StoryEditor
Manicure
11.09.2023 13:59

Paulina Pastuszak: Manicure hybrydowy jest bezpieczny. Informacje o rakotwórczym działaniu lamp UV były nierzetelne

Paulina Pastuszak, właścicielka Akademia Stylizacji Paznokcifot.wiadomoscikosmetyczne.pl
Paulina Pastuszak, wykładowczyni akademicka, biegła sądowa, międzynarodowa instruktorka w zakresie stylizacji paznokci, edukatorka biznesu beauty i właścicielka Akademii Stylizacji Paznokci zajęła się tematem wpływu lamp UV na ludzki organizm. Uważa, że media przekazały nierzetelnie informacje o ich rzekomym wpływie na ludzkie DNA czy ich znacznie podwyższonym onkogennym działaniu. Dlatego pisze pracę doktorską i prowadzi badania w tym zakresie oraz powtarza, że hybrydy są bezpieczne.

Myślę, że często słyszy Pani to pytanie, ale je zadam: czy hybryda jest bezpieczna?

 

Oczywiście, że tak. Jeżeli tylko jest zaaplikowana w sposób profesjonalny, jest całkowicie bezpieczna. Pod warunkiem, że narzędzia wielorazowego użytku są umyte, zdezynfekowane i wysterylizowane w autoklawie. Część narzędzi oczywiście musi być jednorazowa i wtedy niebezpieczeństwa żadnego nie ma. To co bardzo ważne – zabieg musi zostać wykonany poprawnie, a także produkt musi zostać ściągnięty poprawnie, bezinwazyjnie dla płytki.

 

Czy ta wiedza jest powszechna, czy kobiety nadal same majstrują przy paznokciach, a potem pytają, dlaczego hybryda odpada, odpryskuje albo czemu paznokieć pęka?

 

Niestety nie jest powszechna, mimo, że jest dostępna. Ja ciągle edukuję w tym zakresie, nagrywam podcasty, piszę artykuły, prowadzę program w TV,  ale wiele kobiet chce zaoszczędzić na wizycie w salonie i samodzielnie zrywa, zgryza, podważa materiał nałożony na paznokcie. A to niszczy płytkę paznokcia, bo razem z materiałem odchodzą jej zewnętrzne warstwy. Później jest płacz „mam cienką płytkę!”. Masz cienką, bo zerwałaś materiał razem z płytką. Nadal jest więc wiele do zrobienia, brak świadomości pokutuje. 

 

Mówiąc o bezpieczeństwie manicure hybrydowego nie sposób nie nawiązać do głośnych badań opublikowanych w czasopiśmie „Nature”, które wskazywały, że promieniowanie UV generowane przez lampy do utwardzania lakierów i produktów do stylizacji paznokci, może być podłożem do powstawania zmian nowotworowych. 

 

W tym artykule nic takiego nie było napisane. Bardzo dokładnie rozłożyłam go na czynniki pierwsze, jedyne co stwierdzono, to że temat wymaga dalszych badań. Natomiast te badania, które zostały dotychczas przeprowadzone były w mojej ocenie skrajnie nierzetelne, ponieważ wykonywano naświetlania dwa razy dziennie, trzy dni pod rząd, dużo mocniejszymi lampami niż te, które są używane w salonach stylizacji paznokci. Dodatkowo naświetlania trwały aż 20 minut, podczas gdy w salonie rękę w lampie trzymamy 8-10 minut. Media, nie tylko polskie, ale media światowe, rozdmuchały ten temat, wykorzystano klikbajtowe nagłówki sugerujące, że hybryda i promieniowanie lamp UV są rakotwórcze i niszczące ludzkie DNA. To była duża nagonka spowodowana brakiem rzetelnego przeczytania artykułu. 

Ja obecnie piszę doktorat na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie badamy promieniowanie UV generowane przez lampy naświetlając  płytkę paznokcia w odpowiednich warunkach, odzwierciedlających to, jak wygląda ten proces standardowo w gabinecie kosmetycznym. To będą badania maksymalnie oddające charakter realnego zabiegu.

 

Pamiętam Pani działania na rzecz branży sprzed kilku lat w pionierskim programie Kosmetyczne Rewolucje, którego celem było podniesienie standardu usług świadczonych przez stylistki paznokci. Wówczas też mówiło się o konieczności odpowiednich szkoleń i certyfikacji tego zawodu. Czy coś zmieniło się od tamtej pory? Czy rynek się uporządkował, czy jest certyfikowany lub powinien być?

 

Oczywiście, że tego działania byłyby wskazane – jakakolwiek forma certyfikacji. Natomiast nic na przestrzeni tych kilku lat się nie wydarzyło. Mam wrażenie, że osoby, które działają w branży już dłuższy czas są wyedukowane, m.in. na skutek moich działań. Inwestują w autoklawy, w dobrą dezynfekcję. Natomiast w środowisku social mediów popularni są tzw. influencerzy paznokciowi, osoby znane z tego, że są znane, ale nie będące profesjonalistami, które robią złą robotę promując zabieg stylizacji paznokci jako proste, zwykłe, malowanie hybrydek. Pojawiają się takie porady, że np. nie trzeba używać autoklawu, czyli profesjonalnego urządzenia do sterylizacji narzędzi kosmetycznych, używanego również w gabinetach medycznych i stomatologicznych, a wystarczy piekarnik. Przyznam, że bywam przytłoczona nadmiarem informacji od osób, które nie mają rzetelnej wiedzy w tym temacie, a mają duże zasięgi, co niestety robi młodym adeptom sztuki wodę z mózgu. 

 

Dużo kobiet wchodzi obecnie do zawodu?

 

Bardzo dużo. Trend jest cały czas rosnący. Prowadzę szkolenia od 15 lat w Polsce i na 5 kontynentach: od USA i Peru aż po Indie, Mongolię, Mauritius, Wietnam czy Tajlandię. Wszędzie widzę to samo. Jest zainteresowanie branżą, ale wiedza pozostaje na niewystarczającym poziomie.

 

Często słyszy się opnie, że Polki wyjątkowo dbają o paznokcie i mają w zakresie stylizacji wyjątkowe umiejętności. Czy faktycznie wyróżniamy się na tle innych rynków?

 

To prawda, poziom usług jest wyższy niż przeciętny na świecie. Zwłaszcza w Europie Zachodniej. Tym możemy się pochwalić.

 

Jak branża reaguje na zewnętrzne czynniki gospodarcze? Mamy kilkunastoprocentową inflację, rosnące ceny, konsumenci podobno ograniczają wydatki. Czy wpływa to na rentowność gabinetów i jak sobie przedsiębiorcy z tym radzą?

 

Wpływa oczywiście. Tym bardziej, że niestety, bardzo wielu stylistów paznokci nie ma wiedzy na temat prowadzenia biznesu. Wiedza ekonomiczna, prawna, stricte finansowa, po prostu z przedsiębiorczości, jest niestety na poziomie bardzo, bardzo niskim. Panie mylą netto z brutto, dochody z przychodami, nie potrafią ustawić sobie strategii biznesowej i strategii komunikacji, nie potrafią w odpowiedni sposób posługiwać się social mediami, mają kiepsko prowadzoną reklamę i to jest fatalne, ponieważ zamiast korzystać z okazji i w tym trudnym okresie dla gospodarki wybić się, bo wiadomo, że inni też mają gorzej, to wiele osób zamyka salon albo obniża ceny, co jest najgorszą możliwą opcją.

 

Albo przechodzą na mobilne usługi.

 

Co samo w sobie nie jest niczym złym, tylko niech te mobilne usługi będą w odpowiedni sposób wyceniane. 50 zł za hybrydowy manicure to są ceny dumpingowe, bardzo psujące branżę. Tak nie powinno być. Dlatego w najbliższym czasie będę chciała skupić się na szkoleniach stricte marketingowych, chcę nauczyć właścicieli salonów jak korzystać z social mediów, jak tworzyć strategię, jak zarabiać dobrze dzięki mediom społecznościowym, a nie wykorzystywać je do oglądania memów.

 

Jakie są dziś wiodące trendy w stylizacji paznokci i co zmieniło się na przestrzeni lat?

 

Na przestrzeni lat zmieniło się bardzo dużo. Klasyczna stylizacja żelowa została wyparta przez hybrydy. Lakiery, które miały nawiązywać do lakierów klasycznych z uwagi na swoją kiepską trwałość również stały się produktem światłoutwardzalnym. Dlatego hybryda jest tak bardzo popularna. Natura jednak nie lubi próżni i znów mamy powrót do naturalnej płytki paznokcia. Bardzo modne stają się obecnie lakiery klasyczne, takie które mogą być wykorzystane w domu, ale również podczas wizyty w gabinecie kosmetycznym, bo nie wszystkie klientki życzą sobie zabieg stylizacji UV.

Jeśli chodzi o zdobienia, w okresie wiosenno-letnim dominowały kolory stosunkowo stonowane, ale bardzo modne są różnego rodzaju błyski uzyskiwane różnymi sposobami. Dają je hybrydowe lakiery holograficzne; lakiery klasyczne z efektem tafli, imitujące lakiery UV; błyszczące, mieniące się pyłki i posypki. 

 

W makijażu popularny jest make-up no make-up. A jak jest z paznokciami?

 

Tak samo – popularne są bazy 3w1 albo 5w1 w kolorze nude, jasnego różu, albo mlecznej tafli, które wystarczy położyć na zasadzie bazy, topu i koloru równocześnie. Odcienie cieliste bardzo fajnie się sprawdzają. Do tego wystarczy mikrozdobienie w postaci np. cienkiego białego paska, albo małej czarnej kropki. Minimalistki z pewnością znajdą coś dla siebie.

 

 

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Manicure
08.12.2022 00:00

Testowane przez WK. Suerte zestaw do manicure hybrydowego

Coraz szersza oferta produktów do manicure hybrydowego sprawia, że tylko jakością można pobić konkurencję. Taki plan wdraża Suerte. 
Manicure hybrydowy nieomal wyparł tradycyjny, w związku z czym producenci prześcigają się w komponowaniu coraz bardziej imponujących kolekcji. Suerte, marka firmy Wera Cosmetics, proponuje konsumentom i konsumentkom żywe, nasycone kolory lakierów i doskonałej jakości bazy i topy do utwardzania.

Suerte, marka znajdująca się w portfolio Wera Cosmetics, wyewoluowała z bycia brandem przeznaczonym do użytku salonowego do formatu bardziej skierowanego również do klienta czy klientki indywidualnej. Obecnie w ofercie znajduje się nie tylko kolekcja lakierów hybrydowych, ale także doskonałej jakości baz, topów, odżywek, produktów do pielęgnacji skórek okołopaznokciowych, removery i cleanery, a także lampy.

Wyjątkowo ciekawe są bazy, zwłaszcza Max Base, która pozwala na przedłużenie naturalnej płytki paznokciowej aż do 1 cm, co oznacza, że właścicielka produktu może wykonać wymagającą dłuższej płytki stylizację w domu bez potrzeby korzystania z szablonów czy tipsów. Innowacyjna jest również baza Rubber Base, która uelastycznia paznokieć. Wszystkie produkty do utwardzania są bardzo trwałe i łatwe do użycia przez amatorkę.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą opinią o produktach.

Promocja
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Manicure
21.09.2021 15:15

Moda na piękne paznokcie warta miliony

<p>pomarańczowy lakier do paznokci</p>

pomarańczowy lakier do paznokci

/ Shutterstock
<p>pomarańczowy lakier do paznokci</p>

dłonie z akcesoriami do paznokci

/ Shutterstock
<p>pomarańczowy lakier do paznokci</p>

Stylish fashionable woman‘s manicure. Black and white nails on blue jeans. Nail polish. Artistic manicure. Modern style. Spring manicure.

/ Shutterstock
<p>pomarańczowy lakier do paznokci</p>

Nail art concept. Woman giving herself manicure on white table

/ Shutterstock
<p>pomarańczowy lakier do paznokci</p>
<p>pomarańczowy lakier do paznokci</p>
<p>pomarańczowy lakier do paznokci</p>
<p>pomarańczowy lakier do paznokci</p>
Gallery
Już od kilku lat zadbane paznokcie wśród Polek to standard. Większość regularnie odwiedza salony kosmetyczne, gdzie zazwyczaj wykonuje profesjonalny manicure hybrydowy. Pandemia i lockdowny zmusiły kobiety do samodzielnej pielęgnacji dłoni. Na szczęście producenci już przed Covidem zadbali o to, żeby klientki miały do wyboru cały szereg odpowiednich produktów i akcesoriów.

Gdy pojawia się hasło "stylizacja paznokci", na myśl od razu przychodzi manicure hybrydowy. Początkowo lakiery te były pomyślane jako produkt profesjonalny, ale dziś producenci oferują całe zestawy pozwalające na samodzielne wykonanie stylizacji w domu. W skład takich zestawów wchodzą lampy i inne akcesoria, dzięki którym wykonanie manicure‘u w domu, nie stanowi problemu. Drogerie, które zauważyły trend i postawiły na hybrydę, nie narzekają na brak chętnych na ten asortyment.

Rynek hybryd był wyceniany w roku 2018 na 700 mln zł, a sprzedaż rosła w dwucyfrowym tempie. Na początku 2021 r., Artur Błażejewski, prezes firmy Cosmo Group (m.in marka NeoNail) szacował jego wartość już na 850 mln złotych. Według danych badawczych firmy Mintel, ponad jedna trzecia wszystkich lakierów hybrydowych dostępnych na globalnym rynku beauty, powstała w Polsce w ciągu ostatnich trzech lat, co pokazuje siłę tej branży. Według badań GfK z 2018 roku, aż 26 proc. Polek w wieku 18-40 lat używa lakieru hybrydowego, w grupie do 29 lat prawie co trzecia. Dziś te wskaźniki są z pewnością wyższe.

W okresie pierwszego locdownu, gdy wszystkie salony kosmetyczne zostały zamknięte, kobiety nie miały wyboru i niemal natychmiast przerzuciły się na kupowanie kosmetyków i akcesoriów do paznokci. Same musiały poradzić sobie z odrostami po akrylu, żelu czy hybrydzie. Porad szukały w internecie. Jak pokazują analizy firmy SentiOne przygotowane dla "Wiadomości Kosmetycznych" w czerwcu 2020 roku to właśnie wokół paznokci toczy się najwięcej dyskusji w internecie, biorąc pod uwagę kategorie kosmetyczne. Ten trend utrzymał się niezależnie od pandemii.

Pielęgnacja króluje

Ważnym trendem w kosmetyce jest natura. Coraz więcej mówi się o dobroczynnym działaniu składników pochodzenia naturalnego oraz ich bezpieczeństwie. Popyt na takie produkty zwiększyła z całą pewnością pandemia, a konsumenci zaczęli bardziej cenić zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci. Kosmetyki eko, wegańskie i naturalne, choć już przed Covidem wiodły prym, teraz stały się kluczowe w ofercie producentów.

Ważnym aspektem każdej pielęgnacji jest nawilżenie. Paznokcie podobnie jak skóra twarzy czy włosy, aby były zdrowe i mocne muszą być dobrze nawilżone. Dzięki temu nie będą się łamać i rozdwajać. Regularne wcieranie wybranego oleju przyniesie efekty porównywalne do stosowania odżywek. W internecie można znaleźć szereg porad jak wykorzystać oliwę z oliwek, oleje takie jak: arganowy, lniany, z awokado czy z pestek winogron, każdy z nich ma właściwości nawilżające i regenerujące. Jednak nie po to producenci dwoją się i troją, żeby stworzyć jak najlepsze preparaty, aby ich tu nie docenić. Na drogeryjnej półce znajdziemy szeroki wybór produktów, od oliwek, odżywek, kremów, lakierów, aż po specjalistyczne zestawy, które pozwolą na "salonową" pielęgnację we własnym domu. Pojawiły się wegańskie lakierach do paznokci – formuły bez składników odzwierzęcych dotarły także do tej kategorii.

Lakier bez HEMA

Warto w tym miejscu wspomnieć, że większość lakierów hybrydowych zawiera składnik o nazwie HEMA, który od jakiegoś czasu wzbudza kontrowersje. HEMA (metakrylan 2-hydroksyetylu) jest częstym komponentem materiałów dentystycznych, soczewek oraz produktów do stylizacji paznokci. W tych ostatnich pełni funkcję antystatyczną, kondycjonującą i przede wszystkim wiążącą. Związek ten zwiększa też przyczepność między produktem a płytką. Niestety może być jednak alergenem. Niektóre badania, zwłaszcza szwedzkich naukowców, donoszą o jego potencjalnej szkodliwości. Od 2 grudnia 2020 roku na etykiecie lakierów hybrydowych musi znajdować się dodatkowe ostrzeżenie.

Po analizach i przeprowadzeniu badań stwierdzono, że HEMA zastosowana w światłoutwardzalnych lakierach hybrydowych stwarza niskie ryzyko uczulenia, a warunkiem bezpieczeństwa jest stosowanie preparatu tylko w obrębie płytki paznokcia oraz unikanie kontaktu ze skórą. Dbając o pełne bezpieczeństwo konsumentów i mając na uwadze potencjalne ryzyko, podjęto decyzję o stosowaniu HEMA tylko w produktach do paznokci i wyłącznie do profesjonalnego użytku, na etykietach których konieczne będzie umieszczenie ostrzeżeń – wyjaśnia dr n. chem. Sebastian Grzyb.

Od 3 czerwca 2021 r. produkty zawierające HEMA i niespełniające tych warunków nie mogą być wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej. Producenci lakierów hybrydowych zaczęli więc wprowadzać do swojej oferty produkty, które nie zawierają tego składnika.

Gdy pandemia trochę odpuściła…

To, że Polki zaczęły samodzielnie dbać o swoje paznokcie i częściej kupują produkty do ich pielęgnacji nie oznacza, że nie wróciły do salonów kosmetycznych.

Zainteresowanie manicurem hybrydowym, czy przedłużaniem paznokci za pomocą żelu wcale nie zmalało w związku z pandemią. To, że dziś każda kobieta ma "zrobione" paznokcie stało się standardem. Cześć korzysta z hybryd do użytku domowego, ale myślę, że są to te panie, które przed pandemią również nie korzystały z usług profesjonalistek. Uważam, że wykonywanie manicure‘u hybrydowego w salonie, jaki i w domu, będzie się rozwijało równolegle. W tej chwili nie narzekamy na brak pracy, a o termin trudno. Trzeba się umawiać z miesięcznym wyprzedzeniem – mówi Marta Korczak, właścicielka salonu kosmetycznego w Olsztynie.

Podobnie wygląda sytuacja w innych miastach. W Warszawie, gdzie salonów jest naprawdę sporo, nikt nie narzeka na brak pracy. Tak duże zainteresowanie usługami stylizacji paznokci i brak terminów również mogły skłonić, niektóre kobiety do podjęcia próby wykonania tej usługi samodzielnie.

Czas na odrobinę szaleństwa

Przeglądając internet i pytając ekspertów, jakie stylizacje na paznokciach są obecnie najmodniejsze można dostrzec kilka ciekawych trendów, a jednym z zaskakujących są krowie łaty.

Okazuje się, że w 2021 roku będziemy ozdabiać paznokcie wzorkami inspirowanymi krowimi łatami (nie tylko w odcieniach bieli, czerni czy brązu) oraz paskami zebry. W tym wypadku wzorki nie muszą być idealnie proste (i m.in. za to kochamy ten trend). To propozycja tylko dla odważnych – to pierwsze co pojawia się po wpisaniu zapytania o trendy w stylizacji paznokci.

Na miano najmodniejszego zestawienia kolorystycznego 2021 zasługuje biel oraz czerń. To klasyka, a zarazem trend, obok którego nie można przejść obojętnie w tym roku. Za pomocą tych dwóch kolorów można stworzyć na paznokciach prawdziwe dzieła sztuki, czego dowodem są stylizacje zamieszczane na Instagramie.

Kolejnym trendem są żywe kolory, a nawet neonowe pomarańcze, zielenie, róże itd. Można też zdecydować się na french manicure z końcówką w oryginalnym kolorze. Dla niezdecydowanych, w modzie jest obecnie rozwiązanie idealne, czyli multi-colored nails. Już nie trzeba się ograniczać i można mieć każdy paznokieć w innym kolorze.

Hitem tego sezonu jest french, ale nie ten klasyczny, warto wybrać kolorowe końcówki w delikatnych wiosennych odcieniach. Uwagę można przyciągnąć malując stokrotki! Kwiatki w tym sezonie to nowość, która może zagościć na dłużej. Wpływ lat 90. to nie tylko powrót spodni dzwonów, na paznokciach to mocne, zdecydowane kolory, które mają nawiązywać do modnej w tamtym okresie plastikowej biżuterii. A kolor? Idealna zieleń wciąż poszukiwana, w zgodzie z poszanowaniem planety i eko trendów. Większość efektownych zdobień jest trudna do wykonania w domowych warunkach, a po okresie zamknięcia w domach należy nam się odrobina szaleństwa – mówią Asia i Agnieszka Markowskie z salonu "Lakier do paznokci" na warszawskim Wilanowie.

Powyższe trendy bardziej wpisują się w letnią aurę, ale w przypadku stylizacji paznokci nie dezaktualizują się wraz z porą roku. Żywe kolory pozostaną na paznokciach, a tej jesieni bardzo modne będzie również ombre, a także lakiery metaliczne i brokatowe. n

Marta Kudosz
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. wrzesień 2023 12:15