StoryEditor
Rynek i trendy
15.01.2024 14:12

Kategoria Beauty szybko rozwija się w brytyjskich sklepach spożywczych

Kategoria Beauty jest gotowa do ekspansji w brytyjskich sklepach spożywczych. W ciągu ostatnich kilku lat Tesco, Aldi, Marks & Spencer i Sainsbury’s poczyniły postępy, aby pozyskać więcej z 17 miliardów dolarów wydanych w Wielkiej Brytanii na kosmetyki i higienę osobistą, jak twierdzi Statista. Nawet lokalne spółdzielnie, jedyne supermarkety w wielu brytyjskich miastach, dodały do swojej oferty kosmetyki.

Na to, dlaczego sklepy spożywcze chcą, aby klienci kupowali produkty do makijażu wraz z codziennymi artykułami spożywczymi, składa się splot kilku czynników, w tym ograniczenie wydatków, zamknięcie sklepów, czynnik wygody i odporność kategorii. Kategoria Beauty jest jedną z niewielu kategorii generujących zyski w dolarach i jednostkach. Klienci nie chcą rezygnować z piękna, ale w obliczu trudności gospodarczych niektórzy szukają sposobów, aby wydać mniej.

Według Euromonitora w 2022 r. prawie 25 proc. sprzedaży kosmetyków i środków higieny osobistej w Wielkiej Brytanii wygenerowano w sklepach spożywczych. Choć liczba ta jest nieco niższa w porównaniu z rokiem poprzednim, eksperci uważają, że w ciągu najbliższych kilku lat odsetek ten wzrośnie.

Sprzedawcy artykułów spożywczych również widzą szansę na wypełnienie luki powstałej po zamknięciu kilku sklepów. Boots jest w trakcie przygotowywania do zamknięcia około 300 lokalizacji. To dodatek do zamknięcia w 2020 r. 124 sklepów sieci Debenhams, które miały dość bogatą ofertę niedrogich kosmetyków. Debenhams powraca jednak do branży pod szyldem Boohoo, który właśnie wprowadził na swoją stronę internetową 200 kosmetyków.

Czytaj także: NielsenIQ: Dyskonty nadal zyskują udziały w sprzedaży artykułów z koszyka chemiczno-kosmetycznego

Marks & Spencer jest wymieniany jako jeden z najlepszych przykładów sieci spożywczej, która ma w ofercie również kategorię beauty. Przewagą konkurencyjną jest to, że Marks & Spencer sprzedaje ekskluzywną żywność, odzież i bieliznę. Sprzedawca jest znany ze swoich własnych marek, w tym z niedawno wprowadzonej linii produktów do pielęgnacji skóry o nazwie Fresh Elements. Inne marki należące do firmy to Apothecary, Formula i Discover Fragrances. Według Marks & Spencer w ciągu dwóch lat marka Apothecary rozrosła się do wartości 20 milionów funtów. Według Marks & Spencer sprzedaż odzieży i artykułów gospodarstwa domowego, w których monitoruje się urodę, w pierwszej połowie 2023 r. wzrosła o prawie 6 proc.

Te trendy odzwierciedlają aktualną sytuację na polskim rynku — wszystkie obecne na rynku sieci dyskontów mają swoją ofertę kosmetyczną, od bardzo skromnej do rozwijającej się i zróżnicowanej, elastycznie odpowiadającej na sygnały z rynku.

Czytaj także: Biedronka z coraz większym potencjałem dla dostawców kosmetyków

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
16.04.2024 15:28
Open Research: Polacy coraz aktywniej szukają promocji. Skłania ich do tego także wojna cenowa, którą prowadzą sieci handlowe
Akcja promocyjna w Biedronce fot. wiadomoscikosmetyczne.pl
Już blisko 60 proc. Polaków kupuje najtańsze marki lub szuka promocyjnych ofert – wynika z raportu „Nastroje konsumenckie Polaków 2024” przygotowanego przez Open Research.

Polacy nie są lojalni wobec marek, chętnie przechodzą pomiędzy nimi, a cena produktów ma bardzo duże znaczenie. Znajduje to potwierdzenie w raporcie „Nastroje konsumenckie Polaków 2024” przygotowanym przez firmę badawczą Open Research.

Z opublikowanych danych wynika, że aż 42 proc. konsumentów aktywnie szuka promocji, okazji cenowych. 19 proc. wybiera najtańsze marki.

5 proc. badanych zadeklarowało, że są lojalni wobec wybranej marki. Blisko 30 proc. porusza się pomiędzy kilkoma markami, a 6 proc. zmienia marki w zależności od ofert.

image
Raport "Nastroje konsumenckie Polaków 2024", Open Research
Open Research

Więcej kobiet (46 proc.) niż mężczyzn (39 proc.) poluje na promocje. Najbardziej wyczulone na nie są osoby w wieku 45-54 lata (48 proc.) oraz 55 lat i więcej (44 proc.).

Promocje mają większe znaczenie dla osób posiadających dzieci (44 proc.) niż bezdzietnych (40 proc.). Ale nie oznacza to, że rodziny z dziećmi kupują najtańsze produkty. Jest odwrotnie. 23 proc. osób bezdzietnych wybiera tylko najtańsze marki i 16 proc. osób posiadających dzieci.  

Okazje cenowe i promocje są istotne dla konsumentów niezależnie od miejsca ich zamieszkania. Największe znaczenie mają jednak dla mieszkańców średnich (48 proc.) i małych (44 proc.) miast oraz wsi (43 proc.).

image
Carrefour, promocje na dziale kosmetyczno-higienicznym
wiadomoscikosmetyczne.pl

Możliwe, że zwrot w kierunku tanich produktów i promocji cenowych będzie jeszcze większy, ponieważ aż 48 proc. respondentów spodziewa się pogorszenia sytuacji ekonomicznej w kraju. 24 proc. myśli, że w tym obszarze będzie stabilnie, bez zmian. Natomiast 28 proc. sądzi, że sytuacja ekonomiczna poprawi się.

Na postawy konsumentów ma wpływ także polityka samych sieci handlowych prowadzących wojnę cenową.

Raport Open Research został przeprowadzony w dn. 2-3 kwietnia 2024 r. na próbie 1088 respondentów, metodą CAWI (online).

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
15.04.2024 12:50
Technavio: rynek napojów nutrikosmetycznych wzrośnie o 41 proc. dzięki Europie
Nutrikosmetyki w formie napojów i szotów stają się coraz popularniejsze.Wiadomości Kosmetyczne
Jak donosi Technavio, szacuje się, że wielkość światowego rynku napojów nutrikosmetycznych wzrośnie o 353,3 mln dolarów w latach 2023–2027. Szacuje się, że w okresie prognozy rynek będzie rósł w tempie CAGR wynoszącym 6,53 proc. Największy udział w rynku światowym w 2022 r. miała Europa, a szacuje się, że rynek w regionie odnotuje stopniowy wzrost o 41 proc.

Rynek napojów nutrikosmetycznych przeżywa znaczny rozwój, ponieważ coraz więcej osób stara się zachować ogólny dobry stan zdrowia, wygląd i witalność poprzez żywność i napoje. Wraz ze spadkiem produkcji kolagenu po 20. roku życia, napoje kosmetyczne stają się coraz bardziej popularne wśród najwyższej grupy wiekowej w Unii Europejskiej, gdzie ponad 40% populacji mieści się w wieku od 25 do 54 lat. Rynek napojów nutrikosmetycznych odnotowuje znaczny wzrost, szczególnie wśród milenialsów i pokolenia Z, dla których priorytetem jest zdrowa żywność i napoje ze względu na ogólny stan zdrowia i wygląd. Kluczowym czynnikiem tego trendu są nutrikosmetyki, kategoria obejmująca napoje i suplementy na bazie kolagenu. Peptydy i tripeptydy kolagenowe, dwa popularne składniki tych produktów, pomagają promować zdrową skórę poprzez zwiększenie produkcji kolagenu i poprawę elastyczności.

Czytaj także: Network Magazyn: oto 5 najbardziej dochodowych suplementów diety w segmencie MLM

Co to są napoje nutrikosmetyczne?

Są to napoje odżywcze, które przeciwdziałają starzeniu się, rozjaśniają skórę i zmniejszają widoczność trądziku, blizn i przebarwień. Napoje te pomagają w detoksykacji skóry, ponieważ są wykonane z ekstraktów roślinnych z warzyw i owoców i są wzbogacone ważnymi aminokwasami, witaminami, minerałami i przeciwutleniaczami. Ponadto zwiększony popyt na napoje kosmetyczne wynika ze znacznej zmiany stylu życia konsumentów na całym świecie. Na całym świecie wymagania i oczekiwania starzejących się klientów ewoluują, czego dowodem jest wzrost zapotrzebowania na specjalistyczne rozwiązania poprawiające i upiększające wygląd zewnętrzny. Mogą również pomóc w ujędrnieniu skóry i utrzymaniu zdrowych paznokci i włosów.

Rozwiązania żywieniowo-kosmetyczne, które zawierają także witaminy i minerały, cieszą się dużą popularnością wśród osób dbających o urodę, chcących zachować młodość skóry na dłużej. Cyfryzacja branży, w tym platform handlu elektronicznego i angażowania klientów online, sprawiła, że produkty te stały się bardziej dostępne i wygodne dla konsumentów. Najlepszym sposobem na włączenie tych napojów do codziennej rutyny jest dodanie ich do swojej diety jako beauty shotów lub spożywanie ich w ramach zbilansowanej diety.

Czytaj także: Globalny rynek nutrikosmetyków urośnie o 3 miliardy dolarów w ciągu następnej dekady

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
16. kwiecień 2024 21:46