StoryEditor
Twarz
03.10.2022 00:00

Zacznij dzień od demakijażu

Oczyszczanie twarzy to początek wszystkich innych procesów pielęgnacyjnych i makijażowych. Bez wieczornego zmycia zanieczyszczeń i makijażu nie może być mowy o wieczornej pielęgnacji. Tylko wtedy skóra ma szansę na nocny odpoczynek, odnowę i regenerację, i może skorzystać z dobrodziejstw nawilżania i odżywania.

Demakijaż to nie tylko zmywanie kosmetyków kolorowych. Poranek należy zacząć od oczyszczenia twarzy tak, by usunąć pot, sebum, martwy naskórek czy resztki nocnych preparatów pielęgnacyjnych. Dopiero potem można przystąpić do nałożenia kremu, a następnie makijażu. Bez dobrego przygotowania twarzy, ani pielęgnacja nie przyniesie odpowiednich efektów, ani kosmetyki kolorowe nie będą odpowiednio długo się trzymać i nie dadzą oczekiwanego rezultatu.

Czym wykonać demakijaż?

Płyny micelarne w ostatnich latach zdominowały kategorię kosmetyków do oczyszczania twarzy. Jednak nie tylko nimi interesuje się rynek. Mleczka i toniki wciąż się bronią. Wiele kobiet, używających wodoodpornego tuszu do rzęs, pozostaje też wierna dwufazowym płynom do demakijażu oczu. Moda na azjatyckie rytuały pielęgnacyjne wpłynęła natomiast na zainteresowanie olejkami i kremami do mycia twarzy.

Oczyszczające micele

Przed erą płynów micelarnych do właściwego oczyszczenia twarzy potrzebnych było kilka preparatów. Po zastosowaniu żelu do mycia twarzy czy mleczka do demakijażu, twarz należało jeszcze przetrzeć tonikiem, by wyrównać poziom pH skóry. Aby pozbyć się wodoodpornego makijażu oczu, do akcji wkraczał specjalny dwufazowy płyn z zawartością substancji tłuszczowej. Potem te wszystkie te preparaty zastąpione zostały jednym – płynem micelarnym.

Dzięki zawartości miceli – cząsteczek,  które przyciągają i pochłaniają zanieczyszczenia – radzi on sobie z oczyszczaniem i demakijażem nie naruszając przy tym bariery ochronnej, czyli warstwy hydrolipidowej naskórka. Ponadto płyn można stosować do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, również wrażliwej i alergicznej, a także atopowej i trądzikowej.  Segment jest urozmaicony – są płyny micelarne do różnych rodzajów cery, do twarzy i do demakijażu oczu, płyny z olejkami, które zmywają wodoodporny makijaż, czy emulsje micelarne z pielęgnacyjnymi składnikami.

Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby płyn micelarny również zmyć z twarzy (pozostawiony na niej może przesuszać i podrażniać skórę). Należy również dopasować preparaty oczyszczające skórę do jej rodzaju i stanu. Do cer dojrzałych dermatolodzy zalecają raczej kremowe mleczka, które nawilżają i natłuszczają skórę.

Jak działają olejki do twarzy?

Z informacji zebranych w drogeriach wynika, że na niezmiennym poziomie utrzymuje się zainteresowanie żelami do mycia twarzy. Oznacza to, że zwolenniczki oczyszczania z użyciem wody nie zmieniły swoich nawyków. Coraz częściej zaczynają się one jednak interesować nowymi produktami w tej kategorii – olejkami i kremami do mycia twarzy. Preparaty znakomicie radzą sobie z zanieczyszczeniami i makijażem, a przy tym są delikatniejsze dla skóry niż żele czy nawet pianki. Nie wysuszają i nie podrażniają, nie naruszają bariery hydrolipidowej. Nawet w przypadku skóry suchej, która z reguły nie lubi preparatów do stosowania z wodą, dają uczucie komfortu i nawilżenia.

Modę na olejki do demakijażu mocno propagują firmy sprowadzające kosmetyki koreańskie. Wiele blogerek podchwyciło temat, opisując całe azjatyckie rytuały pielęgnacyjne, w których to właśnie oczyszczanie ma kolosalne znaczenie. Azjatki szczególnie upodobały sobie metodę OCM – Oil Cleansing Method, która polega na stosowaniu mieszanki olejków do oczyszczania twarzy i szyi. Wynika to z tego, że na co dzień stosują kremy z wysokim filtrem, które należy dokładnie zmyć, aby nie zatykały porów. To właśnie olejki idealnie sobie z tym radzą.  

PAMIĘTAJ O ZASADACH WLAŚCIWEGO DEMAKIJAŻU 

 • Niedokładne oczyszczenie twarzy z makijażu i innych zanieczyszczeń przyczynia się do zatykania porów i powstawania wyprysków, podrażnień, poszarzałej cery i gorszego przyswajania składników aktywnych z preparatów pielęgnacyjnych.
 • Resztki tuszu czy cieni pozostawione na skórze na noc bardzo szybko doprowadzą do przesuszenia i podrażnienia nie tylko delikatnej skóry wokół oczu, ale także spojówek.
 • Przy wyborze produktów do demakijażu trzeba zwrócić uwagę na potrzeby cery. Wiele kobiet stosuje kosmetyki nadmiernie wysuszające. Tymczasem odpowiednio dobrany produkt powinien nie tylko oczyścić cerę, ale także zadbać pielęgnować ją, nawilżać i łagodzić podrażnienia.
 • Ważną rolę w demakijażu odgrywają ruchy i gesty, które wykonujemy podczas demakijażu. Najlepiej delikatnie masować skórę, unikając intensywnego pocierania i szorowania jej powierzchni.
 • W przypadku cery wrażliwej warto stosować płyn micelarny, który czyści bez potrzeby pocierania skóry. Nasączony nim wacik wystarczy przykładać do twarzy czy rzęs, aby pozbyć się makijażu i zanieczyszczeń. Używając mleczka i toniku, nakładajmy je na twarz palcami. Zamiast wywołującego podrażnienia tarcia zapewnimy jej masaż poprawiający elastyczność skóry.
 • Rytuał demakijażu należy wykonywać także wtedy, gdy nie używa się kosmetyków kolorowych. Zmywamy wtedy  substancje, które wydziela sama skóra (pot, łój) oraz osiadające na niej zanieczyszczenia z powietrza (kurz, alergeny). W procesie demakijażu zmywamy również martwy naskórek, uniemożliwiając tym samym rozwój bakterii wywołujących trądzik czy stany zapalne. 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Twarz
05.09.2023 12:23

Pielęgnacja skóry wokół oczu – jak zniwelować zmęczenie i przywrócić blask spojrzeniu ?

Skóra wokół oczu jest niezwykle wrażliwa i delikatna, co bezpośrednio wynika z jej budowy. To w tym miejscu widzimy pierwsze oznaki starzenia się oraz niezbyt estetyczne cienie pod oczami. Dlatego niezwykle ważna jest odpowiednia jej pielęgnacja. Jak powinniśmy dbać o skórę wokół oczu, czym wyeliminować zmarszczki, opuchliznę i worki pod oczami? Na wszystkie te pytania znajdziecie odpowiedź w naszym poradniku. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego skóra wokół oczu jest bardziej narażona na zmiany i uszkodzenia?

Skóra pod oczami jest bardzo cienka, bo ma od 0,5 do 1 mm grubości – spokojnie możemy porównać to do grubości kartki papieru.

Pod spodem właściwie nie ma podściółki tłuszczowej, gdyż w tych miejscach mamy znacznie mniej gruczołów łojowych – stąd też możliwe są znaczne przesuszenia tych okolic. Dodatkowo skóra pod oczami jest mniej ukrwiona, dlatego mogą występować na niej opuchnięcia. Do tego mniejsze ilości kolagenu, elastyny i glikozaminoglikanów – to wszystko powoduje większe tendencje do szybszego starzenia się skóry.

W okolicy oczu pojawiają się duże nagromadzenia mastocytów, które odpowiadają za reakcje alergiczne. Nawet mruganie powoduje uszkodzenia skóry i zmęczenie, gdyż okoliczny mięsień jest często angażowany.

Widzimy więc, jak bardzo skóra wokół oczu narażona jest na uszkodzenia. Czy możemy nad tym zapanować? Jak najbardziej. Wcześniej jednak musimy poznać czynniki, które powodują cienie pod oczami lub inne niedoskonałości.

Czynniki wpływające na wygląd skóry wokół oczu

Na naszą skórę w okolicach oczu wpływa wiele czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Z niektórymi możemy walczyć, ponieważ mamy na nie bezpośredni wpływ, a z niektórymi musimy się pogodzić lub starać się im zapobiegać. Co więc może powodować problemy ze skórą wokół oczu?

 • Czynniki zewnętrzne, tj. wiatr i zanieczyszczenie powietrza, słońce, klimatyzacja, sztuczne oświetlenie, długie przebywanie przed monitorem/TV/telefonem, dym papierosowy, alkohol.
 • Czynniki wewnętrzne, czyli: przemęczenie i nieodpowiednia ilość snu, stres, zła dieta, odwodnienie organizmu, choroby serca, nerek, układu krążenia i tarczycy, choroby skóry (atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, alergia), nieodpowiednia pielęgnacja.

Już na pierwszy rzut oka widać, że nad większością powodów, przez które nasza skóra wokół oczu wygląda źle, jesteśmy w stanie zapanować. Jeśli zwrócimy uwagę na odpowiednią dietę, nawodnienie i sen – co jest podstawą prawidłowego funkcjonowania całego organizmu – już możemy zauważyć pozytywne efekty na naszej twarzy.

image
FOTO:

Do tego odpowiednia pielęgnacja oraz zabezpieczenie skóry i możemy być właściwie pewni, że zapanujemy nad workami pod oczami bądź opuchlizną. No właśnie, co dokładnie „grozi” nam, gdy nieodpowiednio dbamy o skórę w okolicach oczu?

Najczęstsze problemy ze skórą wokół oczu

Z czym możemy mieć do czynienia, gdy narażamy naszą skórę na wyżej wymienione czynniki? Przede wszystkim najczęstszym objawem są worki pod oczami, które wymieniliśmy wcześniej. Podkrążone oczy często są wynikiem zmęczenia, niewyspania, braku przebywania na powietrzu, ale też mogą stanowić obciążenie genetyczne. Bardzo często cieniom w okolicach oczu towarzyszą obrzęki.

>>Czytaj więcej o tym, jak pozbyć się worków i opuchlizny pod oczami.

Kolejnym problemem jest suchość skóry i uczucie „ściągnięcia”. Wspominaliśmy już, że wynikają one z małej liczby gruczołów łojowych w okolicach oczu, dlatego miejsca te bardzo łatwo się przesuszają, zwłaszcza gdy stosujemy nieodpowiednie kosmetyki. Dodatkowo wrażliwa i delikatna skóra okolic oczu jest nadreaktywna i możemy odczuwać na niej uczucie swędzenia lub pieczenia.

Zmarszczki to zmora każdej kobiety, niestety w okolicach oczu bardzo łatwo i szybko mogą nam się pokazać tzw. kurze łapki. Mięsień okrężny oka jest bardzo często wykorzystywany do mrugania oraz mrużenia oczu, dlatego też już w okolicach 30. roku życia możemy zauważyć zmarszczki mimiczne.

Niezależnie od przyczyny powstania niedoskonałości skóry wokół naszych oczu warto skupić się na ich wyeliminowaniu, nie tylko poprzez zmianę nawyków, ale i odpowiednią pielęgnację. Dokładniej opiszemy ten proces w dalszej części poradnika.

Pielęgnacja skóry wokół oczu – na co zwrócić uwagę?

Na samym początku musimy zaznaczyć, że pielęgnacja okolicy oczu nie równa się pielęgnacji twarzy. Aby osiągnąć jak najlepszy efekt pod oczami, powinniśmy stosować inne kosmetyki niż do pozostałej części naszej buzi. Przed wyborem odpowiedniego środka musimy zdiagnozować problem, z którym chcemy walczyć, aby wiedzieć, na jakie składniki kremów zwrócić uwagę.

Jakich więc substancji aktywnych szukać, aby skutecznie dbać o skórę pod oczami?

 • Witamina F, która zapewni nam odpowiednie nawilżenie.
 • Witamina C – rozjaśnia cienie pod oczami, stymuluje syntezę kolagenu, wygładza drobne zmarszczki.
 • Witamina E – chroni przed wolnymi rodnikami.
 • D-pantenol – działa przeciwzapalnie, zmniejsza rumień, chroni przed promieniami UV, łagodzi podrażnienia. W połączeniu z witaminą C – rozjaśnia skórę.
 • Dodatkowe: aloes, kolagen, kofeina, zielona herbata, ceramidy, kwas hialuronowy, witamina A.

image
FOTO: Tołpa

Prawidłowy demakijaż – podstawa codziennej pielęgnacji

Tak, bardzo często zapominamy o dokładnym demakijażu twarzy. W przypadku osób, które nie stosują makijażu – tutaj należy zwrócić uwagę na prawidłowe mycie skóry twarzy.

Demakijaż oczu musi być bardzo delikatny, pod żadnym pozorem nie możemy trzeć wacikiem oczu. Powinniśmy delikatnie przyłożyć płatki nawilżone płynem micelarnym lub innym środkiem, a po chwili lekko zetrzeć tusz i inne pozostałości makijażu.

Prawdą jest też to, że stosując dobry środek, wcale nie musimy wkładać wielkiego wysiłku w zmywanie make-upu. Warto więc wybrać łagodny płyn micelarny.

Jakie kosmetyki wybrać do pielęgnacji skóry pod oczami?

Nakreśliliśmy Wam, jak w teorii wygląda tematyka problemów ze skórą wokół oczu, nieco praktyki pojawiło się przy informacji o prawidłowym demakijażu. Teraz przejdźmy do właściwiej części praktycznej, czyli wyboru odpowiedniego kremu pod oczy, który – po zapoznaniu się z naszym poradnikiem – powinniście stosować.

Gdy chcemy skutecznie walczyć z sińcami pod oczami, a jednocześnie odpowiednio nawodnić skórę w tych okolicach, warto wybrać krem pod oczy, w którego składzie znajdziemy m.in. kofeinę i kwas poliglutaminowy, które skutecznie pozwolą nam walczyć z wyżej wymienionymi dolegliwościami.

W walce z pierwszymi zmarszczkami pomoże nam również krem z formułą wzbogaconą o antyoksydacyjny olej kurkumowy oraz przeciwstarzeniowy peptyd w nośnikach z masła shea. Taki produkt skutecznie zatrzyma pierwsze oznaki starzenia się skóry wokół oczu. Dodatkowo zapewni wysoką ochronę antyoksydacyjną i da uczucie głębokiego nawilżenia.

Pamiętajcie, gdy wybieracie dla siebie krem pod oczy, koniecznie wcześniej zdiagnozujcie problem, z którym chcecie walczyć. Jest to podstawą przy wyborze odpowiedniego kosmetyku.

>>Poznaj pełną ofertę na pielęgnacyjne kremy do skóry wokół oczu.

Nasz krótki poradnik zapoznał Was ze środkami, które należy zastosować, aby Wasze spojrzenie było pełne blasku, a skóra wokół oczu wyglądała zdrowo i naturalnie. Poprzez zmianę swoich nawyków, zarówno żywieniowych, jak i związanych z aktywnością w ciągu dnia, a także pielęgnacyjnych, możecie osiągnąć wspaniały efekt w krótkim czasie. Bo przecież w ostatecznym rozrachunku każdy z nas chce być zdrowy, czuć się dobrze i wyglądać pięknie!

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Twarz
11.08.2023 16:50

Jak pozbyć się włosków z twarzy? Domowe sposoby depilacji twarzy

Czy Twoją bolączką jest nieestetyczny meszek na twarzy? Wąsik nad ustami czy włoski na podbródku to wbrew pozorom problem wielu kobiet. Jeśli owłosienie twarzy jest dla Ciebie krępujące i chcesz się go skutecznie pozbyć, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz w nim kilka sprawdzonych sposobów na to, jak pozbyć się włosków z twarzy. Wybierz najlepszą dla siebie metodę i ciesz się idealnie gładką i kobiecą skórą nawet przez wiele miesięcy.

Innowacyjna depilacja światłem

Jeśli szukasz nowoczesnej i jednej z najskuteczniejszych metod depilacji twarzy, która zapewni Ci długotrwały efekt idealnie gładkiej skóry, koniecznie rozważ zakup depilatora IPL. Dla wielu kobiet, IPL to sposób na pozbycie się włosków nawet na 12 miesięcy. W tym przypadku delikatne i bezpieczne dla skóry impulsy światła, które są emitowane przez depilator, docierają do cebulek włosa, następnie wytwarzają ciepło i stymulują mieszki włosowe do przejścia w stan spoczynku. Z czasem włoski zaczynają wypadać i przestają odrastać, dzięki czemu możesz na długi czas zapomnieć o depilacji. Ta innowacyjna metoda usuwania owłosienia z twarzy oraz całego ciała jest wygodna, łatwa w użyciu, a do tego – w odróżnieniu od innych metod – całkowicie bezbolesna. Dzięki niej możesz zapomnieć o kosztownych wizytach i dojazdach do salonów kosmetycznych, czy uczuciu skrępowania podczas zabiegu wykonywanego przez inną osobę. Depilacja światłem to także znakomity sposób na zwalczenie problemu wrastających włosków, zapalenia mieszków włosowych i szybko odrastających włosków, które trzeba usuwać co kilka dni. Więcej na ten temat znajdziesz na: https://www.philips.pl/c-m-pe/usuwanie-wlosow/lumea-ipl.

Depilacja laserowa twarzy

Skuteczną, ale jednocześnie najdroższą metodą na pozbycie się owłosienia z twarzy oraz innych okolic ciała jest depilacja laserowa. W tym przypadku konieczne będą jednak systematyczne wizyty u kosmetyczki, która przeprowadzi zabieg w bezpiecznych warunkach. Laser uszkadza cebulki włosa, dzięki czemu efekty są długotrwałe, przy czym najlepsze rezultaty mogą zauważyć panie z ciemnymi włosami. Dla osiągnięcia optymalnych efektów, konieczne jest wykonanie serii zabiegów. Cena pojedynczej depilacji w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym to wydatek rzędu 200-300 zł. Przeciętnie seria depilacji laserowej niezbędna do osiągnięcia oczekiwanych efektów to 6-8 zabiegów, które po pewnym czasie należy powtórzyć.

Jak pozbyć się włosków z twarzy – maszynka manualna

Najbardziej podstawową, najtańszą, ale też najmniej skuteczną metodą na pozbycie się włosków z twarzy jest maszynka manualna. Kupisz ją w każdej drogerii za około kilka-kilkanaście złotych. Nie jest to jednak dobra metoda w przypadku kobiet, które chcą usunąć meszek z twarzy. Golenie delikatnej skóry twarzy z jednej strony może prowadzić do mechanicznego uszkodzenia naskórka, infekcji i bolesnych podrażnień. Z drugiej strony, efekty stosowania maszynki są krótkotrwałe (już następnego dnia możesz poczuć, że skóra nie jest gładka), a odrastające włoski stają się grubsze i coraz bardziej widoczne.

Usuwanie włosków pęsetą

Kolejną, podstawową metodą usuwania np. niechcianego wąsika jest pęseta. O ile dobrze sprawdzi się do wyrwania pojedynczych włosków choćby w okolicy brwi i pozwoli zapomnieć o problemie na jakiś czas, o tyle jest to metoda bolesna i czasochłonna, a dodatkowo może powodować podrażnienia skóry.

Jak usunąć meszek z twarzy – kremy do depilacji

W popularnych drogeriach bez problemu kupisz też różnego rodzaju kremy do depilacji. To prosta i skuteczna metoda depilacji, ale dająca krótkotrwałe efekty (utrzymujące się maksymalnie kilka dni). Kremy tego typu nie są też odpowiednie do pozbycia się włosków z twarzy – mogą prowadzić do poparzeń, zwłaszcza jeśli nie będziesz stosować preparatu zgodnie z instrukcją. Rozwiązanie to nie jest także polecane osobom, ze skłonnością do alergii, a także paniom, których skóra jest delikatna i skłonna do podrażnień.

Depilacja twarzy woskiem

Wosk to jeden z popularniejszych domowych sposobów na pozbycie się niechcianego owłosienia. Metoda ta jest skuteczna, a jej efekty utrzymują się nawet do kilku tygodni. Do wyboru masz m.in. plastry z woskiem, które podgrzewa się w dłoniach, nakleja zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, a następnie energicznym ruchem zrywa pod włos. Zabieg ten jest jednak bolesny, a wykonany bez odpowiedniego doświadczenia, może okazać się mało skuteczny.

Depilacja twarzy pastą cukrową

Jeśli depilacja woskiem jest dla Ciebie zbyt bolesna, pewną alternatywą jest w tym przypadku depilacja twarzy pastą cukrową. Zabieg możesz wykonać samodzielnie w domu lub w gabinecie kosmetycznym. To dobra opcja dla kobiet z cerą wrażliwą i naczynkową m.in. dlatego, że pasta cukrowa okleja włos, a nie skórę. Trzeba jednak pamiętać, że nieumiejętnie wykonany zabieg, może doprowadzić do powstania zaczerwienienia, podrażnień, a nawet późniejszego wrastania włosków.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. wrzesień 2023 08:45