REKLAMAWK e-wydania 6_7_2021

STREFA URODY

Pielęgnacja

 

6 lipca 2021, 14:41wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Żywe kamienie – sukulenty naturalnie występujące na pustyniach południowej Afryki

Żywe kamienie – sukulenty naturalnie występujące na pustyniach południowej Afryki (fot. shutterstock)

Witamina D ma do wykonania ważne zadania w obszarze skóry – wpływa na zdrowy koloryt, młodzieńczy blask, właściwe nawilżenie i napięcie. Niestety w naszej szerokości geograficznej nie trudno o jej niedobory. Na szczęście dostawcy substancji kosmetycznych wciąż pracują nad nowymi składnikami, które dodane do produktów kosmetycznych wpływają na zwiększenie poziomu witaminy D w skórze. Ostatnio firma biotechnologiczna Vytrus Biotech ogłosiła, że taką substancję znalazła w roślinnych komórkach macierzystych żywych kamieni – roślin występujących na pustyniach Afryki.   

REKLAMAGOLDENBOX - belka w artykule - 16.07 - 16.08

Światło słoneczne jest niezbędne, aby ludzka skóra produkowała witaminę D. A tylko wtedy ma szansę na zachowanie nawilżenia, elastyczności i młodzieńczego blasku. Niestety poziom tej witaminy w naszych organizmach jest krytycznie obniżony ze względu na coraz bardziej ograniczony dostęp do słońca. Wpływa na to nie tylko mała liczba słonecznych dni (tak mamy w Polsce), ale także styl życia – coraz więcej czasu spędzamy w pomieszczeniach, a jeśli wychodzimy na słońce to zabezpieczamy się kremami z przeciwsłonecznymi filtrami.

Aby temu zaradzić przemysł kosmetyczny już od pewnego czasu oferuje preparaty ze składnikami aktywnymi, które stymulują receptory VRD w skórze do wytwarzana witaminy D (należy przy tym pamiętać, że – wedle prawa – czystej witaminy D w kosmetykach stosować nie wolno). Ostatnio firma biotechnlogiczna Vytrus Biotech postanowiła sobie za cel odnalezienie naturalnego składnika, który będzie miął umiejętność stymulowania syntezy witaminy D przez komórki naskórka.

Jej technologów zainspirowały żywe kamienie – sukulenty naturalnie występujące na pustyniach południowej Afryki. Zauważyli oni, że te rośliny z rodzaju litopsów są ekspertami w zarządzaniu wodą, przestrzenią i światłem w bardzo ekstremalnych warunkach. Z ich komórek macierzystych pozyskali nektar komórkowy (Nectaria Lithops), który optymalizuje mikrośrodowisko skóry, zwiększając tym samym syntezę witaminy D.

Nectaria Lithops zawiera glikokoniugaty (mucyny, glikoproteiny, proteoglikany, glikolipidy), cukry złożone (fruktooligosacharydy), polifenole i kwasy organiczne. Te same składniki ma glikokaliks, czyli warstwa otaczająca każdą komórkę ludzkiej skóry. Nektar z komórek macierzystych żywych kamieni chroni i naprawia tę warstwę, przez co stwarza idealne warunki dla biosyntezy witaminy D i zwiększenia jej poziomu w skórze. Skutkuje to poprawą nawilżenia w najgłębszych jej warstwach, poprawą jędrności i kolorytu oraz rozświetleniem.

Składnik działa antyoksydacyjnie w stopniu porównywalnym do działania witaminy C. Hamuje aktywność kolagenazy. Jego umiejętność do hamowania peroksydacji lipidów jest porównywalna z działaniem pochodnych witaminy E. Zwiększa zdolność do rozmnażania się fibroblastów o 26 proc. a w nich syntezę witaminy D zwiększa o ponad 100 proc. Syntezę tej witaminy w keratynocytach zwiększa natomiast o ponad 50 proc. Zwiększa też syntezę lumisterolu, będącego „rezerwuarem” witaminy D.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony