StoryEditor
Producenci
11.03.2024 14:39

The Body Shop składa wniosek o ogłoszenie upadłości w USA i Kanadzie

Kłopoty finansowe The Body Shop wydają się nie mieć końca. / The Body Shop
The Body Shop przeżywa trudności finansowe w USA, Kanadzie i Australii w związku z niedawnym upadkiem swojej brytyjskiej spółki-matki, co doprowadziło do zamknięć sklepów i znacznej utraty miejsc pracy.

W USA zamknięto wszystkie 50 sklepów, a 400 jest zagrożonych, w Kanadzie zamknięto 33 sklepy, co spowodowało utratę ponad 200 stanowisk pracy, a w Australii przyszłość prawie 120 sklepów jest niepewna ze względu na trudności finansowe.

Trudności finansowe wynikały z niepowodzenia brytyjskiego oddziału i późniejszej administracji wkrótce po jego przejęciu przez Aureliusa, co uniemożliwiło międzynarodowym oddziałom dostęp do niezbędnych funduszy w wyniku praktyk „cashpoolingu”. Cashpooling, znane również jako pooling gotówkowy, to metoda zarządzania płynnością finansową w grupie przedsiębiorstw, która pozwala na optymalizację i centralizację zarządzania środkami pieniężnymi w ramach tej grupy. Polega na agregowaniu (pulowaniu) środków pieniężnych z różnych kont bankowych należących do przedsiębiorstw wchodzących w skład grupy, co umożliwia efektywniejsze zarządzanie kapitałem. To sprawiło, że oddziały w Ameryce Północnej i Australii stały się wierzycielami oczekującymi na potencjalne płatności w obliczu niepewności finansowej.

Kryzys ten uwydatnia szersze słabości strategii przejęć The Body Shop i zarządzania finansami, które pogłębia fakt, że Aurelius nie zapłacił w pełni ceny zakupu byłemu właścicielowi, firmie Natura &Co. Wynikające z tego zamieszanie finansowe doprowadziło do szeroko zakrojonej restrukturyzacji, obejmującej dalsze zamykanie sklepów i utratę miejsc pracy, co budzi obawy o przyszłą rentowność i stabilność marki w jej globalnej działalności.

O bieżących kłopotach The Body Shop redakcja pisała m.in. w tekstach:

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Włosy
18.07.2025 14:07
Grzebień do włosów pod prysznic jako synergia beauty i designu
Wspólny projekt UAUproject i OnlyBio wyróżnia się nowoczesnym podejściem do designu użytkowegoOnlyBio mat.pras.

Marka kosmetyczna OnlyBio połączyła siły z artystycznym studiem projektowym UAUproject, tworząc grzebień do włosów pod prysznic, ułatwiający świadomą pielęgnację, łączący przy tym funkcjonalność i estetykę. To dobry przykład synergii między światem beauty a designem użytkowym, który odpowiada na realne potrzeby konsumentów, ale też wyróżnia się formą.

Chcieliśmy stworzyć coś więcej niż zwykły grzebień: akcesorium, które ułatwi pielęgnację, ale też będzie na tyle dobrze zaprojektowane, że stanie się naturalną częścią łazienkowej przestrzeni. Właśnie dlatego zaprosiliśmy do współpracy artystów z UAUproject – wyjaśnia Marta Iwanowska-Giler, dyrektor kreatywna OnlyBio.life.

Jak dodaje, wspólny projekt UAUproject i OnlyBio wyróżnia się nowoczesnym podejściem do designu użytkowego – łączy funkcję z estetyką i budowaniem codziennego doświadczenia.

Nie projektujemy po to, by stworzyć kolejny ładny przedmiot. Naszym celem jest emocjonalna użyteczność – coś, co poprawia komfort i zostaje z użytkownikiem na dłużej. Taki właśnie jest grzebień dla OnlyBio: prosty, ale znaczący i funkcjonalny detal – dodaje Justyna Fałdzińska z UAUproject.

Grzebień został wykonany z lekkiego i łatwego do czyszczenia materiału, posiada ergonomiczny kształt, szeroko rozstawione ząbki, a nawet praktyczny hak do zawieszenia w kabinie prysznicowej. Doskonale sprawdzi się podczas aplikacji masek i odżywek, minimalizując uszkodzenia włosów, szczególnie kręconych i falowanych. 

Grzebień będzie dostępny czasowo, jedynie w ramach edycji limitowanej.

Warto przypomnieć, że jest to kolejny (w krótkim czasie) przykład współpracy marki OnlyBio z inną firmą, której celem jest stworzenie oryginalnych, unikalnych akcesoriów do włosów: Marki OnlyBio i Invisibobble połączyły siły w ramach międzynarodowej współpracy

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
18.07.2025 11:55
Puig: sprzedaż kosmetyków znowu wzrasta – we wszystkich kategoriach i regionach
Uriage jest największą marką w segmencie kosmetyków do pielęgnacji skóry w portfolio Puig IG Uriage

Koncern Puig odnotował w pierwszej połowie bieżącego roku 7,6-procentowy wzrost przychodów (2,299 mld euro). Jak podkreśla firma, wzrosty nastąpiły we wszystkich segmentach. Właściciel takich marek jak Byredo i Charlotte Tilbury odnotował wzrosty przychodów we wszystkich regionach: o 10,9 proc. w obu Amerykach, 16,5 proc. w regionie Azji i Pacyfiku oraz 3,6 proc.w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA).

W segmencie mody i perfum Puig odnotował wzrost sprzedaży o 8,6 proc. like-for-like, co stanowi 73 proc. całkowitych przychodów koncernu.

Kategoria kosmetyków powróciła do fazy wzrostu, osiągając przychód netto w wysokości 339 mln euro i wzrost o 2 proc. Stanowiło to w pierwszej połowie 2025 roku 15 proc. przychodów dla Puig. To ożywienie było napędzane synergią kluczowych premier oraz poszerzania kanałów sprzedaży oraz zasięgu geograficznego.

Kategoria pielęgnacji skóry nadal dawała solidne przychody, rosnące o  8,1 proc. (do 276 mln euro). Ta kategoria odpowiadała za 12 proc. całkowitych przychodów Puig. Wzrost napędzany był dwucyfrowymi wynikami, osiąganymi przez markę Uriage – największą w tym segmencie, dodatkowo wspieranymi wynikami kosmetyków pielęgnacyjnych marki Charlotte Tilbury.

Jeśli chodzi o prognozy na 2025 rok, Puig uważa za realny wzrost przychodów o 6-8 proc. oraz dalszy wzrostu skorygowanej marży EBITDA.

Osiągnęliśmy solidne wyniki we wszystkich naszych segmentach i regionach, co odzwierciedla kondycję i odporność naszego portfolio na rozwijającym się globalnym rynku kosmetycznym. Jesteśmy przekonani o naszej zdolności do dalszego wzrostu na rynku kosmetyków premium i podtrzymujemy naszą prognozę na cały rok – komentuje Marc Puig, prezes i dyrektor generalny hiszpańskiego koncernu.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
19. lipiec 2025 01:02