StoryEditor
Producenci
07.05.2020 00:00

Rynek drogeryjny na rollercoasterze - pobierz bezpłatne e-wydanie

Jak koronawirus wpłynie na rynek kosmetyczny w Polsce? Czy drogerie wyjdą z tej potyczki cało? Kto produkuje żele antybakteryjne i dlaczego wprowadzenie ich do oferty było takie trudne? – to tylko niektóre z tematów najnowszego wydania „Wiadomości Kosmetycznych”. W numerze także rozmowa z fantastyczną kobietą – Anetą Kręglicką –  pierwszą i jedyną Polką z tytułem Miss Świata, modelką, fotomodelką, ale przede wszystkim business woman. A także, w ramach Akademii Wiadomości Kosmetycznych, specjalny przewodnik po kategorii pielęgnacji włosów.

Jeśli nadal stosujecie się do zasady #zostanwdomu, pracujecie zdalnie lub jest Wam wygodniej czytać „Wiadomości Kosmetyczne” na ekranie komputera lub smartfona – dajemy Wam taką możliwość.

Możecie już BEZPŁATNIE POBRAĆ najnowsze e-wydanie „Wiadomości Kosmetycznych” z e-kiosku wydawnictwa.

E-wydania "Wiadomości Kosmetycznych" możecie również przeglądać na naszym portalu w archiwum wydań.

Niezmiennie drukujemy nasze pismo i dostarczamy je bezpośrednio do drogerii i sklepów z asortymentem kosmetycznym, hurtowni, do zarządów i kupców w sieciach handlowych.

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania „Wiadomości Kosmetycznych”, przygotowaliśmy dla Was szereg interesujących artykułów.

Rynek drogeryjny na rollercoasterze – to analiza tego, co działo się od marca na rynku drogeryjnym. Od paniki wywołanej przerzuceniem się konsumentów na zupełnie inny asortyment, przez radość, że drogerie pozostały otwarte, mimo ograniczeń w handlu, po spadki obrotów i problemy największych sieci, których punkty w większości mieszczą się w galeriach handlowych. Do cięć etatów i pensji pracowników drogerii włącznie.

Co koronawirus zrobi z rynkiem kosmetycznym w Polsce? – to komentarz przygotowany przez firmę badawczą PMR Market Experts. Prognozy nie są złe. Przy najgorszych możliwych scenariuszach   dynamika rynku, wg PMR, będzie niższa tylko o 4,4 p.p., niż gdyby działał w normalnych warunkach. Większość segmentów zanotuje jednak spadki lub będzie w stagnacji.  

 
 
 
 
 

Z nadzwyczajną sytuacją wiąże się nadzwyczajny popyt na produkty o działaniu antybakteryjnym i biobójczym. W artykule Antybakteryjne pospolite ruszenie pokazujemy, z jakimi problemami musiały się zmierzyć firmy kosmetyczne, które chciały szybko zacząć produkować ten asortyment i co zaoferowały ostatecznie konsumentom.

Chociaż pandemia zmieniła nasze życie, pewne potrzeby są niezmienne. Manicure i kosmetyki do paznokci to kategoria numer jeden internetowych dyskusji – kobiety wyszukują o nich informacji częściej niż o produktach niezbędnych do ochrony przed wirusem. Paznokcie – czas na regenerację – to tytuł tekstu, który przygotowaliśmy dla Was, pokazując co wpływa na stan paznokci i jak np. poradzić sobie ze zdjęciem hybrydy w domu, gdy salony kosmetyczne są zamknięte.

Prawdziwą perełką tego wydania jest rozmowa z Anetą Kręglicką – pierwszą i jedyną Polką z tytułem Miss Świata, obecnie ambasadorką marki Yoskine – niezależną, silną kobietą, aktywnie działającą w biznesie i osiągającą w nim sukcesy.

Przygotowaliśmy też dla Was w ramach Akademii Wiadomości Kosmetycznych obszerny PRZEWODNIK PO KATEGORII PIELĘGNACJI WŁOSÓW. Powstał on we współpracy z markami i firmami: Babuszka Agafia, Batiste, Chantal, Davi, Dermena, L’Oréal Paris, Marion. Eksperci omawiają dominujące trendy na rynku pielęgnacji włosów, przedstawiają nowości z tej kategorii, tłumaczą, jak działają zawarte w nich składniki. Agencja badawcza Nielsen zdradza, jak kategoria pielęgnacji włosów rozwijała się w ostatnich latach i jakie ma udziały w całym rynku kosmetycznym.

Zapraszamy do lektury. Mamy nadzieję, że zebrane przez nas informacje będą przydatne w Waszej codziennej pracy. Zachęcamy – piszcie do nas, informujcie, co dzieje się w Waszych firmach, sklepach, jak radzicie sobie z obecną sytuacją. Wszystkie kontakty do nas znajdziecie na portalu w zakładce redakcja. Możecie także kontaktować się z nami przez nasz fanpage na FB, który cały czas rośnie w siłę. 

Jeśli chcecie na stałe otrzymywać od nas informacje o nowościach kosmetycznych, trendach, zmianach, wydarzeniach, analizy i prognozy dotyczące rynku kosmetycznego oraz czytać e-wydania „Wiadomości Kosmetycznych” prosimy – zapiszcie się do newslettera. Bądźcie zdrowi!

Jeśli możesz #zostanwdomu i bądź na bieżąco!

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
25.04.2025 13:41
Kiril Marinov, Henkel: Stawiamy na gospodarkę obiegu zamkniętego
Henkel Polska na 17. Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.Henkel Polska

Podczas 17. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Kiril Marinov, dyrektor zarządzający Henkel Consumer Brands, wziął udział w panelu poświęconym gospodarce obiegu zamkniętego. Dyskusja skupiła się na wpływie nadchodzących regulacji unijnych na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Eksperci podkreślali konieczność traktowania odpadów jako cennych zasobów, projektowania procesów produkcyjnych z myślą o cyrkularności oraz minimalizowania powstawania odpadów.

Podczas panelu Kiril Marinov przedstawił konkretne działania, które Henkel podejmuje w odpowiedzi na nadchodzące rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). W ubiegłym roku 26 proc. plastiku użytego w opakowaniach Henkel pochodziło z recyklingu, a w 2025 roku firma planuje osiągnąć poziom 30 proc. Tym samym Henkel wyprzedzi o pięć lat regulacje unijne, które będą obowiązywać dopiero od 2030 roku.

W kontekście cyrkularności Polska wypada korzystnie na tle średniej światowej. Jak zaznaczył Kiril Marinov, poziom ponownego wykorzystania materiałów w Polsce wynosi 10,2 proc., podczas gdy średnia światowa to 8,6 proc.. Ekspert podkreślił, że nasz kraj ma potencjał, by stać się jednym z liderów gospodarki obiegu zamkniętego w Europie, na wzór Holandii, gdzie recykling materiałów osiągnął poziom 25 proc.

Transformacja opakowań w Henklu obejmuje całe portfolio produktów. Obecnie 91 proc. opakowań firmy nadaje się do ponownego użycia lub recyklingu, a celem na 2025 rok jest osiągnięcie 100 proc. Henkel zmniejszył także wykorzystanie surowców ropopochodnych o 35 proc. i dąży do dalszej redukcji o połowę. Dodatkowo wszystkie europejskie zakłady produkcyjne Henkla osiągnęły neutralność pod względem emisji CO₂.

Jeszcze kilka lat temu butelki płynu do prania [Persil] były wykonywane z przezroczystego materiału, a konsumenci mogli zobaczyć, jak produkt wygląda wewnątrz opakowania. Od dwóch lat stosujemy polietylen o wysokiej gęstości, włączając w proces produkcyjny 50 proc. recyklowanego plastiku. [...] Obecnie butelki są białe, ze względu na brak możliwości znalezienia na rynku wysoce przezroczystego materiału dla recyklowanego polietylenu. Zdecydowaliśmy się na ten kompromis, stawiając zrównoważony rozwój ponad dotychczasowy wygląd produktu

wytłumaczył Kiril Marinov.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
25.04.2025 11:27
Unilever tnie etaty i oszczędza – pierwszy kwartał 2025 pod znakiem restrukturyzacji
Unilever szuka oszczędności w zasobach ludzkich.Shutterstock

Unilever, jeden z największych koncernów dóbr konsumenckich na świecie, ogłosił redukcję około 6 tysięcy miejsc pracy w pierwszym kwartale 2025 roku. Cięcia są częścią globalnego planu restrukturyzacyjnego zapowiedzianego jeszcze w 2024 roku, którego celem jest likwidacja łącznie około 7,5 tysiąca etatów. Dzięki tym działaniom firma spodziewa się oszczędności rzędu 550 milionów euro do końca bieżącego roku.

W opublikowanym raporcie kwartalnym Unilever wykazał mieszane wyniki finansowe. Pomimo trudnych warunków rynkowych, skorygowany wzrost sprzedaży bazowej wyniósł 3 proc., co przypisano wzrostowi wolumenu sprzedaży oraz cen. Dobrze poradziły sobie tzw. „power brands” spółki – takie jak Dove i Rexona – co miało szczególne znaczenie dla wzrostu w segmencie Beauty & Wellbeing (wzrost o 4,1 proc.) oraz Personal Care (wzrost o 5,1 proc.), zwłaszcza na rynku północnoamerykańskim.

Całkowity przychód koncernu spadł jednak o 0,9 proc., do poziomu 14,8 miliarda euro. Na wynik ten wpływ miały głównie koszty związane z wyprzedażą aktywów oraz negatywne różnice kursowe. Mimo to dyrektor generalny firmy, Fernando Fernandez, ocenił początek roku jako „zahartowany” i wyraził optymizm co do dalszego wzrostu, zwłaszcza dzięki strategii premiumizacji i innowacji produktowej na rynkach rozwiniętych.

W ujęciu kategorii produktowych, segment pielęgnacji włosów utrzymał się na stabilnym poziomie, z minimalnym wzrostem, który częściowo zrekompensował ponowny debiut Dove z technologią odbudowy włókien. W Brazylii marka Sunsilk odnotowała spadki związane z ograniczaniem zapasów, podczas gdy Nexxus zanotował dwucyfrowy wzrost dzięki premierze linii HY-Volume. Segment dezodorantów – w tym nowości do całego ciała – szczególnie umocnił pozycję działu Personal Care, w którym sama marka Dove odpowiadała za 40 proc. przychodu.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
25. kwiecień 2025 14:58