł netto w górę (90 proc. wskazań w grupie zarabiającej od 4 000 do 4 999 zł na rękę) oraz pochodzących z małych miejscowości do 50 tys. mieszkańców (81 proc.) – komentuje Ewelina Krzynowy-Gaweł, dyrektor ds. sprzedaży internetowej z Santander Consumer Banku. – W badaniu widać też, że z marketplace’ów chętnie korzystają ankietowani w wieku od 18 do 59 lat – dodaje. 

Tylko 30 proc. Polaków twierdzi, że nie kupuje na platformach zakupowych. To przede wszystkim seniorzy – 62 proc. oraz osoby z zarobkami poniżej 4 tys. zł netto.

Z jakich platform zakupowych korzystają Polacy?

Z badania Santander Consumer Banku wynika, że najczęściej Polacy kupują na Allegro (89 proc.). Na drugim miejscu uplasował się Olx (41 proc.), a na trzecim Empik (40 proc.). W dalszej kolejności są to Aliexpress (26 proc.) oraz Zalando (25 proc.). Co piąty Polak korzystał z E-obuwia (19 proc.), a co szósty z oferty Amazona (18 proc.). Co czwarty respondentowi zdarzyło się kupować na Shopee (27 proc.).

Ceny najważniejszym kryterium

Przy wyborze marketplace najważniejsze są ceny – na to kryterium wskazuje 51 proc. respondentów kupujących na platformach zakupowych. Jest ono najistotniejsze dla 50-59 latków (60 proc.) oraz osób zarabiających między 5 000 a 6 999 zł na rękę (63 proc.). Co czwarty użytkownik marketplace przyznał, że znaczenie przy wyborze mają dotychczasowe pozytywne doświadczenia z daną platformą (27 proc.). To czynnik istotny w większej mierze dla kobiet (31 proc.). Dla 24 proc. badanych istotne są korzystne promocje i rabaty. Szczególnie interesują one 30-39 latków (33 proc.).   23 proc. internautów wybiera platformy zakupowe ze względu na szeroki asortyment produktów i usług, co faktycznie charakteryzuje te kanały sprzedaży. Najczęściej na ten aspekt zwracały uwagę osoby mieszkające w metropoliach (31 proc.).

– Ankietowani przykładali również wagę do m.in. popularności platformy (18 proc.) czy opinii innych kupujących (17 proc.). Co dziesiąty zwrócił uwagę na wiele dostępnych metod płatności (10 proc.) – dodaje Ewelina Krzynowy-Gaweł.

Czytaj także: Polacy kupują na dużych platformach sprzedażowych. Wybierają Allegro i Rossmanna

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w styczniu 2023 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa dorosłych Polaków. Próba n = 1000.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony