StoryEditor
Sieci i centra handlowe
24.10.2023 11:20

Główny akcjonariusz Pepco ogłosił zamiar stopniowej sprzedaży walorów firmy

Pepco (fot. Shutterstock) / Shutterstock
Akcjonariusz główny, firma Ibex Retail Investment, ogłosiła plan stopniowej sprzedaży pakietu kontrolnego akcji Pepco. Według ekspertów, celem tej decyzji jest poprawa płynności finansowej spółki - donosi "Puls Biznesu".

Spółka Ibex Retail Investment obecnie kontroluje 72 procent akcji Pepco, co przekłada się na wartość około 9 miliardów złotych. Firma ogłosiła zamiar stopniowej sprzedaży tych akcji poprzez proces przyspieszonej budowy księgi popytu (ABB), ale pod warunkiem uzyskania zadowalającej ceny. Analitycy, cytowani przez "Puls Biznesu", uważają, że ze względu na to, że wierzyciele Pepco wyrazili zgodę na przedłużenie finansowania do 2026 roku, z opcją dwukrotnego przedłużenia o kolejny rok, planowana sprzedaż, której celem jest poprawa płynności finansowej w średnim okresie, nie musi być realizowana w pośpiechu.

W środę, 18 października, Grupa Pepco zorganizowała w Warszawie prezentację dla inwestorów z okazji Dnia Rynków Kapitałowych, na której przedstawiła swoją strategię rozwoju na najbliższy czas. Plan zakłada przede wszystkim poprawę opłacalności głównej działalności Pepco w Europie Środkowo-Wschodniej. Dodatkowo podkreślono potrzebę bardziej kontrolowanego podejścia do wzrostu i inwestycji w ramach całej Grupy. Pepco ma zamiar skoncentrować się na bardziej precyzyjnym podejściu do otwierania nowych placówek.

image

Półka kosmetyczna w Pepco

Marta Kudosz

Plan zakłada otwarcie 400 nowych sklepów netto rocznie w roku obrotowym 2024, co stanowi spowolnienie w porównaniu do roku 2023, kiedy to uruchomiono 668 placówek. Przewiduje się również przegląd programu odnowy sklepów w Europie Środkowo-Wschodniej. Ponadto, firma przedstawiła strategie mające na celu zwiększenie generowania gotówki oraz dokonała przeglądu alokacji kapitału, planując jednocześnie wzmocnienie swojej pozycji na kluczowych rynkach. W ramach tych działań zakłada się wzrost skali działalności we Włoszech i Hiszpanii oraz skupienie się na rozwoju sieci Dealz w Polsce. Grupa Pepco ogłosiła niedawno swoje wyniki finansowe za rok obrotowy zakończony 30 września, odnotowując wzrost przychodów o 17,7 procent rocznie (przy stałym kursie).

Sieć wprowadziła w 2022 r. do oferty produkty kosmetyczne.

Czytaj także: Dyrektor generalny Pepco ustępuje ze stanowiska, firma obniża prognozy finansowe

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Sieci i centra handlowe
23.02.2024 09:00
Action nie planuje otwarcia e-sklepu w Polsce. Chce skupić się na poszerzaniu sieci sklepów stacjonarnych
Action ma w Polsce 300 sklepów i trzy centra dystrybucyjnewiadomoscikosmetyczne.pl
Sieć Action uruchomiła już sklep internetowy w Holandii i Belgii. Aplikacja pozwalająca na zakupy online działa też w Hiszpanii, Francji i Luksemburgu. Jednak w Polsce dyskont, choć chce utrzymać obecne tempo rozwoju, otwierając kolejne nowe sklepy, to nie planuje na razie otwarcia sklepu internetowego – powiedział Paweł Essel, dyrektor generalny Action w Polsce w rozmowie z ISBnews.

Action jest w Polsce najpopularniejszym dyskontem niespożywczym.

Czytaj też: Listonic: Action najpopularniejszym dyskontem niespożywczym w Polsce - 51,73 proc. rynku w ręku holenderskiej sieci (wiadomoscikosmetyczne.pl)

W 2023 r. sieć otworzyła swój 500. sklep w Niemczech, 300. sklep w Polsce oraz 100. sklep w Austrii, a na początku stycznia tego roku otworzył swój 800. sklep we Francji.

Paweł Essel, dyrektor generalny Action w Polsce w rozmowie z ISBnews zapewnił, że w 2024 r. detalista zamierza otworzyć kolejne sklepy, także w Polsce, ponieważ widzi rosnące zainteresowanie ofertą ze strony klientów.

W wielu krajach Action prowadzi też sprzedaż w modelu e-commerce. Sklep internetowy działa w Holandii i Belgii, a aplikacja pozwalająca na zakupy online – w Hiszpanii, Francji i Luksemburgu. Jednak w Polsce dyskont na razie ograniczy się do sprzedaży stacjonarnej.

Każdego tygodnia ponad 14 mln klientów w 11 krajach odwiedza nasze ponad 2500 sklepów, a 6,5 mln konsumentów odwiedza naszą stronę internetową. W Polsce skupiamy się na otwarciach sklepów stacjonarnych, nie planujemy na ten moment sklepu – powiedział dyrektor generalny Action dla ISBnews.

Przypomnijmy, że Action zanotował w 2023 r. wzrost sprzedaży o 27,8 proc. r/r do 11,3 mld euro. Sieć zwiększyła sprzedaż like-for-like o 16,7 proc., głównie dzięki wzrostowi liczby klientów w dotychczas otwartych sklepach. Action w ubiegłym roku otworzył 303 nowe sklepy, a w lutym sieć weszła do Portugalii, otwierając sklep w Porto.

Action to holenderska sieć dyskontów niespożywczych. Swój pierwszy sklep w Polsce otworzyła w 2017 roku w Lesznie i nadal inwestuje w rozwój na naszym rynku. Obecnie ma w Polsce 300 sklepów i trzy centra dystrybucyjne. Zatrudnia ponad 3,6 tys. osób. 

Czytaj też: 

Ile sklepów ma Action w Polsce? (wiadomoscikosmetyczne.pl)

Action rozwija się w Polsce. Ruszyło trzecie centrum dystrybucyjne sieci

image
wiadomoscikosmetyczne.pl

Oferta Action to ponad  6 tys. produktów w 14 kategoriach – od zabawek i rękodzieła po artykuły gospodarstwa domowego, ogrodnicze, DIY i spożywcze, a także artykuły higieniczne i kosmetyki. Asortyment jest płytki – sieć skupia się na najczęściej kupowanych produktach. Co tydzień na półkach pojawia się 150 nowych produktów. Ponad 1,5 tys. ma cenę poniżej 5 zł. Średnia cena wszystkich produktów wynosi mniej niż 10 zł

Czytaj też: Action zaskakuje szeroką ofertą kosmetyczną [FOTOREPORTAŻ]

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Sieci i centra handlowe
20.02.2024 10:10
Pepco wycofuje się z Austrii
Pepco ma w ofercie ubrania, zabawki, artykuły gospodarstwa domowego i od niedawna kosmetyki.Pepco
Pepco Group ogłosiło, że zamierza wycofać się z rynku austriackiego, ponieważ nie oczekuje, że osiągnie tam satysfakcjonujący poziom zwrotu z inwestycji. Podjęta decyzja nie będzie miała wpływu na operacje firmy w pozostałych krajach.

W trakcie bieżącej oceny oraz dogłębnego przeglądu wyników finansowych, Grupa podjęła decyzję o zakończeniu swojej obecności na rynku austriackim, motywowaną brakiem perspektyw osiągnięcia satysfakcjonującego poziomu zwrotu z inwestycji. Grupa rozpoczęła działalność w Austrii we wrześniu 2021 roku i aktualnie posiada tam 73 sklepy pod marką Pepco.

Rezygnacja z działalności w Austrii ma na celu poprawienie kondycji finansowej Grupy i zwiększenie jej rentowności w roku 2024, umożliwiając jednocześnie skoncentrowanie się na innych rynkach, które oferują lepsze perspektywy zysków. Decyzja ta nie wpłynie negatywnie na kontynuowanie przez Grupę strategii wzrostu w Europie Zachodniej. Dzisiejsze ogłoszenie nie ma również wpływu na operacje Pepco w innych krajach. Według informacji podanych przez StockWatch, firma zdecydowała się na ten krok z powodu oczekiwań dotyczących niewystarczającego poziomu rentowności. W dniu dzisiejszym wartość akcji spółki spadła o 1,2 proc., osiągając poziom 21,40 zł.

Sieć Pepco w Austrii stanowiła tylko małą część ogólnego przedsięwzięcia firmy. Na zakończenie roku 2023 Grupa posiadała łącznie 4629 sklepów działających w 21 krajach, z czego przeszło 1500 znajdowało się w Polsce, funkcjonując pod markami Pepco i Dealz. W ciągu ostatniego roku finansowego, który zakończył się we wrześniu, liczba sklepów zwiększyła się o ponad 660, a w samym okresie od października do grudnia 2023 roku firma rozszerzyła swoją sieć o ponad 200 nowych placówek. Grupa rozpoczęła swoją działalność na rynku austriackim we wrześniu 2021 roku, i posiada aktualnie 73 placówki pod szyldem marki Pepco.

Czytaj także: Pepco Group otworzy 400 nowych sklepów w 2024 roku

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
25. luty 2024 13:05