StoryEditor
Manicure
11.09.2023 13:59

Paulina Pastuszak: Manicure hybrydowy jest bezpieczny. Informacje o rakotwórczym działaniu lamp UV były nierzetelne

Paulina Pastuszak, właścicielka Akademia Stylizacji Paznokci / fot.wiadomoscikosmetyczne.pl
Paulina Pastuszak, wykładowczyni akademicka, biegła sądowa, międzynarodowa instruktorka w zakresie stylizacji paznokci, edukatorka biznesu beauty i właścicielka Akademii Stylizacji Paznokci zajęła się tematem wpływu lamp UV na ludzki organizm. Uważa, że media przekazały nierzetelnie informacje o ich rzekomym wpływie na ludzkie DNA czy ich znacznie podwyższonym onkogennym działaniu. Dlatego pisze pracę doktorską i prowadzi badania w tym zakresie oraz powtarza, że hybrydy są bezpieczne.

Myślę, że często słyszy Pani to pytanie, ale je zadam: czy hybryda jest bezpieczna?

 

Oczywiście, że tak. Jeżeli tylko jest zaaplikowana w sposób profesjonalny, jest całkowicie bezpieczna. Pod warunkiem, że narzędzia wielorazowego użytku są umyte, zdezynfekowane i wysterylizowane w autoklawie. Część narzędzi oczywiście musi być jednorazowa i wtedy niebezpieczeństwa żadnego nie ma. To co bardzo ważne – zabieg musi zostać wykonany poprawnie, a także produkt musi zostać ściągnięty poprawnie, bezinwazyjnie dla płytki.

 

Czy ta wiedza jest powszechna, czy kobiety nadal same majstrują przy paznokciach, a potem pytają, dlaczego hybryda odpada, odpryskuje albo czemu paznokieć pęka?

 

Niestety nie jest powszechna, mimo, że jest dostępna. Ja ciągle edukuję w tym zakresie, nagrywam podcasty, piszę artykuły, prowadzę program w TV,  ale wiele kobiet chce zaoszczędzić na wizycie w salonie i samodzielnie zrywa, zgryza, podważa materiał nałożony na paznokcie. A to niszczy płytkę paznokcia, bo razem z materiałem odchodzą jej zewnętrzne warstwy. Później jest płacz „mam cienką płytkę!”. Masz cienką, bo zerwałaś materiał razem z płytką. Nadal jest więc wiele do zrobienia, brak świadomości pokutuje. 

 

Mówiąc o bezpieczeństwie manicure hybrydowego nie sposób nie nawiązać do głośnych badań opublikowanych w czasopiśmie „Nature”, które wskazywały, że promieniowanie UV generowane przez lampy do utwardzania lakierów i produktów do stylizacji paznokci, może być podłożem do powstawania zmian nowotworowych. 

 

W tym artykule nic takiego nie było napisane. Bardzo dokładnie rozłożyłam go na czynniki pierwsze, jedyne co stwierdzono, to że temat wymaga dalszych badań. Natomiast te badania, które zostały dotychczas przeprowadzone były w mojej ocenie skrajnie nierzetelne, ponieważ wykonywano naświetlania dwa razy dziennie, trzy dni pod rząd, dużo mocniejszymi lampami niż te, które są używane w salonach stylizacji paznokci. Dodatkowo naświetlania trwały aż 20 minut, podczas gdy w salonie rękę w lampie trzymamy 8-10 minut. Media, nie tylko polskie, ale media światowe, rozdmuchały ten temat, wykorzystano klikbajtowe nagłówki sugerujące, że hybryda i promieniowanie lamp UV są rakotwórcze i niszczące ludzkie DNA. To była duża nagonka spowodowana brakiem rzetelnego przeczytania artykułu. 

Ja obecnie piszę doktorat na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie badamy promieniowanie UV generowane przez lampy naświetlając  płytkę paznokcia w odpowiednich warunkach, odzwierciedlających to, jak wygląda ten proces standardowo w gabinecie kosmetycznym. To będą badania maksymalnie oddające charakter realnego zabiegu.

 

Pamiętam Pani działania na rzecz branży sprzed kilku lat w pionierskim programie Kosmetyczne Rewolucje, którego celem było podniesienie standardu usług świadczonych przez stylistki paznokci. Wówczas też mówiło się o konieczności odpowiednich szkoleń i certyfikacji tego zawodu. Czy coś zmieniło się od tamtej pory? Czy rynek się uporządkował, czy jest certyfikowany lub powinien być?

 

Oczywiście, że tego działania byłyby wskazane – jakakolwiek forma certyfikacji. Natomiast nic na przestrzeni tych kilku lat się nie wydarzyło. Mam wrażenie, że osoby, które działają w branży już dłuższy czas są wyedukowane, m.in. na skutek moich działań. Inwestują w autoklawy, w dobrą dezynfekcję. Natomiast w środowisku social mediów popularni są tzw. influencerzy paznokciowi, osoby znane z tego, że są znane, ale nie będące profesjonalistami, które robią złą robotę promując zabieg stylizacji paznokci jako proste, zwykłe, malowanie hybrydek. Pojawiają się takie porady, że np. nie trzeba używać autoklawu, czyli profesjonalnego urządzenia do sterylizacji narzędzi kosmetycznych, używanego również w gabinetach medycznych i stomatologicznych, a wystarczy piekarnik. Przyznam, że bywam przytłoczona nadmiarem informacji od osób, które nie mają rzetelnej wiedzy w tym temacie, a mają duże zasięgi, co niestety robi młodym adeptom sztuki wodę z mózgu. 

 

Dużo kobiet wchodzi obecnie do zawodu?

 

Bardzo dużo. Trend jest cały czas rosnący. Prowadzę szkolenia od 15 lat w Polsce i na 5 kontynentach: od USA i Peru aż po Indie, Mongolię, Mauritius, Wietnam czy Tajlandię. Wszędzie widzę to samo. Jest zainteresowanie branżą, ale wiedza pozostaje na niewystarczającym poziomie.

 

Często słyszy się opnie, że Polki wyjątkowo dbają o paznokcie i mają w zakresie stylizacji wyjątkowe umiejętności. Czy faktycznie wyróżniamy się na tle innych rynków?

 

To prawda, poziom usług jest wyższy niż przeciętny na świecie. Zwłaszcza w Europie Zachodniej. Tym możemy się pochwalić.

 

Jak branża reaguje na zewnętrzne czynniki gospodarcze? Mamy kilkunastoprocentową inflację, rosnące ceny, konsumenci podobno ograniczają wydatki. Czy wpływa to na rentowność gabinetów i jak sobie przedsiębiorcy z tym radzą?

 

Wpływa oczywiście. Tym bardziej, że niestety, bardzo wielu stylistów paznokci nie ma wiedzy na temat prowadzenia biznesu. Wiedza ekonomiczna, prawna, stricte finansowa, po prostu z przedsiębiorczości, jest niestety na poziomie bardzo, bardzo niskim. Panie mylą netto z brutto, dochody z przychodami, nie potrafią ustawić sobie strategii biznesowej i strategii komunikacji, nie potrafią w odpowiedni sposób posługiwać się social mediami, mają kiepsko prowadzoną reklamę i to jest fatalne, ponieważ zamiast korzystać z okazji i w tym trudnym okresie dla gospodarki wybić się, bo wiadomo, że inni też mają gorzej, to wiele osób zamyka salon albo obniża ceny, co jest najgorszą możliwą opcją.

 

Albo przechodzą na mobilne usługi.

 

Co samo w sobie nie jest niczym złym, tylko niech te mobilne usługi będą w odpowiedni sposób wyceniane. 50 zł za hybrydowy manicure to są ceny dumpingowe, bardzo psujące branżę. Tak nie powinno być. Dlatego w najbliższym czasie będę chciała skupić się na szkoleniach stricte marketingowych, chcę nauczyć właścicieli salonów jak korzystać z social mediów, jak tworzyć strategię, jak zarabiać dobrze dzięki mediom społecznościowym, a nie wykorzystywać je do oglądania memów.

 

Jakie są dziś wiodące trendy w stylizacji paznokci i co zmieniło się na przestrzeni lat?

 

Na przestrzeni lat zmieniło się bardzo dużo. Klasyczna stylizacja żelowa została wyparta przez hybrydy. Lakiery, które miały nawiązywać do lakierów klasycznych z uwagi na swoją kiepską trwałość również stały się produktem światłoutwardzalnym. Dlatego hybryda jest tak bardzo popularna. Natura jednak nie lubi próżni i znów mamy powrót do naturalnej płytki paznokcia. Bardzo modne stają się obecnie lakiery klasyczne, takie które mogą być wykorzystane w domu, ale również podczas wizyty w gabinecie kosmetycznym, bo nie wszystkie klientki życzą sobie zabieg stylizacji UV.

Jeśli chodzi o zdobienia, w okresie wiosenno-letnim dominowały kolory stosunkowo stonowane, ale bardzo modne są różnego rodzaju błyski uzyskiwane różnymi sposobami. Dają je hybrydowe lakiery holograficzne; lakiery klasyczne z efektem tafli, imitujące lakiery UV; błyszczące, mieniące się pyłki i posypki. 

 

W makijażu popularny jest make-up no make-up. A jak jest z paznokciami?

 

Tak samo – popularne są bazy 3w1 albo 5w1 w kolorze nude, jasnego różu, albo mlecznej tafli, które wystarczy położyć na zasadzie bazy, topu i koloru równocześnie. Odcienie cieliste bardzo fajnie się sprawdzają. Do tego wystarczy mikrozdobienie w postaci np. cienkiego białego paska, albo małej czarnej kropki. Minimalistki z pewnością znajdą coś dla siebie.

 

 

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Manicure
19.07.2024 15:16
Jak bezpiecznie robić hybrydę i żel? Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego przygotował bezpłatny e-book z poradami dla stylistek paznokci i dla osób noszących trwały manicure
Czym różnią się żele od akryli? Jak działają lakiery hybrydowe? Czy hybrydy niszczą paznokcie? Jakie są przeciwwskazania do robienia manicure hybrydowego? Jak nakładać i usuwać światłoutwardzalne stylizacje? Jakie obowiązują zasady higieny i sterylizacji narzędzi używanych przy zabiegu manicure? Jakie atesty powinny mieć lampy do utwardzania i utrwalania lakierów? Te i wiele innych niezbędnych informacji znalazło się w bezpłatnym e-booku szkoleniowym przygotowanym przez Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego we współpracy z firmami produkującymi produkty do stylizacji paznokci.

Lakiery hybrydowe, żele, akrylożele stały się powszechnymi produktami wykorzystywanymi przy stylizacjach paznokci, zarówno przez profesjonalistów, jak i w warunkach domowych. Wykonany nimi manicure jest trwały – to jego największa zaleta. Polki bardzo dbają o paznokcie, lubią zdobienia, chętnie korzystają z usług salonów kosmetycznych, ale także same są biegłe w wykonywaniu zabiegów manicure.

image
"Bezpieczne stosowanie światłoutwardzalnych i akrylowych produktów do paznokci", ebook Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, Warszawa, kwiecień 2024 r.
Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego
Wraz z popularnością zabiegów manicure rośnie także liczba przypadków uszkodzonych paznokci, alergii, podrażnień i innych tzw. działań niepożądanych. Pojawia się wiele publikacji o szkodliwości lakierów jak i lamp wykorzystywanych do ich utwardzania. Na rynek trafiają też produkty – kosmetyki i lampy – z niesprawdzonych źródeł, bez atestów, które nie powinny być stosowane. Problemem jest również brak odpowiednich standardów usług (np. niestosowanie autoklawów do dezynfekcji narzędzi) wykonywanych przez osoby, które nie mają ukończonych profesjonalnych szkoleń. Tymczasem w pracy przy paznokciach muszą być zachowane wysokie standardy higieny – podczas wycinania skórek, piłowania paznokci, przygotowywania płytki paznokciowej do położenia materiałów stylizacyjnych może dojść do przerwania naskórka (np. drobnego skaleczenia) i używane przy zabiegu narzędzia muszą być sterylne lub jednorazowe.

W zakresie prawidłowego i bezpiecznego wykonywania manicure z użyciem lamp i światłoutwardzalnych produktów edukują wykwalifikowani styliści i szkoleniowcy, ale również producenci zauważyli potrzebę dotarcia z rzetelną wiedzą do osób zajmujących się robieniem manicure, jak i do samych konsumentów.

Dlatego Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego wraz z firmami specjalizującymi się w produkcji lakierów i produktów do manicure przygotował obszerną publikację będącą zbiorem wiedzy o produktach wykorzystywanych do trwałych stylizacji paznokci, zasadach ich bezpiecznego stosowania, prawidłowym nakładaniu i usuwaniu stylizacji, obowiązujących normach i przepisach. Efektem tych działań jest darmowy ebook „Bezpieczne stosowanie światłoutwardzalnych i akrylowych produktów do paznokci”.

image
Złote standardy bezpieczeństwa w stylizacji paznokci. "Bezpieczne stosowanie światłoutwardzalnych i akrylowych produktów do paznokci", ebook Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, Warszawa, kwiecień 2024 r.
Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego

W tworzeniu publikacji uczestniczyły firmy 4mass, Cosmo Group, Grupa Beautica Sylwia Pfajfer, Indigo Nails, Nesperta oraz Silcare.

W zamyśle związku i firm członkowskich, które przygotowywały z nami tę publikację, ebook to minikompendium najbardziej aktualnej wiedzy. Zawiera on najnowsze informacje i standardy w stylizacji paznokci, konsultowane z ekspertami i szkoleniowcami. Obejmuje kompletne zasady prawidłowej aplikacji i usuwania produktów, dobór i higienę wykorzystywanych narzędzi i sprzętu oraz informacje na temat środków ochrony osobistej oraz lamp. Całość zrozumie i profesjonalista, mający na co dzień kontakt z produktami do stylizacji, i osoba samodzielnie dbająca o estetykę swoich paznokci. Nade wszystko mamy jednak nadzieję, że ebook będzie pomocny dla producentów w relacjach z użytkownikami profesjonalnymi, z klientami indywidualnymi i wszystkimi, którzy powinni wiedzieć więcej o tej szczególnej grupie kosmetyków – mówi Marta Wiąckowska, senior scientific & regulatory affairs manager w Polskim Związku Przemysłu Kosmetycznego, która kierowała zespołem przygotowującym najnowsze rekomendacje dotyczące pracy z produktami światłoutwardzalnymi do paznokci.

 

Publikacja jest bezpłatna dla wszystkich zainteresowanych – można ją pobrać w aplikacji mobilnej Kosmopedia lub na stronie www.kosmopedia.org.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Manicure
29.04.2024 11:00
Inspiracje i trendy w zdobieniu paznokci hybrydowych na sezon wiosna-lato
Inspiracje i trendy w zdobieniu paznokci hybrydowych na sezon wiosna-latomateriał partnera
Czy Twoje paznokcie są gotowe, aby przywitać wiosnę i lato z najmodniejszymi trendami? Nie martw się, jeśli jeszcze nie znalazłaś inspiracji, bo właśnie tutaj odkryjesz wszystko, co musisz wiedzieć o najnowszych kolorach hybrydowych, które rozświetlą Twoje dłonie w ciepłych miesiącach. Przygotuj się na ekscytujące wzory, od błyszczących efektów syrenki po minimalistyczne i geometryczne motywy, które odmienią Twój manicure hybrydowy. Dowiesz się także, jak łączyć kolory i wzory, aby Twoje paznokcie były nie tylko piękne, ale i wyjątkowe. Ponadto, nie zabraknie praktycznych porad dotyczących trwałości i pielęgnacji, aby Twoje paznokcie hybrydowe zachwycały przez cały sezon. Przygotuj się na podróż po świecie najgorętszych trendów w zdobieniu paznokci hybrydowych na wiosnę i lato – to będzie prawdziwa uczta dla Twoich dłoni!

 

Najnowsze kolory hybryd na wiosnę i lato

Sezon wiosna-lato przynosi ze sobą odświeżenie palety barw w świecie manicure hybrydowego. W tym roku na pierwszy plan wysuwają się żywe odcienie różu, energetyzującej pomarańczy oraz głębokiej zieleni, które doskonale odzwierciedlają optymizm i radość płynącą z cieplejszych dni. Te barwy nie tylko podkreślą wiosenną i letnią garderobę, ale również dodadzą charakteru każdej stylizacji. Dodatkowo, nie można pominąć pastelowych odcieni, które wciąż pozostają w gronie ulubieńców, oferując subtelność i elegancję. Lakiery hybrydowe są idealnym rozwiązaniem dla osób, które pragną trwałego i efektownego manicure, który nie tylko przetrwa letnie zabawy, ale także będzie zachwycał przez wiele dni po aplikacji.

Obserwując trendy, warto zwrócić uwagę na efekty specjalne, takie jak brokat, metaliczne wykończenia czy efekt syrenki, które dodają paznokciom wyjątkowego charakteru. Te innowacyjne rozwiązania pozwalają na stworzenie niepowtarzalnych i kreatywnych zdobień, idealnych na letnie festiwale czy wakacyjne wyjazdy. Inspiracje czerpane z natury, takie jak imitacje kamieni szlachetnych czy wzory roślinne, również zyskują na popularności, umożliwiając stworzenie stylizacji, która wyróżni się w tłumie i podkreśli indywidualność.

 

Wzory i zdobienia paznokci hybrydowych na ciepłe miesiące

W ciepłych miesiącach roku, kiedy natura budzi się do życia, również nasze paznokcie mogą stać się prawdziwym dziełem sztuki. Wzory florystyczne i owocowe to absolutny must-have, który doskonale komponuje się z lekkimi i zwiewnymi stylizacjami. Inspiracje czerpane prosto z natury pozwalają na stworzenie niepowtarzalnych i pełnych życia zdobień, które przyciągają wzrok i dodają energii.

Przyjrzyjmy się bliżej najpopularniejszym trendom:

  1. Pastelowe ombre - delikatne przejścia kolorystyczne, które doskonale wpisują się w wiosenną aurę.
  2. Geometryczne wzory - proste linie i kształty, które w połączeniu z żywymi kolorami tworzą nowoczesne i odważne kompozycje.
  3. Biżuteryjne aplikacje - małe kamienie, cyrkonie czy metaliczne elementy dodające paznokciom elegancji i blasku, idealne na letnie wieczory.

Te trendy w zdobieniu paznokci hybrydowych sprawią, że Twoje dłonie będą przyciągać spojrzenia i podkreślą indywidualny styl.

Efekt syrenki i inne błyszczące wykończenia na sezon wiosna-lato

Odświeżenie wizerunku paznokci za pomocą efektu syrenki to doskonały sposób na podkreślenie wiosenno-letniej energii. Ta technika, wykorzystująca drobinki odbijające światło, nadaje paznokciom niepowtarzalny, mieniący się blask. Wykorzystanie różnorodnych kolorów, od pastelowych po intensywne odcienie, pozwala na stworzenie wyjątkowych kompozycji, które przyciągają uwagę i dodają charakteru każdej stylizacji. Dodatkowo, połączenie efektu syrenki z innymi technikami zdobienia, takimi jak ombre czy naklejki, otwiera przed nami nieograniczone możliwości kreowania indywidualnych i zjawiskowych wzorów.

Wśród trendów na sezon wiosna-lato nie brakuje również innych błyszczących zdobień, które pozwalają na osiągnięcie efektu glamour. Brokat, pyłek holograficzny czy folia transferowa to tylko niektóre z opcji, które mogą wzbogacić klasyczną hybrydę. Stosowanie tych elementów, zarówno na pojedynczych paznokciach, jak i w formie akcentów na wszystkich dziesięciu, pozwala na dodanie paznokciom wyjątkowego charakteru. Co więcej, eksperymentowanie z połączeniem matowych i błyszczących zdobień może przynieść zaskakujące i oryginalne rezultaty, idealnie wpisujące się w letnią aurę beztroski i radości.

 

Minimalistyczne i geometryczne motywy w manicure hybrydowym

Manicure hybrydowy z minimalistycznymi i geometrycznymi motywami to doskonały wybór dla osób ceniących sobie elegancję i nowoczesność. Proste linie, kropki czy kształty geometryczne na paznokciach to nie tylko wyraz aktualnych trendów, ale również sposób na podkreślenie indywidualnego stylu. Wykorzystanie pastelowych barw lub kontrastujących kolorów dodaje paznokciom charakteru, a jednocześnie pozwala na zachowanie pewnej subtelności. Manicure hybrydowy z takimi zdobieniami jest nie tylko trwały, ale również uniwersalny, pasując do wielu stylizacji i okazji. To doskonała propozycja dla osób poszukujących inspiracji na wiosenne i letnie miesiące, które chcą wyróżnić się, nie rezygnując przy tym z klasyki.

 

Jak łączyć kolory i wzory na paznokciach hybrydowych?

Łączenie kolorów i wzorów na paznokciach hybrydowych wymaga nie tylko wyczucia stylu, ale również znajomości aktualnych trendów. Obserwacja różnych podejść do tego tematu wykazuje, że kontrastowe połączenia mogą wyglądać niezwykle efektownie. Inspirując się naturą, można wprowadzić do projektów elementy takie jak delikatne kwiatowe wzory na jednym czy dwóch paznokciach, pozostawiając resztę w stonowanej, jednolitej palecie kolorystycznej.

Zauważalne jest również rosnące zainteresowanie minimalistycznymi projektami, gdzie na pierwszy plan wysuwają się geometryczne kształty i linie. Przykładem może być połączenie matowego czarnego z połyskującym złotem, co daje efekt zarówno elegancji, jak i nowoczesności. Takie podejście do zdobienia paznokci hybrydowych podkreśla indywidualność i jest doskonałym wyborem dla osób ceniących sobie subtelność, ale z nutą ekstrawagancji.

Interesującym zjawiskiem jest również wykorzystanie efektu ombre czyli płynnego przejścia kolorystycznego, które może być stosowane zarówno w przypadku delikatnych, pastelowych barw, jak i bardziej intensywnych odcieni. Technika ta dodaje paznokciom głębi i jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą na swoich paznokciach uzyskać efekt subtelnej zmiany, nie decydując się przy tym na jeden konkretny kolor. Wykorzystanie tej metody w połączeniu z drobnymi, ale wyrazistymi akcentami, takimi jak brokat czy kryształki, może przemienić tradycyjny manicure w prawdziwe dzieło sztuki.

 

Porady dotyczące trwałości i pielęgnacji paznokci hybrydowych na wiosnę i lato

Ekspertki od stylizacji paznokci podkreślają, że odpowiednia pielęgnacja jest niezbędna, aby cieszyć się pięknym manicure przez długi czas, szczególnie w sezonie wiosenno-letnim. Należy regularnie stosować oliwkę do skórek, co nie tylko poprawia wygląd dłoni, ale także wspomaga zdrowie paznokci. Ważne jest również, aby używać kremu z filtrem UV na dłonie, ponieważ promieniowanie słoneczne może osłabiać strukturę paznokci hybrydowych i powodować ich matowienie. Specjaliści zalecają także, aby nie zapominać o nawilżaniu dłoni, co jest szczególnie istotne w cieplejsze miesiące. Regularne stosowanie wysokiej jakości balsamu do rąk pomoże utrzymać skórę w dobrej kondycji i zapobiegnie przedwczesnemu starzeniu się skóry na skutek ekspozycji na słońce. Pamiętajmy, że zdrowe i zadbane dłonie to najlepsza wizytówka każdej kobiety.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
20. lipiec 2024 07:44