StoryEditor
Producenci
14.09.2023 09:21

Pracownicy Henkla posprzątają plażę nad Wisłą

Akcja Sprzatanie świata odbywa sie w tym roku po raz 30. / mat. prasowe
Henkel, podobnie jak w latach ubiegłych, dołączył do akcji Sprzątanie Świata Fundacji Nasza Ziemia. W tegorocznej edycji pracownicy firmy będą 14 września sprzątać plażę na warszawskiej Saskiej Kępie. To kolejny przykład zaangażowania firmy w ochronę środowiska. Tego typu działania koncern ma wpisane w swoją biznesową strategię.

30. Akcja Sprzątania Świata to kolejna inicjatywa, przy której Henkel łączy siły z Fundacją Nasza Ziemia. Pracownicy polskiego oddziału firmy, zaopatrzeni w rękawiczki i worki na śmieci, będą sprzątali plażę na Saskiej Kępie w Warszawie. Dołącza tym samym do innych sztabów biorących udział w akcji w całego kraju.

 

Sprzątanie i działania biznesowe

 

W ubiegłorocznej akcji pracownicy Henkla sprzątali las w Młochowie pod Warszawą. Zebrali prawie pół tony różnorodnych śmieci – wśród nich dominowały butelki i plastiki, jednak nie brakowało także opon, zabawek, obuwia, sztucznych choinek, płyt DVD, kineskopów telewizorów oraz wielu innych przedmiotów.

Aleksandra Gawlas-Wilińska, dyrektor marketingu w dziale Henkel Consumer Brands mówi:

W Henklu wychodzimy z założenia, że także my jesteśmy odpowiedzialni za los naszej planety. Dlatego aktywnie angażujemy się we wszelkie inicjatywy na rzecz środowiska naturalnego. Problem zanieczyszczenia plaż, czy lasów jest niestety stale obecny i coraz ważniejszy. Dlatego zawsze staramy się działać zarówno w aspekcie biznesowym zmieniając nasze produkty na bardziej biodegradowalne i tworząc opakowania nadające się do recyklingu, jak i od strony czysto ludzkiej biorąc worki i ruszając wspólnie sprzątać miejsca, które tego potrzebują.

 

Zrównoważony rozwój w Henklu

 

​Henklowi bliskie są inicjatywy szczególnie związane ze środowiskiem. W tym roku firma  zaangażowała się chociażby w akcję Czyste Tatry czy Czysty Bałtyk. Kolejnym projektem realizowanym przez Henkla jest jego autorska Lekcja Nieśmiecenia - kampania edukacyjna, która działa na rzecz zwiększania świadomości ekologicznej uczniów, zwłaszcza w zakresie segregacji odpadów. Celem działań tej akcji jest przekazywanie praktycznej wiedzy dzieciom oraz kształtowanie u nich odpowiednich nawyków i zachowań związanych z ochroną środowiska. Partnerem tej kampanii jest również Fundacja Nasza Ziemia.

Działania te prowadzone są w ramach zobowiązań firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju. Zgodnie z nimi do 2025 r. wszystkie opakowania produktów konsumenckich firmy mają nadawać się do dalszego przetwarzania lub powtórnego użycia. Co więcej, już teraz w niektórych opakowaniach zawarty jest także tzw. social plastic, który – w ramach współpracy z organizacją społeczną Plastic Bank – został zebrany z morskich plaż, przetworzony i powtórnie włączony do gospodarczego obiegu.

Czytaj też: Henkel angażuje się w sprzątanie polskich plaż i ekologiczną edukację

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
09.07.2025 10:00
Henkel zamyka zakład w Raciborzu – pracę straci 159 osób
Fabryka w Raciborzu została zamknięta.HJBC

Zakład produkcyjny koncernu Henkel w Raciborzu, w którym powstają popularne marki takie jak Persil i Silan, zostanie definitywnie zamknięty w listopadzie 2025 roku. Tymczasowo wstrzymano produkcję, a w najbliższych dniach rozpoczną się rozmowy dotyczące warunków rozstania z załogą. Łącznie zatrudnienie straci 159 osób. Proces negocjacji ze związkami zawodowymi ma potrwać do połowy lipca.

Według informacji portalu nowiny.pl, decyzję o zamknięciu zakładu zakomunikowano pracownikom 24 czerwca, podczas spotkania z władzami fabryki i przedstawicielami centrali firmy z Warszawy. Spotkanie odbyło się w godzinach porannych, po wcześniejszym wstrzymaniu prac. Jak relacjonują pracownicy portalowi Wiadomości Handlowe, tuż po ogłoszeniu decyzji kazano im opuścić teren zakładu. Od kolejnego dnia rozpoczęły się rozmowy indywidualne dotyczące warunków odpraw.

W oficjalnym komunikacie Henkel tłumaczy, że zamknięcie zakładu jest częścią szerszej transformacji działu Henkel Consumer Brands oraz procesu optymalizacji sieci produkcyjnej w Europie. Firma wskazuje na zmieniające się potrzeby konsumentów i konieczność dostosowania oferty jako główne przyczyny decyzji. Te czynniki – jak podkreśla Henkel – bezpośrednio wpłynęły na rentowność i funkcjonowanie raciborskiej fabryki.

Zwolnienia obejmą wszystkich 159 pracowników zakładu. Według deklaracji firmy, pracownicy mają otrzymać odprawy oraz dodatkowe świadczenia przewyższające standardy określone w polskim prawie pracy. Henkel zapowiada również wsparcie w poszukiwaniu nowego zatrudnienia dla byłych pracowników, choć szczegóły programu pomocowego nie zostały jeszcze ujawnione.

Produkcja w zakładzie ma zostać wznowiona jedynie na krótki czas – po zakończeniu rozmów z załogą – by umożliwić wygaszenie działalności. W pełni zakończy się ona w listopadzie 2025 roku. Fabryka w Raciborzu przez lata odpowiadała za produkcję znanych na całym świecie środków czystości i detergentów.

Henkel to niemiecki koncern chemiczny i kosmetyczny założony w 1876 roku w Düsseldorfie. Jest właścicielem marek takich jak Persil, Silan, Schwarzkopf, Syoss, Somat i Bref. Firma zatrudnia na całym świecie około 50 tys. pracowników i prowadzi działalność w ponad 75 krajach. Zamknięcie polskiej fabryki wpisuje się w strategię redukcji kosztów i dostosowywania produkcji do zmieniającego się rynku.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
08.07.2025 10:28
Nowe centrum Symrise SFA Neroli w Saint-Cézaire-sur-Siagne zwiększa moce produkcyjne
Nowe centrum Symrise ma być usprawieniem łańcucha produkcji.Mieke Meintjes

Nowo otwarty kampus Société Française d’Aromatiques (SFA) Neroli zajmuje powierzchnię 10 000 m² w Saint-Cézaire-sur-Siagne, w sercu regionu Grasse. Inwestycja grupy Symrise konsoliduje działalność trzech wcześniej odrębnych firm: SFA Romani, Créations & Parfums oraz Floressence, które formalnie połączono pod marką SFA Neroli.

Na terenie kampusu pracować będą perfumiarze, zespoły badawczo-rozwojowe oraz personel łańcucha dostaw. Dzięki temu Symrise spodziewa się zwiększyć wydajność produkcji oraz skrócić czas opracowywania kompozycji zapachowych, obsługując zarówno klientów regionalnych, jak i międzynarodowych.

Lokalizacja w pobliżu Grasse – kolebki francuskiej perfumerii – zapewnia bezpośredni dostęp do upraw naturalnych surowców aromatycznych. Zakład ma wspierać długoterminowe partnerstwa z lokalnymi plantatorami oraz integrować tradycyjne metody rzemieślnicze z nowoczesnymi procesami przemysłowymi. Symrise podkreśla, że obiekt będzie ściśle współpracował z Maison Lautier 1795 i biblioteką baz zapachowych Delaire 1876.

Otwarcie w Saint-Cézaire-sur-Siagne wpisuje się w strategię wzmocnienia obecności Symrise w południowej Francji i zwiększenia skali produkcji kompozycji zapachowych pochodzących z lokalnych, zrównoważonych źródeł. Firma deklaruje, że nowy zakład znacząco podniesie jej potencjał kreatywny i techniczny, umożliwiając szybsze dostarczanie gotowych produktów na rynek.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
09. lipiec 2025 10:47