StoryEditor
Producenci
01.05.2022 00:00

Zmarł Marek Goliszewski, prezes BCC Business Centre Club

Marek Goliszewski, założyciel i prezes Business Centre Club oraz założyciel i pierwszy przewodniczący Rady Przedsiębiorczości, zmarł 30 kwietnia 2022 r. w wieku 69 lat.

Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club zmarł 30 kwietnia 2022 r. poinformowała organizacja. BCC istnieje od 1991 r. Marek Goliszewski był założycielem BCC i prezesem organizacji od 1991 r., od początku jej istnienia.

BCC to  klub biznesu dla przedsiębiorców i największa w kraju ustawowa organizacja indywidualnych pracodawców. Członkowie Klubu zatrudniają ponad 400 tys. pracowników, przychody firm to ponad 200 miliardów złotych, a siedziby rozlokowane są w blisko 250 miastach. Na terenie całej Polski działają 22 loże regionalne.  

Eksperci BCC współtworzą i opiniują ustawy gospodarcze, uczestniczą w pracach komisji parlamentarnych, przekonują do swoich rozwiązań polityków. Prace rządu na bieżąco ocenia grupa ekspertów tworzących Gospodarczy Gabinet Cieni BCC. W klubie działają również Branżowe Komisje BCC, wypracowujące wspólne stanowisko członków klubu z danej gałęzi gospodarki.

Business Centre Club jako klub przedsiębiorców reprezentuje interesy pracodawców w Radzie Dialogu Społecznego i uczestniczy w najważniejszych sprawach społecznych i gospodarczych kraju: bierze udział w pracach nad projektem ustawy budżetowej, negocjuje z przedstawicielami związków zawodowych ponadzakładowe układy zbiorowe pracy, opiniuje akty prawne i ich projekty, występuje do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie zgodności z Konstytucją ustaw i innych przepisów, podejmuje działania wobec administracji publicznej, samorządów, Sejmu i Senatu na rzecz ochrony interesów gospodarczych swoich członków, występuje z powództwami, wnioskami o ściganie, oskarżeniami prywatnymi, przystępuje do toczących się postępowań w interesie członków BCC.

BCC jako klub biznesu jest organizacją międzynarodową, członkiem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, instytucji opiniującej Komisji Europejskiej w Brukseli.

BCC jest patronem lub współorganizatorem wydarzeń organizowanych przez Wydawnictwo Gospodarcze, do którego należą wiadomoscikosmetyczne.pl,  m.in. konkursu Retail Business Awards.i Perły Rynku.

Marek Goliszewski ukończył Szkołę Główną Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie SGH) i Uniwersytet Warszawski. W 1979 został członkiem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. W roku 1991 założył Business Centre Club, organizację zrzeszającą przedsiębiorców i pracodawców. Od tej chwili nieprzerwanie był jej prezesem.

W latach 2002-2008 był wiceprzewodniczącym Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych i przewodniczącym Zespołu ds. Dialogu Społecznego. W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński powołał Goliszewskiego na członka Narodowej Rady Rozwoju.

Goliszewski był też założycielem i pierwszym przewodniczącym Rady Przedsiębiorczości, która jest forum współpracy przedstawicieli największych organizacji reprezentujących przedsiębiorców i pracodawców w Polsce. W 2021 ponownie został jej przewodniczącym.

Marek Goliszewski, życiorys zawodowy:

Absolwent SGH (d. SGPiS)

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego

Członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego – 1979

Relegowany z pracy – 1981

Członek Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy z siedzibą w Brukseli – od 1985

Założyciel i redaktor naczelny miesięcznika „Konfrontacje” – 1987

Prezes Polskiej Fundacji Klubu Rzymskiego – 1989

Założyciel i Prezes Business Centre Club – 1991

Członek Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego – 1993

Założyciel i współprzewodniczący Forum Dialogu (sygnatariusze z 25 ogólnopolskich organizacji, składających się z 1800 związków, stowarzyszeń i podmiotów publicznych) – 1996

Członek Narodowej Rady Integracji Europejskiej – 2002

Założyciel i pierwszy przewodniczący Rady Przedsiębiorczości RP – 2002

Inicjator Konkursu Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy – 2002

Wiceprzewodniczący Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych, Przewodniczący Zespołu ds. Dialogu Społecznego – 2002-2008

Członek Rady Konsultacyjnej ds. Zagranicznej Polityki Ekonomicznej przy Ministrze Spraw Zagranicznych – 2008

Prezes Stowarzyszenia Euroatlantyckiego (SEA) – od 2010-2020

Członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP – 2010

Członek Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego przy Prezydencie RP – od 2010

Przewodniczący Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC – 2012

Członek Komitetu Gospodarczej Myśli Strategicznej – 2013

Przewodniczący Rady Przedsiębiorczości – 2021

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
13.01.2025 16:08
Włosomaniacka marka Dabur prognozuje niewielki wzrost przychodów w IV kwartale
Dabur

Dabur, jeden z największych producentów produktów ajurwedyjskich w Indiach, zapowiedział umiarkowany wzrost przychodów w czwartym kwartale 2024 roku. Firma spodziewa się stabilizacji zysków operacyjnych, mimo wyzwań związanych z rosnącymi kosztami surowców i spadkiem popytu na rynku FMCG.

Dabur, czołowy producent produktów ajurwedyjskich, poinformował, że w okresie od października do grudnia 2024 roku spodziewa się wzrostu przychodów na poziomie niskich jednocyfrowych wartości procentowych. Jednocześnie firma przewiduje, że jej zysk operacyjny pozostanie na stabilnym poziomie. Według raportu opublikowanego przez agencję Reuters, segment zdrowia Dabur nie odnotuje wzrostu, natomiast działy pielęgnacji osobistej i środków do domu mogą liczyć na wzrost sprzedaży w średnich i wysokich jednocyfrowych wartościach procentowych.

Sytuacja Dabur odzwierciedla szersze wyzwania stojące przed branżą FMCG w Indiach. Najwięksi producenci dóbr szybkozbywalnych w kraju zmagają się ze spadkiem popytu wynikającym z silnej deflacji oraz rosnących kosztów surowców. Rosnące ceny surowców wpływają negatywnie na rentowność, co zmusza przedsiębiorstwa do poszukiwania oszczędności i dostosowywania strategii cenowych. Dabur podkreślił, że mimo trudnej sytuacji rynkowej, zauważa stopniowe odbicie popytu na obszarach wiejskich, co częściowo kompensuje presję kosztową.

Aby zrównoważyć rosnące koszty produkcji, Dabur wdrożył działania oszczędnościowe w innych obszarach działalności oraz podniósł ceny wybranych produktów. Takie podejście pozwala firmie utrzymać stabilność finansową mimo trudnych warunków rynkowych. W obliczu globalnych wyzwań gospodarczych, strategia Dabur może okazać się kluczowa dla dalszego wzrostu i umocnienia pozycji na rynku.

W Polsce marka Dabur jest najbardziej rozpoznawalna dzięki olejkowi Dabur Amla, który zdobył popularność za sprawą społeczności włosomaniaczek. Produkt ten, oparty na ajurwedyjskich recepturach, stał się cenionym kosmetykiem do pielęgnacji włosów, szczególnie wśród osób poszukujących naturalnych sposobów na ich wzmocnienie i regenerację. Dzięki rekomendacjom w mediach społecznościowych oraz na blogach zajmujących się pielęgnacją włosów, olejek Dabur Amla zyskał status kultowego produktu w segmencie naturalnej pielęgnacji, co przyczyniło się do zwiększenia rozpoznawalności marki Dabur na polskim rynku.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
13.01.2025 15:16
Coty notuje stratę 53,4 milionów funtów w Wielkiej Brytanii i Irlandii
Coty

Coty, właściciel marki Rimmel London, zakończył rok finansowy 2023/2024 ze stratą przed opodatkowaniem w wysokości 53,4 miliona funtów. To znacząca zmiana w porównaniu do zysku 9,9 miliona funtów osiągniętego rok wcześniej, mimo wzrostu obrotów do 335,3 miliona funtów.

Coty, znany producent kosmetyków i właściciel portfolio marek takich jak Sally Hansen, Gabriela Sabatini, Gucci czy Kylie Cosmetics, zanotował stratę przed opodatkowaniem w wysokości 53,4 milionów funtów za 12 miesięcy zakończone 30 czerwca 2024 roku. To wyraźne pogorszenie wyniku w porównaniu do zysku przed opodatkowaniem na poziomie 9,9 milionów funtów, który firma osiągnęła w poprzednim roku. Mimo to przychody Coty wzrosły do 335,3 milionów funtów z 323,1 milionów funtów rok wcześniej.

Zgodnie z informacjami podanymi przez City AM, strata została ujawniona w najnowszych dokumentach złożonych w brytyjskim rejestrze firm Companies House. Firma wskazała, że powodem ujemnego wyniku finansowego była „wewnętrzna reorganizacja podmiotów prawnych”. Pomimo tego zarząd Coty podkreśla, że rynek kosmetyczny w Wielkiej Brytanii znacząco zyskał na wartości w ostatnim roku, a sprzedaż firmy pozostaje na stabilnym i wysokim poziomie.

Coty, będący jednym z globalnych liderów branży kosmetycznej, kontynuuje działalność w dynamicznie rozwijającym się rynku. Wzrost obrotów świadczy o utrzymującym się zainteresowaniu konsumentów produktami marki, jednak wewnętrzne zmiany strukturalne wpłynęły na wyniki finansowe. Przedsiębiorstwo zapewnia, że obecna sytuacja to efekt strategii mającej na celu długoterminowy rozwój i dalsze umacnianie pozycji na rynku.

Czytaj także: Coty i Swarovski łączą siły w świecie kosmetyków — nowe produkty sygnowane logo producenta kryształków już niebawem

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
14. styczeń 2025 04:44