StoryEditor
Rynek i trendy
29.07.2022 00:00

Sprzedaż kosmetyków premium do opalania wzrosła o 63 proc.

Sprzedaż wysokiej klasy produktów do opalania wzrosła we Francji o 63 proc. w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2022 r. – wynika z raportu The NPD Group. Skok jest ogromny w porównaniu z tym samym okresem 2021 roku. Taki wzrost pokazuje, że produkty przeciwsłoneczne zajmują coraz ważniejsze miejsce na rynku kosmetyków selektywnych.

Sprzedaż wysokiej jakości produktów przeciwsłonecznych wzrosła we Francji o 63 proc. od stycznia do końca maja 2022 r. – wynika z danych The NPD Group.

Skok jest ogromny w porównaniu z tym samym okresem 2021 roku. Taki wzrost pokazuje, że produkty przeciwsłoneczne zajmują coraz ważniejsze miejsce na rynku kosmetyków selektywnych i chociaż stanowią niewielki podsegment rynku wysokiej jakości produktów do pielęgnacji skóry (8,2 mln EUR od początku roku do maja 2022 r. i 4 proc. całkowitej sprzedaży), znacznie przewyższyły wyniki całego rynku w ciągu pierwszych pięciu miesięcy roku rok, przy 23 proc. wzroście sprzedaży.

Przeczytaj również: Polscy naukowcy odkryli naturalny filtr przeciwsłoneczny, który może zrewolucjonizować branżę kosmetyczną

Wszystkie podsegmenty produktów do opalania również radzą sobie bardzo dobrze. Sprzedaż produktów po opalaniu podwoiła się w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2022 roku, w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. W kategorii ochrony przeciwsłonecznej produkty do ciała wzrosły o 91 proc., a produkty do twarzy o 58 proc. Jednocześnie sprzedaż samoopalaczy wzrosła o 49 proc. między styczniem a końcem maja w porównaniu do tego samego okresu w 2021 roku.

Krem z filtrem to podstawa
Motorem wzrostu były produkty o wysokim wskaźniku SPF, to odzwierciedla trend, który wskazuje, że konsumenci są coraz bardziej świadomi potrzeby ochrony skóry przed skutkami starzenia się skóry spowodowanym ekspozycja na słońce.

Sprzedaż produktów do ciała z SPF 50 wzrosła o 117 proc. w pierwszych pięciu miesiącach roku, w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Wzrost udziału w rynku wynosi 5 punktów: ich całkowita sprzedaż wzrosła z 33 proc. między styczniem a majem 2021 r. do 38 proc. dla całkowitej ochrony ciała w tym samym okresie tego roku.

W kategorii ochrony przeciwsłonecznej twarzy sprzedaż produktów z filtrem SPF 50 wzrosła o 69 proc. w pierwszych pięciu miesiącach roku, w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, co stanowi wzrost udziału w rynku o 3 punkty.

Rynek wysokiej klasy produktów przeciwsłonecznych odnotował bardzo duży wzrost w ciągu pierwszych pięciu miesięcy roku, co pokazuje, że konsumenci chcą inwestować w produkty wysokiej jakości, aby chronić się przed szkodliwe działanie słońca. Ze swojej strony marki wykazały swoje zaangażowanie, wprowadzając na rynek formuły przyjazne dla środowiska i w dużej mierze faworyzując naturalne składniki. Poprawiły również wydajność i komfort użytkowania produktów z filtrem SPF, czyniąc je bardziej luksusowymi, zapewniając doskonałe właściwości nawilżające i najwyższy poziom ochrony przeciwsłonecznej – wyjaśnia Mathilde Lion, europejski ekspert ds. urody w The NPD Group.

Przeczytaj również: Letnia pielęgnacja powinna koncentrować się na nawilżaniu

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
22.05.2024 13:43
Sezon na słońce – produkty do opalania coraz bliżej kasy
Produkty z SPF pojawiają się coraz częściej w strefach impulsowych.Wiadomości Kosmetyczne
Rozpoczęcie sezonu wiosenno-letniego sygnalizuje nie tylko zmianę pogody, ale także przesunięcie w strategiach sprzedaży detalicznej. Produkty do opalania, będące kluczowym elementem oferty sezonowej, zaczynają dominować w strefie zakupów impulsowych przy kasach. Dla handlowców jest to strategiczne posunięcie, mające na celu maksymalizację dochodów w najbardziej dochodowym okresie roku.

Strefa zakupów impulsowych, umieszczona strategicznie w pobliżu punktów płatniczych, pełni funkcję ostatniej linii perswazji zakupowej. Produkty umieszczone w tej lokalizacji są starannie dobrane w celu wywołania szybkich i spontanicznych decyzji zakupowych, często bez planowania. W kontekście produktów do opalania, takie umiejscowienie może znacząco zwiększyć ich widoczność i przyciągnąć uwagę klientów, którzy mogą nie mieć ich na swojej pierwotnej liście zakupów.

image
Duży wzrost sprzedaży pokazuje, że produkty przeciwsłoneczne zajmują coraz ważniejsze miejsce na rynku kosmetyków selektywnych – wynik z danych NPD.
Shutterstock
Dla detalistów, kluczem do efektywnego wykorzystania tej strefy jest nie tylko dobranie odpowiedniego asortymentu, ale również zapewnienie, że produkty są odpowiednio eksponowane. Czynniki takie jak atrakcyjne opakowanie, jasne komunikaty dotyczące korzyści z używania produktów z filtrem UV i wizualne wyróżnienie mogą znacznie zwiększyć prawdopodobieństwo impulsowego zakupu. Marketing sezonowy i tematyczne aranżacje sklepowe mogą również wesprzeć sprzedaż produktów do opalania. Przedstawienie tych produktów w kontekście zbliżających się wakacji czy weekendowych wyjazdów może dodatkowo zmotywować klientów do zakupu. Sklepy powinny wykorzystać skojarzenia z wypoczynkiem, zdrowiem i pięknem, aby zwiększyć atrakcyjność swojej oferty.

Ponadto, świadomość klientów odnośnie zdrowotnych aspektów opalania stale rośnie. Produkty do opalania są coraz częściej traktowane jako niezbędne elementy ochrony zdrowia, co może być dodatkowo wykorzystywane w strategii marketingowej. Edukacja klientów na temat korzyści wynikających z regularnego stosowania kremów z filtrem UV, niezależnie od pory roku, może pomóc w budowaniu lojalności klienta i zwiększaniu sprzedaży przez cały rok. Ostatni element to analiza danych sprzedażowych, która pozwala sklepom na dostosowywanie oferty do potrzeb i preferencji konsumentów. Monitoring, które produkty do opalania sprzedają się najlepiej i w jakim kontekście, może dostarczyć cennych wskazówek do dalszej optymalizacji oferty.

Czytaj także: Australia aktualizuje swoje standardy dotyczące filtrów przeciwsłonecznych: nowe informacje dla importerów produktów z antypodów

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
20.05.2024 13:11
Akcja Menstruacja zapowiada kolejną edycję: Femina wsparła projekt po raz 3.
Akcja Menstruacja od lat wspiera działania na rzecz godnego przeżywania miesiączek osób dotkniętych ubóstwem menstruacyjnych lub z utrudnionym dostępem do produktów miesiączkowych.Akcja Menstruacja
Program „Akcja Menstruacja w Twojej szkole”, który już trzeci rok cieszy się wsparciem Biedronki oraz marki Femina, kontynuuje swoją misję normalizacji dyskusji o menstruacji i dostępu do środków higienicznych w przestrzeni publicznej. Dzięki hojnym darowiznom, które w bieżącej edycji przekroczyły 900 tysięcy sztuk podpasek, tamponów i wkładek, projekt współpracuje z ponad 500 placówkami edukacyjnymi, umożliwiając osobom menstruującym bezpieczne i godne przeżycie miesiączki w murach szkolnych.

Zbliżający się koniec roku szkolnego jest okazją do podsumowania efektów współpracy i zbierania opinii od osób koordynujących program w szkołach. Ankieta ewaluacyjna, której wyniki są kluczowe dla rozwoju i ulepszania projektu, zostanie rozesłana w najbliższym czasie, a jej rezultaty pozwolą na dalsze dostosowywanie inicjatywy do potrzeb uczestników.

Równocześnie z końcem bieżącej edycji, Akcja Menstruacja przygotowuje się do kolejnej odsłony programu, planując otwarcie zapisów do edycji 2024/25 na koniec sierpnia. Rejestracja będzie możliwa przez formularz internetowy dostępny na oficjalnej stronie internetowej organizacji. Dokładna data startu zapisów zostanie ogłoszona za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz strony internetowej projektu, umożliwiając tym samym kolejnym szkołom dołączenie do tej ważnej inicjatywy.

Akcja Menstruacja odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu świadomości na temat menstruacji jako naturalnej części życia, a także w likwidacji barier w dostępie do niezbędnych produktów higienicznych. Dzięki współpracy z renomowanymi partnerami oraz zaangażowaniu społeczności szkolnych, projekt ten nie tylko zaspokaja bieżące potrzeby, ale również inspiruje do dalszych działań na rzecz równości i edukacji w Polsce, między innymi zwracając uwagę na fakt, że menstruują nie tylko dziewczęta, a swobodny dostęp do produktów higieny miesiączkowej to pomoc w zachowaniu godności niewyoutowanych młodocianych osób trans, a także tych, które zmagają się z ubóstwem miesiączkowym.

Akcja Menstruacja współpracowała w przesłości z kilkoma markami i instytucjami, które wspierały jej działania. Jednym z kluczowych partnerów była sieć supermarketów Biedronka, która w ramach programu "Akcja Menstruacja w Twojej szkole" dostarczała produkty marki Femina do szkół na terenie Polski. Projekt ten miał na celu zapewnienie uczennicom dostępu do produktów menstruacyjnych w szkolnych toaletach​. Dodatkowo, w ramach inicjatywy Padsharing, Akcja Menstruacja współpracowała z siecią drogerii Rossmann, co umożliwiło anonimowe przekazywanie produktów menstruacyjnych osobom potrzebującym. Darczyńcy mogli zakupić potrzebne artykuły poprzez Rossmann, a te były dostarczane do wybranej przez beneficjentów lokalizacji​.

Akcja Menstruacja realizowała również projekty wspierane przez instytucje publiczne, takie jak Miasto Poznań, które finansowało program zapewniający dostęp do produktów menstruacyjnych w szkołach na terenie miasta​. Dzięki współpracy z tymi i innymi partnerami, Akcja Menstruacja mogła efektywnie walczyć z ubóstwem menstruacyjnym i edukować społeczeństwo w zakresie tej ważnej kwestii społecznej.

Czytaj także: Joni Teens mówi „nie” miesiączkowym tematom tabu

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. maj 2024 04:22