Kategoria kosmetyków do makijażu jest bardzo atrakcyjna z punktu widzenia drogerii, ale też wymaga szybkiego reagowania na trendy. Jak rozwija się ona w Drogeriach Jawa?
W Drogeriach Jawa makijaż jest jedną z kluczowych kategorii w sprzedaży. Ze względu na dużą rozpiętość wiekową użytkowników – od kilkunastolatek po pokolenie Silver – obserwujemy kilka istotnych trendów związanych z tą kategorią.
Z jednej strony istnieje wyraźna tendencja do ograniczania liczby używanych kosmetyków – to dominujące zjawisko wśród świadomych konsumentek kupujących kosmetyki kolorowe już od dłuższego czasu. To one z wiekiem nabierają samoakceptacji i minimalizują swoje potrzeby konsumpcyjne w tej kategorii, co wynika także ze świadomości ekologicznej. W social mediach promowany jest styl wykorzystywania kosmetyków „do samego dna” oraz powtórnego obiegu produktów na platformach sprzedażowych np. Vinted.
Wprost odwrotne zachowania zauważamy wśród najmłodszej grupy klientek. One kupują dużo, są spragnione nowości oraz linii promowanych przez modnych influencerów. Bardzo szybko najmłodsze pokolenie zyskuje wiedzę i doświadczenie makijażowe. Młode osoby wręcz wspierają np. swoje mamy w zakupach.
Jeśli mowa o trendach w tej kategorii, to od dwóch lat króluje trend soft make-up. Klientki, zdecydowanie porzuciły ciężkie kosmetyki o matowym wykończeniu, na rzecz lekkich rozświetlających formuł. Kosmetyk ma obecnie nie tylko podkreślać urodę, ale także dawać dodatkowe korzyści pielęgnujące. Klientki poszukują podkładów np. z witaminą C, kwasem hialuronowym a przede wszystkim z SPF.
Na tle konkurencji wybijają się marki, które responsywnie reagują na potrzeby konsumentów, wprowadzając na rynek kosmetyki odpowiadające powyższym trendom. I w naszej codziennej pracy chętnie podejmujemy dialog właśnie z takimi markami – będącymi na bieżąco, prowadzącymi skuteczne strategie marketingowo-sprzedażowe oraz znającymi specyfikę naszej drogerii.
Kolejna duża rynkowa kategoria i obecnie jedna z najbardziej dynamicznych to produkty do włosów. Co powoduje, że tak urosła w ostatnich latach?
Faktycznie, obserwujemy dynamiczny wzrost zainteresowania tą kategorią wśród konsumentów. Z roku na rok rośnie liczba stosowanych przez nich produktów. Wynika to przede wszystkim z indywidualizowania oferty – producenci wprowadzają produkty przeznaczone do różnych typów włosów i na różne problemy.
Dziś nie jest to tylko szampon i odżywka. Jeśli szampon to zgodny z porowatością włosa, jeśli odżywka, to taka, która oprócz odżywiania poprawi nam np. kolor czy wygładzi strukturę. Marki skutecznie wprowadzają na rynek nowe kategorie produktów: galaretki do laminacji, zabiegi olejowania, masełka na końcówki, sztyfty na niesforne kosmyki. Coraz więcej kobiet sięga po tonery, które do tej pory były zarezerwowane tylko dla zabiegów fryzjerskich. Wakacje natomiast to czas szalonych kolorów na włosach nastolatków i nie tylko. Stajemy się coraz bardziej odważni w naszych wyborach podkreślając tym indywidualny styl czy osobowość. A całej kategorii przysługują się włosomaniaczki aktywne w mediach społecznościowych.
Kategoria kosmetyków do twarzy – najbardziej znacząca dla całego rynku kosmetycznego. Mamy tutaj ogrom marek i produktów, najbardziej znacząca dla całego rynku kosmetycznego Czy da się wskazać główne kierunki, które ten rynek charakteryzują obecnie? Czy to, że produkt jest naturalny, eko, wegański, ciągle jest istotną przewagą konkurencyjną?
Rynek kosmetyków do twarzy w ostatnich latach znacząco ewoluował. Niezmiennie, istnieje duże zainteresowanie produktami naturalnymi, ekologicznymi i wegańskimi. Choć idea „eco-friendly” stała się bardziej powszechna, wielu konsumentów nadal poszukuje tego typu produktów. Skłania to właścicieli marek do dalszego inwestowania w formuły oparte na składnikach naturalnych oraz w ekologiczne opakowania. Zauważamy, że konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na transparentność składu oraz oznaczenia certyfikatów ekologicznych. Pożądane są innowacyjne składniki aktywne. Wzrosło zainteresowanie technologiami, takimi jak np. aplikacje do analizy skóry, Kosmetyki „inteligentne”, które dostosowują się do warunków atmosferycznych, stylu życia i pory roku, stają się coraz bardziej popularne.
Drugim wyraźnym trendem zyskującym na popularności jest minimalizm w pielęgnacji – less is more. Część konsumentów preferuje prostsze, wielofunkcyjne produkty, które zostały opracowane z mniejszej liczby składników, a mimo to oferują skuteczną formułę pielęgnacyjną skóry. Podsumowując, chociaż zainteresowanie produktami naturalnymi nie osłabło, marki muszą nadal aktywnie dostosowywać swoje strategie do zmieniających się preferencji konsumentów, oferując innowacyjne, spersonalizowane i efektywne rozwiązania w tej kategorii.
Jak radzą sobie kosmetyki koreańskie?
Marki koreańskie cieszą się dużym zainteresowaniem. W ostatnich latach obserwujemy wzrost ich popularności związany przede wszystkim z unikalnym podejściem do pielęgnacji skóry oraz innowacyjnymi formułami. Wiele sklepów stacjonarnych, jak i internetowych, zaczęło wprowadzać do swojej oferty produkty koreańskie, co świadczy o dużym popycie na tego typu kosmetyki.
Tak jak wspomniałam, polscy konsumenci coraz bardziej interesują się składami kosmetyków i ich naturalnymi właściwościami, co jest zgodne z filozofią wielu marek koreańskich, które kładą duży nacisk na składniki pochodzenia naturalnego oraz szerokie podejście do pielęgnacji.
Rynek kosmetyków koreańskich w Polsce wciąż się rozwija i zyskuje na znaczeniu, co czyni go istotnym segmentem również dla drogerii Jawa.
Czytaj także: Mobile Institute: Promocje rządzą zakupami kosmetyków