StoryEditor
Rynek i trendy
14.11.2023 11:13

Jędrzej Karasek, Primavera Parfum Group: Branża kosmetyczna jest odporna na kryzys. Efekt szminki działa

Jędrzej Karasek, CEO w Primavera Parfum GroupPrimavera Parfum Group
W branży beauty w ostatnich latach odczuwalny jest trend kurczenia się średniej półki cenowej produktów kosmetycznych. Obserwujemy również zjawisko tworzenia marek własnych przez firmy dystrybucyjne oraz postępującą konsolidację rynku. Mimo wielu zawirowań branża wciąż pozostaje odporna na kryzys, a eksperci spokojni o jej przyszłość. Kluczowy dla rozwoju wielu firm działających w obszarze Health&Beauty, szczególnie tych młodych, będzie skuteczny marketing – uważa Jędrzej Karasek, CEO w Primavera Parfum Group.

Wygląda na to, że branża beauty wyjdzie „suchą nogą” z trwającego od dłuższego czasu spowolnienia gospodarczego, a perspektywy jej rozwoju rysują się bardzo optymistycznie. Z opracowania PKO BP („BRANŻA KOSMETYCZNA. Pozycja międzynarodowa polskich producentów i prognozy rozwoju rynku do 2026 r.”) wynika, że w raportowanym okresie rynek kosmetyczny urośnie średnio o 34,9 proc., osiągając poziom 574,1 mld euro. W podobnym tonie wypowiadają się eksperci z firmy badawczej PMR. Według nich w 2023 roku rynek kosmetyczny w Polsce doświadczy wzrostu wartości o 6,2 proc. nominalnie, osiągając ponad 31 mld zł, pomimo spadku realnej dynamiki o 0,8 proc. Prognozy wskazują, że głównym motorem wzrostu będzie inflacja, a spadek dynamiki będzie rezultatem obniżenia realnych wynagrodzeń. To co jednak daje „największego kopa” tej branży, to bez wątpienia trwająca od wielu lat cyfrowa rewolucja. Przypomnijmy, że według badania Barometr e-Commerce, najpopularniejszymi kategoriami kupowanymi w Polsce w 2022 roku w kanale online były: produkty drogeryjne, kosmetyki i chemia – sięgnęło po nie 66 proc. Polaków kupujących online, moda (58 proc.), hobby (52 proc.) i rozrywka (51 proc.).

 

Rezygnujemy ze średniej półki

 

Trendy wzrostowe będą utrzymywać się dalej, ale sam rynek – z uwagi na swoją dynamikę, mocno ewoluuje w różnych kierunkach.

Jędrzej Karasek, CEO w Primavera Parfum Group, hubie e-commerce działającym w branży beauty, przekonuje:

Przez ostatnie dwa lata widoczny jest trend polegający na rezygnacji z produktów z tzw. średniej półki cenowej kosztem towarów bardzo drogich (Premium), albo dyskontowych, czyli bardzo tanich. Jeśli weźmiemy pod uwagę ujęcie ilościowe, to rynek rzeczywiście przestał rosnąć. Wzrosty odczuwalne są w  jednak ujęciu wartościowym, na co duży wpływ miała inflacja. Ogólnie rzecz biorąc branża kosmetyczna jest odporna na kryzys, działa tzw. efekt szminki. A to co widzimy, to przetasowania w różnych sektorach naszego rynku.

 

Czytaj też: Jędrzej Karasek, Primavera Parfum: W e-commerce dobrze sprzedają się obecnie kosmetyki luksusowe oraz tanie marki [FBK 2023]

 

Tworzenie marek własnych w oparciu o dobry marketing

 

Drugim mocno odczuwalnym zjawiskiem, szczególnie w segmencie suplementów, jest tworzenie przez firmy dystrybucyjne marek własnych. Według dyrektora generalnego Primavera Parfum Group wynika to z faktu, iż w dzisiejszych czasach nie potrzeba ogromnych nakładów kapitałowych, ani też obecności w sieciach handlowych, aby wypromować nowy brand i szerzej zaistnieć w świadomości konsumentów.

Jędrzej Karasek wyjasnia:

Dziś nie jest sztuką zrobić dobry produkt. W tym polskie firmy są świetne. Mają produkty z bardzo przemyślanymi składami i dobrze dopasowane do trendów oraz potrzeb klientów. To, co jest wyzwaniem, to  ich sprzedaż, a w tym celu trzeba mieć świetny marketing, co stanowi klucz do osiągnięcia sukcesu rynkowego.

Takie podejście sprawia, że na rynku wciąż jest przestrzeń dla nowych podmiotów. Oczywiście pod warunkiem utrzymania przez nie płynności finansowej. Niestety większość start-upów popełnia błąd i zamiast outsourcować część usług na zewnątrz, w ramach tzw. optymalizacji kosztów, decyduje się na własny magazyn, zakład produkcyjny czy pracowników, co generuje niepotrzebne wydatki.

CEO w Primavera Parfum Group dodaje: 

Dziś firma kosmetyczna musi być przede wszystkim firmą marketingową. Liczy się głównie pomysł na produkt oraz to, w jaki sposób chcemy go pozycjonować i sprzedać.

 

W e-zakupach kluczowa jest jakość i czas dostawy

 

Jednym z czynników decydujących o sukcesie rynkowym jest również czas i jakość dostawy. Nie jest tajemnicą, że klienci lubią mieć wybór spośród różnych opcji dostawy, tak aby mogli wybrać tę, która najlepiej odpowiada ich aktualnym potrzebom. Ważne też, aby wśród nich znalazły się najbardziej popularne opcje na danym rynku krajowym, nie zapominając o dostawach na adres, do punktu odbioru czy do automatu paczkowego. Możliwość zrobienia zamówienia w sposób szybki i intuicyjny,  z poziomu aplikacji mobilnych, to dzisiaj absolutny standard rynkowy, a dodatkowe rozwiązania takie jak np. tracking – czyli śledzenie przesyłki online, pozwalają budować przewagę konkurencyjną.

 

Czytaj też: Łukasz Łukasiewicz, SwipBox: Cena wcale nie jest najważniejsza podczas zakupów online [KOMENTARZ EKSPERCKI]

 

Konsolidacja jest nieuchronna


Mimo dobrych warunków dla rozwoju nowych firm, proces konsolidacji rynku wydaje się w dłuższej perspektywie czasu nieunikniony. - Czasy tzw. garaży powoli się kończą – grzmi Karasek. Prowadzenie firm w takim modelu po prostu przestało się opłacać, dlatego zjawisku integracji rynkowej nie da się zapobiec. Proces ten, z uwagi na rozproszenie rynku, został zapoczątkowany 2-3 lat temu i odbywa się zazwyczaj z udziałem inwestorów finansowych – funduszy inwestycyjnych, jak również inwestorów strategicznych, w ramach łączenia podmiotów z tej samej branży.

Przewiduję, że w ciągu najbliższych pięciu lat rynek mocno się skurczy i zostanie na nim ok. 100, może 150 podmiotów, mogących zapewnić wysoką jakość dostawy bez względu na sprzedawane wolumeny. To jeden z najważniejszych przejawów konkurencyjności w naszej branży

– podsumowuje Karasek.

 

***

Primavera Parfum  świadczy usługi dla e-sklepów oparte o system dropshippingu lub semi-dropshippingu. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom magazynowym czas realizacji zamówienia może zostać skrócony nawet do 12 godzin.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
01.12.2023 13:27
Top 10 listopada 2023: Misie Fundacji TVN, nowe substancje zakazane, transfer Blanki Chmurzyńskiej-Brown i przejęcie Tołpy
Wiadomości Kosmetyczne
Listopad 2023 r. przyniósł wiele naprawdę intrygujących wiadomości: nowe substancje zakazane ograniczą liczbę produktów dostępnych na sklepowych półkach, Bielenda przejmuje Tołpę i Torf Corporation, Blanka Chmurzyńska-Brown z Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego przeszła do L‘Oréal, a my niestety pożegnaliśmy Alinę Szmich, współzałożycielkę marki Delia.
 1. Misie Fundacji TVN już 1 grudnia w drogeriach Rossmann

  Maskotki, których sprzedaż przyczynia się do wzmocnienia budżetów celów charytatywnych, będą dostępne w drogeriach Rossmann już od 1 grudnia, zgodnie z informacją przekazaną przez stację TVN. Inicjatywa "Podaruj Misia" ma na celu wsparcie Fundacji TVN #ZdrowieWGłowie oraz akcji charytatywnej drogerii Rossmann, gdzie znani celebryci i postacie ze świata kultury przyczyniają się do tej akcji. Warto podkreślić, że od 18 lat zyski z tej akcji są kierowane na cele dobroczynne.
   

 2. Bielenda przejmuje Torf Corporation i markę Tołpa!

  Bielenda Kosmetyki Naturalne planuje zakupienie całego pakietu udziałów w polskim producencie kosmetyków, czyli firmie Torf Corporation, która jest właścicielem marek Tołpa i ON. Transakcję prowadzi Innova Capital, a sprzedającym większościowy pakiet udziałów jest Resource Partners. Realizacja tego przejęcia jest uzależniona od uzyskania zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).
   

 3. Zmarła Alina Szmich, współzałożycielka Delia Cosmetics

  Alina Szmich dołączyła do przedsiębiorstwa Delia Cosmetics, które zostało założone przez jej męża Józefa Szmicha. Aktywnie uczestniczyła w działalności firmy, pełniąc różne role zarządcze, w tym zarządzanie działem marketingu i produkcją private label w różnych okresach czasu. Za jej osiągnięcia w biznesie wielokrotnie przyznawano jej prestiżowe nagrody, takie jak tytuł Kobiety przedsiębiorczej województwa łódzkiego. Alina Szmich zmarła 2 listopada 2023 r.
   

 4. Notino we Wrocławiu przeniosło się do nowej lokalizacji

  Sklep stacjonarny Notino, który dotychczas mieścił się na Placu Grunwaldzkim we Wrocławiu, przeniósł się na nową lokalizację. Od 15 listopada klienci mogą korzystać z usług nowego, nowoczesnego sklepu, który znajduje się w centrum handlowym Wroclavia. W nowym sklepie nie tylko poszerzono asortyment produktów, ale także wprowadzono liczne innowacyjne rozwiązania technologiczne, które poprawiają wygodę zakupów.
   

 5. Z Rossmanna do Biedronki. Dyskont ma nową szefową kategorii kosmetyki

  Maksymiliana Piekarz powróciła do Jeronimo Martins Polska po około pięcioletnim okresie pracy dla Rossmann SDP. W firmie przyjęto ją na stanowisko dyrektorki kategorii kosmetyków w sieci Biedronka. W nowej roli, dyrektor kategorii beauty będzie odpowiedzialna za dostarczanie produktów kosmetycznych do niemal 3,5 tysiąca sklepów Biedronka, z czego liczba ta nadal rośnie. Sieć informuje, że w ciągu ostatniego roku przybyło 169 nowych sklepów Biedronka.
   

 6. Jakub Żurowski, Avon Garwolin: Produkujemy dużo, ale możemy więcej. Rozmowy na temat produkcji kontraktowej trwają

  Fabryka Avon w Garwolinie to największa i najbardziej zaawansowana technologicznie jednostka produkcyjna tej firmy na całym globie. Wytwarza kosmetyki, które są dostarczane na 55 różnych rynków. Poza marką Avon, w jej zakładach produkowane są także produkty The Body Shop, a firma planuje rozszerzenie działalności na produkcję na zlecenie dla innych klientów. Obecnie prowadzone są rozmowy z potencjalnymi partnerami biznesowymi - informuje Jakub Żurowski, dyrektor fabryki Avon w Garwolinie.
   

 7. Od 1 grudnia kolejne substancje zakazane w kosmetykach

  Rozpoczynając od 1 grudnia 2023 roku, pewne produkty kosmetyczne będą musiały zostać wycofane rynku. W tym dniu zacznie bowiem obowiązywać rozporządzenie, które zabrania używania w produktach wielu substancji, które zostały sklasyfikowane jako rakotwórcze, mutagenne lub szkodliwe dla zdolności reprodukcyjnych.
   

 8. Blanka Chmurzyńska-Brown w zespole L‘Oréal. Transfer roku!

  Blanka Chmurzyńska-Brown, która przez 21 lat pełniła funkcję dyrektor generalnej Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, podjęła decyzję o przejściu do L‘Oréal, światowego lidera w branży kosmetycznej. W nowej roli została Public Affairs Director dla L‘Oréal Polska oraz obszaru Baltic HUB. Jej związanie z Polskim Związkiem Przemysłu Kosmetycznego, najważniejszą organizacją branżową w sektorze kosmetycznym, trwało przez długie lata, gdzie pełniła funkcję dyrektor generalnej. We wrześniu tego roku ogłosiła swoje odejście z tej organizacji.
   

 9. Michał Owerczuk, Gemini Polska: Jak budować e-commerce w kategorii zdrowie i uroda [Beauty Rozmowy Wiadomości Kosmetycznych]

  Michał Owerczuk, członek zarządu i dyrektor e-commerce w Gemini Polska, zauważa, że sektor e-commerce związany z produktem i usługami z zakresu zdrowia i urody rośnie szybciej niż cały rynek e-commerce. Dodatkowo, wciąż istnieje znaczący potencjał do dalszego rozwoju w tej branży. Czy gemini.pl planuje wziąć udział w rywalizacji o pozycję lidera w e-commerce związanym z zdrowiem i urodą? Jakie marki kosmetyczne są zainteresowane współpracą z nimi? Jakie akwizycje mogą wpłynąć na rynek e-commerce związanego z produktem i usługami z zakresu urody w Polsce? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w naszej wideorozmowie.
   

 10. Dino ma problemy z przejęciem udziałów w eZebra

  Dino Polska poinformowała, że planowane nabycie udziałów w eZebra może ulec opóźnieniu lub nie dojść do skutku z powodu postanowienia sądu, które nakłada zabezpieczenie na roszczenie wnioskodawcy. Sąd Okręgowy w Lublinie wydał postanowienie, w którym przyznaje zabezpieczenie wnioskodawcy w sprawie uznania, że przedwstępna umowa sprzedaży udziałów i umowa wspólników zawarta przez Dino Polska, spółkę eZebra oraz jej wspólników w październiku, jest nieskuteczna wobec wnioskodawcy.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
30.11.2023 12:49
Barometr Nastrojów Konsumenckich: Młodzi optymistami, starsi – pesymistami
Polacy nadal martwią się o rosnące ceny i o sytuację na rynku pracy. Szczególnie problemy te widzą konsumeci w średnim wieku i starsi Shutterstock
Polscy konsumenci są w najlepszych nastrojach od wybuchu pandemii – wynika z najnowszych danych zbieranych przez GfK – An NIQ Company. To ważne, bo ostatni raz „na plusie” nastroje Polaków były w marcu 2020 r. Zarazem jest duża polaryzacja w nastrojach w zależności od wieku respondentów.

Barometr Nastrojów Konsumenckich GfK – An NIQ Company, czyli syntetyczny wskaźnik ilustrujący aktualne nastroje Polaków w zakresie postaw konsumenckich, W listopadzie br.  lekko wzrósł, zbliżając się do zera.

Wyniósł -1,3, co oznacza wzrost o 3,3 jednostki w stosunku do poprzedniego miesiąca. Od dodatniego wyniku barometr dzieli już zatem bardzo niewiele. Ostatni raz taki wynik (1,1 na plusie) zarejestrowano w marcu 2020 r. – wówczas badanie realizowane było na samym początku pandemii COVID-19.

Zarazem wyniki, choć coraz lepsze, wciąż są mocno spolaryzowane. Konsumencki optymizm napędzają przede wszystkim młodzi. Bardziej sceptyczni są Polacy w średnim wieku oraz seniorzy.  

Drobny wzrost w nastawieniu konsumentów widać także w Unii Europejskiej, gdzie średni wynik wzrósł w relacji do poprzedniego miesiąca o 1,2 wynosząc -17,5, a więc o ponad 16 jednostek mniej niż w Polsce. Pomimo wzrostów obu wskaźników, dysproporcja nastrojów konsumenckich zwiększyła się.  

Dane GfK – An NIQ Company wskazują, że w listopadzie br. kluczowe parametry barometru poprawiły się. Dla przykłady ocena sytuacji finansowej polskich gospodarstw domowych względem minionych 12-miesięcy jest wyższa o 7 jednostek, co przekłada się na ośmiokrotny wzrost rok do roku. Wynik ten wciąż pozostaje na nieznacznym minusie i wynosi obecnie -2,8 jednostki.

Polacy też z nieco większym optymizmem patrzą na swoje domowe budżety – i chociaż ten wskaźnik wciąż pozostaje ujemny (-1,8 wobec -5,2 w październiku 2023 r.), wzrósł on znacząco w porównaniu z rokiem poprzednim.

Silny wpływ na ujemny wynik barometru mają wciąż utrzymujące się obawy związane z potencjalnym wzrostem cen, czy bezrobociem. Aż 82 proc. badanych spodziewa się, że za zakupy będziemy płacić coraz więcej, a 37,5 proc. martwi się, że rynek pracy zmieni się na niekorzyść.   

W listopadzie 2023 r. kluczowe składowe Barometru Nastrojów Konsumenckich kształtowały się następująco:

image

Barometr Nastrojów Konsumenckich GfK – An NIQ Company, listopad 2023

FOTO: GfK – An NIQ Company

Gdyby pod uwagę wziąć wyłącznie uśredniony wynik moglibyśmy powiedzieć, że Polacy zbliżają się do końca roku w dobrych nastrojach. A na pewno w dużo lepszych niż na jego początku. Niestety na wskaźnik zbliżony do zera składa się silna polaryzacja, czyli dwucyfrowy wynik na plusie wśród ludzi młodych (23-29 lat) oraz mocny, ośmiopunktowy minus w średniej grupie wiekowej (40-49) i wśród starszych (60 lat i więcej). Bez względu na duże różnice, polski rynek, a zwłaszcza detaliści, na barometr nastrojów konsumenckich z pewnością patrzą z dużym zadowoleniem. W obliczu wojny, niepewności gospodarczej i galopującej, rekordowej inflacji jeszcze kilka miesięcy temu każdy brałby takie statystyki „w ciemno” – mówi Artur Noga-Bogomilski, Head of Market Intelligence w GfK – An NIQ Company.

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
08. grudzień 2023 08:45