StoryEditor
Rynek i trendy
26.06.2020 00:00

W czasie lockdown Polacy stali się mniej wrażliwi na promocje i ceny

Polacy są fanami promocji. Jednak w czasie ostrej kwarantanny wywołanej pojawieniem się COVID cenowe okazje stały się dla nich mniej ważne – pokazują dane firmy badawczej Nielsen. Wiele produktów znikało z półek, niezależnie od ceny. Wśród sprzedażowych hitów znalazło się mydło.

Polacy pod kątem polowania na promocje byli dotąd wyjątkowi - ich znaczenie w decyzjach zakupowych rosło od lat. Nie było to związane ze złą sytuacją materialną gospodarstw domowych, ponieważ poziom zadowolenia konsumenckiego również rósł od wielu lat. – Po ostatnim kryzysie w 2008 r. przyzwyczailiśmy się do tego, że promocje są i będą. Dochodziło do tego, że aż 80 proc. kupujących deklarowało, że aktywnie szuka promocji, czyli idąc za nimi wybiera konkretne marki i produkty. Co trzeci kupujący mówił, że jest w stanie zmienić sklep pod wpływem promocji. Ostatnie dane roczne pokazywały, że już prawie 38 proc. produktów FMCG ilościowo było sprzedawanych na promocji. Szukając okazji konsumenci korzystali z gazetek reklamowych, ale też coraz częściej z aplikacji mobilnych danego sklepu – skomentowała Magdalena Piwkowska, trend and content development associate w Nielsen Polska podczas webinaru „Branża FMCG po burzy. Jak nawigować w nowej rzeczywistości i przygotować się na kolejną falę?”.

Marzec i kwiecień br. przyniosły zmiany w zachowaniach konsumentów w tym zakresie. Znaczenie promocji spadło we wszystkich kategoriach produktów – tych najbardziej poszukiwanych, stabilnych, jak i cieszących się najmniejszym zainteresowaniem. Najmniej widoczne było to w kategoriach najbardziej rosnących i stabilnych. – W czasie zakupów marcowych wrażliwość cenowa konsumentów się zmieniła i kupowali produkty, które uznawali za najbardziej potrzebne niezależnie od ich ceny. Ostatnie tygodnie pokazują, że konsumenci znów zaczynają szukać promocji i częściej kupują korzystając z okazji, a z drugiej strony detaliści znów te promocje oferują. Można powiedzieć, że następuje powrót do normalności – objaśniała Magdalena Piwkowska.

Źródło: Nielsen, panel handlu detalicznego, zmiana sprzedaży wartościowej, porównanie rok do roku, cała Polska

Jest to ważna lekcja, aby w trudnych  czasach przenosić promocyjność z kategorii o zwiększonym popycie na kategorie, które radzą sobie gorzej, aby pomóc im rosnąć. Widać już, że ostatnie promocje pomogły takim segmentom złapać falę i podnieść się – dodała Magdalena Piwkowska.

Zmiany w zachowaniach konsumentów i ich wrażliwości na ceny widać na przykładzie określonych  trzech grup produktów analizowanych przez Nielsena. W przypadku mydeł reprezentujących kategorię wysoko rosnącą w czasie ostrej kwarantanny, konsumenci kupowali produkty z każdego segmentu cenowego. Maj pokazuje już, że zaczynają mocno zwracać się w kierunku produktów z segmentu ekonomicznego. Dla porównania w jogurtach, reprezentujących stabilną grupę produktów pomagających wzmacniać odporność organizmu, widać polaryzację zachowań konsumentów. Utrzymuje się zainteresowanie produktami z grupy top premium, czyli np. jogurtów funkcjonalnych, probiotycznych oraz wzrasta zainteresowanie produktami z segmentu ekonomicznego. W przypadku napojów funkcjonalnych energetycznych i izotonicznych, segment premium radził sobie dobrze przed pandemią i w czasie lockdown, kiedy całościowo kategoria notowała spadki sprzedaży. Obecnie również segment premium sprzedaje się najlepiej, natomiast spada sprzedaż produktów w segmencie ekonomicznym. – Tu nastąpiło wyraźne umocnienie trendu, który był widoczny przed pandemią – podsumowała Magdalena Piwkowska. 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
09.09.2024 10:05
UCE Research: Wzrost cen w sierpniu — codzienne zakupy droższe o 4,3 proc. rdr, chemia o 8,7 proc. rdr.
Chemia gospodarcza nadal drożeje, a końca nie widać.Agata Grysiak

Najnowsze dane z raportu UCE RESEARCH i Uniwersytetu WSB Merito wskazują, że 16 z 17 monitorowanych kategorii produktów zanotowało podwyżki, a dynamika wzrostu cen wciąż przyspiesza.

Wzrost cen codziennych zakupów w sierpniu wyniósł średnio 4,3 proc. w porównaniu do analogicznego miesiąca w poprzednim roku. Jest to kontynuacja trendu wzrostowego, który obserwowany jest od kilku miesięcy. W lipcu ceny wzrosły o 3,9 proc., a w czerwcu o 3,1 proc.. Tym samym sierpniowy wzrost jest najwyższy w ostatnich trzech miesiącach, co świadczy o ciągłej presji inflacyjnej na konsumentów.

Analiza ponad 86 tysięcy cen detalicznych wykazała, że 16 z 17 kategorii monitorowanych produktów zanotowało wzrosty cen. Na szczycie listy znalazły się napoje bezalkoholowe, które zdrożały o 10,2 proc. rok do roku. Kolejne miejsca zajmują słodycze i desery ze wzrostem o 9,3 proc., a także owoce i warzywa, które podrożały odpowiednio o 9,1 proc. i 6,3 proc.. Nietypowo wysoka podwyżka cen owoców i warzyw w okresie letnim może zaskakiwać, gdyż zazwyczaj w tym sezonie ceny tych produktów utrzymują się na stabilnym poziomie.

Znaczące wzrosty cen dotknęły także innych kategorii. Chemia gospodarcza, która w lipcu zajmowała czwarte miejsce w rankingu z podwyżką o 8,7 proc., w sierpniu uplasowała się na piątym miejscu z wynikiem 5,3 proc.. Choć nie jest to najwyższy wzrost, kategoria ta wciąż odczuwa efekty podwyżek z poprzednich miesięcy. Warto również zauważyć, że w poprzednich miesiącach na plusie znajdowało się 13 kategorii, a 4 pozostawały na minusie, co wskazuje na wzrastającą liczbę segmentów z podwyżkami.

Eksperci zwracają uwagę, że na wzrosty cen w wielu kategoriach wpływa tzw. efekt bazy. Jak tłumaczy dr inż. Anna Motylska-Kuźma, zeszłoroczne gwałtowne podwyżki cen, spowodowane m.in. przez wzrost kosztów energii, sprawiły, że obecnie wzrosty rdr są relatywnie niższe, mimo że dynamika cen wciąż rośnie. Zmiany cen energii w lipcu mogłyby potencjalnie wpłynąć na dalsze wzrosty cen, jednak na razie ich efekt nie jest jeszcze wyraźnie odczuwalny w codziennych wydatkach.

Z każdym miesiącem nasza siła nabywcza słabnie. Wynika to głównie z powrotu
podstawowej stawki VAT na wybraną żywność. Ponadto kształtowanie się cen w sklepach jest mocno zdeterminowane przez rosnące koszty produkcji, płace oraz ceny energii i paliw

mówi dr Robert Orpych z Uniwersytetu WSB Merito.

Czytaj także: UCE Research: Ceny w sklepach detalicznych w lipcu wzrosły średnio o 3,9 proc. rdr: chemia gospodarcza w czołówce drożyzny

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
06.09.2024 15:43
British Skin Foundation: 59 proc. dzieci doznało oparzeń słonecznych przynajmniej raz w życiu
Nowe badania British Skin Foundation ujawniają niepokojące dane dotyczące braku odpowiednich działań ochronnych przed słońcem wśród dzieci.Getty Images

Wyniki najnowszej ankiety przeprowadzonej przez British Skin Foundation wśród rodziców z Wielkiej Brytanii budzą poważne obawy. Okazuje się, że 59 proc. dzieci poniżej 18 roku życia doznało oparzeń słonecznych przynajmniej raz w swoim życiu, co wskazuje na niedostateczne przestrzeganie zasad ochrony przed słońcem.

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez British Skin Foundation zwracają uwagę na niepokojący stan wiedzy i świadomości na temat bezpieczeństwa słonecznego wśród dzieci i rodziców. Aż 59 proc. dzieci doświadczyło oparzeń słonecznych, co oznacza, że zasady ochrony skóry przed promieniowaniem UV nie są przestrzegane na odpowiednim poziomie. Dane te sugerują, że wciąż istnieje poważna potrzeba edukacji w zakresie bezpieczeństwa na słońcu.

Kolejne dane z badania pokazują, że jedynie 42 proc. dzieci nosi przy sobie i potrafi prawidłowo używać kremów z filtrem przeciwsłonecznym latem. Co więcej, aż 75 proc. dzieci nie rozumie znaczenia przebywania w cieniu jako formy ochrony przed słońcem, a jedynie 13 proc. korzysta z odzieży z filtrem UPF. Wyniki te podkreślają, że zbyt mało dzieci korzysta z kluczowych metod ochrony przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Z raportu wynika także, że chociaż 58 proc. dzieci nosi kapelusze lub czapki w słoneczne dni, tylko 34 proc. z nich używa okularów przeciwsłonecznych, które chronią oczy przed promieniowaniem UV. Świadomość, że skuteczna ochrona przed słońcem wymaga kombinacji różnych środków, jest niska – jedynie 21 proc. dzieci rozumie, że należy używać kremów z filtrem, odzieży ochronnej, okularów przeciwsłonecznych oraz szukać cienia.

W odpowiedzi na te niepokojące statystyki, British Skin Foundation uruchomiła nową kampanię edukacyjną „More, More, More”, która promuje prostą i łatwą do zapamiętania zasadę: „więcej” ochronnej odzieży, „więcej” kremu z filtrem i „więcej” przebywania w cieniu. Celem tej kampanii jest zwiększenie świadomości na temat długoterminowej ochrony skóry zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Kampania ta jest kontynuacją tegorocznej inicjatywy VAT Burn, prowadzonej przez szkocką posłankę i niegdyś chorą na czerniaka skóry Amy Callahan, która apeluje o zniesienie podatku VAT na kremy przeciwsłoneczne, aby uczynić je bardziej przystępnymi cenowo.

Czytaj także: La Roche-Posay: 22 proc. konsumentów myśli, że krem przeciwsłoneczny szkodzi skórze

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
09. wrzesień 2024 12:23