REKLAMANajlepszy produkt 2022 baner główny

PRODUCENCI I MARKI

Biznes

PRAWO

SUROWCE

 

19 stycznia 2022, 11:42wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Lilial to silny alergen zapachowy. Ze względu na klasyfikację jako substancja mająca negatywny wpływ na rozrodczość trafił na listę składników zakazanych do stosowania w kosmetykach

Lilial to silny alergen zapachowy. Ze względu na klasyfikację jako substancja mająca negatywny wpływ na rozrodczość trafił na listę składników zakazanych do stosowania w kosmetykach (fot. shutterstock)

Lilial – składnik występujący w kompozycjach zapachowych i aromatach – został zaliczony do substancji szkodliwych i nie może być stosowany w kosmetykach. Do 1 marca br. wszystkie produkty z tym składnikiem muszą być wycofane z całego rynku Unii Europejskiej. Rozporządzenie nakłada obowiązek na dystrybutorów. 

REKLAMANajlepszy produkt 2022 baner w tekście

Lilial (INCI: Butylphenyl Methylpropional) został włączony w poczet substancji zakazanych do stosowania w produktach kosmetycznych.

Po 1 marca 2022 wszystkie produkty kosmetyczne z tymi składnikami nie mają prawa znaleźć się na rynku UE. 

Jeśli dany produkt już jest w sprzedaży, to do 1 marca 2022 należy go bezwzględnie wycofać.

Informowaliśmy o tym w listopadzie ub.r. Lilial i pirytionian cynku zakazane. Kosmetyki z ich zawartością musza zniknąć z półek

Firma Dr Koziej Instytut Badań Kosmetyków, która wówczas opublikowała komunikat, potwierdza tę informację.

Lilial to syntetyczny aldehyd aromatyczny występujący w kompozycjach zapachowych i aromatach. Wstępuje pod nazwami Butylphenyl Methylpropional, p-BMHCA, aldehyd 2-(4-tert-butylobenzylo)propionowy czy też Lily Aldehyde. Nadaje produktom silny kwiatowy aromat przypominający cyklamen lub konwalię. Stosowany w perfumach, kosmetykach pielęgnacyjnych oraz chemii domowej (np. w proszkach do prania, płynach do płukania). Silny alergen. Ze względu na klasyfikację jako substancja mająca negatywny wpływ na rozrodczość (Repr. 1B) została załączona do aneksu II rozporządzenia 1223/2009 w pozycji 1666. 

Niestety w rozporządzeniu 1223/2009 mamy taki obowiązek narzucony na dystrybutorów (art. 6)

3. Jeżeli dystrybutorzy uznają lub mają powody sądzić, że: 
-  dany produkt kosmetyczny nie jest zgodny z wymogami przewidzianymi w niniejszym rozporządzeniu, nie udostępniają produktu na rynku, dopóki nie zostanie on dostosowany do obowiązujących wymogów; 
- produkt kosmetyczny, który udostępnili na rynku, nie jest zgodny z niniejszym rozporządzeniem, zapewniają przyjęcie środków naprawczych niezbędnych do dostosowania tego produktu, wycofania go z rynku lub wycofania od użytkowników końcowych, w razie potrzeby. 

Ponadto jeżeli produkt kosmetyczny stwarza ryzyko dla zdrowia ludzi, dystrybutorzy niezwłocznie informują o tym osobę odpowiedzialną oraz właściwe organy krajowe państw członkowskich, w których udostępniły dany produkt, podając szczegóły zwłaszcza dotyczące niezgodności oraz przyjętych środków naprawczych.

Szczegóły w rozporządzeniu nr 2021/1902 z dnia 29 X 2021.

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32021R1902&from=EN

EUR-Lex - 32021R1902 - EN - EUR-Lex (europa.eu)

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 18

 • 13
  BARDZO PRZYDATNY
 • 3
  PRZYDATNY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~gość 1 miesiąc temu

  Pozory dbałości o zdrowie konsumenta, bo codziennie mamy kontakt z wieloma truciznami których nie jesteśmy w stanie ominąć i decydenci dobrze o tym wiedzą

  Edytowany: miesiąc temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony