StoryEditor
Rynek i trendy
02.10.2023 00:00

Przybywa konsumentów, którzy oglądają kosmetyki w internecie, ale kupują je w stacjonarnych sklepach [Raport Gemius]

Kupujący kosmetyki i perfumy swobodnie przechodzą pomiędzy kanałami sprzedaży stacjonarnym i online – wynika z najnowszego raportu „E-commerce w Polsce 2023” przygotowanego przez Gemius, Polskie Badania Internetu i IAB Polska. W sprzedaży kosmetyków najlepiej sprawdza się więc model omnichannel, ale w porównaniu do ubiegłorocznej fali badania przybyło osób, które oglądają kosmetyki w internecie, ale kupują w stacjonarnych sklepach.

Kosmetyki i perfumy są w czołówce kategorii najchętniej kupowanych w internecie. Już 65 proc. respondentów badania „E-commerce w Polsce 2023” deklaruje, że to właśnie po te produkty sięga najczęściej podczas zakupów online.

 

image

Najczęściej kupowane kategorie produktów w internecie. Raport "E-commerce w Polsce 2023", Gemius, Polskie Badania Internetu i IAB Polska

Gemius

 

Czytaj więcej: Kosmetyki i perfumy nadal w czołówce internetowych zakupów [RAPORT GEMIUS]

 

Zarazem nie można powiedzieć, że e-commerce zdominował handel kosmetykami. Raport pokazuje, że konsumenci przechodzą pomiędzy kanałami wybierają ten, który w danym momencie jest dla nich najwygodniejszy czy zakup najbardziej korzystny.

Autorzy raportu sprawdzili na ile kategorie produktów są podatne na efekt ROPO i odwrotny efekt ROPO.

 

Co to jest efekt ROPO?

 

Efekt ROPO – research online, purchase offline) to sytuacja, kiedy kupujący szuka informacji o produktach w internecie, ale kupuje je w stacjonarnym sklepie. Do takiego modelu kupowania kosmetyków i perfum przyznaje się 35 proc. respondentów.

Na wyższych pozycjach są tylko sprzęt RTV/AGD (38 proc.); telefony, smartfony, tablety, akcesoria GSM (37 proc.) oraz obuwie (37 proc.). Wysokie są również wskazania dla grup produktów: odzież, dodatki, akcesoria (35 proc.); produkty spożywcze (35 proc.); meble i wystrój wnętrz (34 proc.); produkty farmaceutyczne (33 proc.) oraz materiały budowlane i wykończeniowe (32 proc.).

– Generalnie wskazania dla poszczególnych kategorii są niższe niż w poprzednim pomiarze, co może świadczyć o zmniejszeniu wagi tego efektu – czytamy w raporcie.

Nie dotyczy to jednak kosmetyków. Tu sytuacja jest odwrotna. W raporcie z 2022 r. kosmetyki i perfumy miały 32 proc. wskazań i znajdowały się na 9 miejscu na liście kategorii w przypadku których konsumenci deklarowali, że zawsze lub często kupują produkty w stacjonarnym sklepie, ale wcześniej szukają o nich informacji online. Udział takich osób więc wzrósł rok do roku.

 

Co to jest odwrócony efekt ROPO?

 

Odwrócony efekt ROPO – research offline, purchase online) to sytuacja, kiedy kupujący szuka informacji o produkcie w sklepach stacjonarnych, ale kupuje je w internecie.

W tym modelu kupowania kosmetyki i perfumy są na drugim miejscu w rankingu z wynikiem 39 proc. Tylu respondentów odpowiedziało, że w stacjonarnych sklepach dokładnie ogląda i zbiera informacje o produktach, ale kupuje je online (zawsze lub często). Wyżej od kosmetyków znalazły się tylko buty ze wskazaniem 40 proc.

 

image

Kategorie produktów podatne na efekt odwróconego ROPO. Raport "E-commerce w Polsce 2023", Gemius, Polskie Badania Internetu i IAB Polska

Gemius

 

W poprzedniej edycji raportu to urodowe kategorie były na pierwszym miejscu tego rankingu ze wskazaniami 40 proc. respondentów. Na drugim miejscu natomiast znajdowały się odzież, dodatki i akcesoria (38 proc.).

W tegorocznej fali badania na dalszych miejscach respondenci wskazali takie grupy produktów, jak: sprzęt RTV/AGD (36 proc.); odzież, dodatki, akcesoria (36 proc.); catering dietetyczny – subskrybcje (35 proc.); odzież sportowa (34 proc.); książki, płyty, filmy (33 proc.) oraz telefony, smartfony, tablety, akcesoria GSM (32 proc.).

 

 

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
17.05.2024 13:21
GlobalData: zwrot w etykietowaniu kosmetyków dla wyznawców islamu — zamiast etykiet halal etykiety haram?
Muzułmanki są coraz istotniejszą dla polskich eksporterów grupą docelową.DALL-E
W Indonezji, kraju, gdzie większość konsumentów preferuje certyfikowane halal jedzenie, napoje i kosmetyki, decyzja rządu o wprowadzeniu obowiązku oznaczania kosmetyków zawierających nie-halal (zakazane, haram) składniki odpowiednimi etykietami, ułatwi Indonezyjczykom dokonywanie wyborów zgodnych z ich przekonaniami. Tak twierdzi GlobalData, wiodąca firma analityczna specjalizująca się w danych konsumenckich.

Indonezyjscy konsumenci przywiązują dużą wagę do produktów zgodnych z ich specyficznymi wymaganiami, co potwierdza 44 proc. respondentów twierdzących, że ważne jest, aby produkty były zgodne z ich kulturą. To zainteresowanie wynika z przekonania, że międzynarodowe marki często nie spełniają specyficznych potrzeb konsumentów. Ponadto, badania GlobalData pokazują, że ponad jedna trzecia (38 proc.) indonezyjskich konsumentów uważa, że trudno jest znaleźć produkty odpowiednie dla ich grupy etnicznej.

Indonezja, będąca najludniejszym krajem muzułmańskim, gdzie 87 proc. populacji wyznaje islam, ma ogromne zapotrzebowanie na produkty halal. Aby sprostać tym wymaganiom, Ministerstwo Spraw Religijnych utworzyło Halal Product Assurance Organizing Body (HPA). Mimo to, według HPA i indonezyjskiej Agencji ds. Żywności i Leków (BPOM), około 81 proc. kosmetyków zarejestrowanych w kraju nie posiada certyfikacji halal. W związku z tym, wprowadzenie etykietowania produktów nie-halal jest niezbędne, aby spełnić oczekiwania konsumentów.

Konsumenci nie wahają się unikać marek, które nie odpowiadają ich potrzebom, szczególnie w kontekście rosnącej kultury bojkotów konsumenckich. Aż 54 proc. indonezyjskich respondentów zgadza się, że będą bojkotować markę, która nie spełnia ich osobistych przekonań. Konsumenci mają tendencję do ufania markom, które oferują spersonalizowane produkty i profesjonalne certyfikacje. W ostatnim badaniu GlobalData, 76 proc. Indonezyjczyków stwierdziło, że są skłonni kupować produkty oparte na takich certyfikacjach.

Czytaj także: Konsumenci-muzułmanie przedkładają certyfikację halal nad składniki kosmetyczne

Indonezyjski przemysł kosmetyczny i toaletowy ma rozwijać się w tempie rocznego wzrostu wynoszącego 6-8 proc. w nadchodzących latach, przy czym największym sektorem będą produkty do pielęgnacji skóry. To pokazuje, że marki muszą oferować produkty dostosowane do specyficznych potrzeb. Celem krajowego organu regulacyjnego jest zapewnienie konsumentów o rozróżnieniu między kosmetykami certyfikowanymi halal a takimi bez certyfikatu, aby mogli dokonywać wyborów zgodnych z ich przekonaniami.

Znaczenie i wpływ etykietowania nie-halal kosmetyków

Etykietowanie kosmetyków jako nie-halal ma kluczowe znaczenie w Indonezji, gdzie większość populacji wyznaje islam. Termin „halal” oznacza „dozwolone” w języku arabskim i odnosi się do tego, co jest akceptowalne według prawa islamskiego. Certyfikacja halal obejmuje nie tylko żywność, ale również kosmetyki, leki i inne produkty konsumpcyjne. W kontekście kosmetyków oznacza to, że produkty nie zawierają alkoholu, tłuszczów zwierzęcych niezgodnych z zasadami halal i innych zabronionych substancji. Wszystkie substancje zakazane nazywa się natomiast haram.

Czytaj także: Co warto wiedzieć o kosmetykach halal: składy i pochodzenie składników

Wprowadzenie etykietowania nie-halal kosmetyków wiąże się również z koniecznością edukacji konsumentów. Wielu z nich może nie być świadomych, jakie składniki są uważane za nie-halal i dlaczego. Dlatego istotne jest, aby producenci i władze prowadziły kampanie informacyjne, które wyjaśnią nowe oznaczenia i pomogą konsumentom podejmować świadome decyzje zakupowe.

Na rynku kosmetycznym istnieje wiele marek oferujących produkty certyfikowane jako halal, które cieszą się popularnością wśród konsumentów poszukujących zgodnych z islamem produktów. Do znanych marek należą na przykład Inika Organic, która specjalizuje się w kosmetykach naturalnych i mineralnych, Wardah – indonezyjska marka oferująca szeroką gamę produktów pielęgnacyjnych i makijażowych, oraz PHB Ethical Beauty, która produkuje kosmetyki nie tylko halal, ale także wegańskie i cruelty-free. Inne popularne marki to Amara Halal Cosmetics oraz Iba Halal Care, które oferują szeroką gamę produktów do pielęgnacji skóry, makijażu i higieny osobistej.

Czytaj także: Boom sprzedażowy z okazji Eid al-Fitr; czy polskie marki z tego korzystają?

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
15.05.2024 16:19
Vagaro: Rośnie obecność osób neuroatypowych w branży beauty
Liczba osób neuroatypowych w branży stale się powiększa.Shutterstock
Branża beauty w ostatnich latach coraz bardziej otwiera się na osoby neuroatypowe, zarówno wśród pracowników, jak i klientów. Badania przeprowadzone przez Vagaro wykazują, że aż do 50 proc. osób działających w branży i korzystających z jej usług identyfikuje się jako neuroatypowe. Wyniki te podkreślają rosnącą świadomość i akceptację różnorodności w salonach kosmetycznych i spa.

Według raportu, 27 proc. respondentów pracuje z neuroatypowymi kolegami, a 43 proc. oferuje usługi specjalnie dostosowane do potrzeb neuroatypowych klientów. Salony stosują różnorodne strategie, aby lepiej obsłużyć tę grupę klientów, w tym oferowanie opcji cichszych maszynek do strzyżenia, różnych ustawień oświetlenia oraz możliwość wcześniejszego zgłaszania specyficznych potrzeb.

Technologia odgrywa kluczową rolę w tworzeniu bardziej przyjaznych środowisk. Aż 56 proc. respondentów zaznaczyło, że technologie takie jak systemy rezerwacji online, cyfrowe zameldowania, formularze i automatyczne przypomnienia o wizytach pomagają zmniejszyć czynniki powodujące nadmierne pobudzenie sensoryczne. Dzięki temu proces obsługi klientów staje się bardziej płynny i mniej stresujący.

Wizyta w salonie piękności lub praca w nim może być trudna dla osoby neuroatypowej z powodu różnych czynników sensorycznych i społecznych. Hałas suszarek, intensywne zapachy kosmetyków, jaskrawe oświetlenie oraz tłum ludzi mogą powodować nadmierne pobudzenie sensoryczne, prowadząc do dyskomfortu lub lęku. Ponadto, interakcje społeczne wymagające spontaniczności i elastyczności mogą być stresujące. Dla osób z autyzmem lub ADHD, na przykład, trudności mogą sprawiać nieprzewidywalne sytuacje oraz konieczność dostosowania się do szybkich zmian w otoczeniu. Wiele salonów implementuje już rozwiązania pozwalające klientom zmniejszyć dyskomfort, takich jak przygaszone światła w odosobnionych stanowiskach pracy, możliwość wyboru muzyki lub wyłączenia jej w ogóle, lub przeprowadzenie wizyty z klientem lub klientką w słuchawkach wygłuszających. 43 proc. zbadanych przez Vagaro osób oferuje usługi specjalnie dostosowane do potrzeb klientów neuroatypowych.

Czym charakteryzuje się osoba neuroatypowa?

Do osób neuroatypowych zalicza się osoby, które wykazują różnice w funkcjonowaniu neurologicznym i poznawczym w porównaniu do typowych wzorców. Należą do nich osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi), dysleksją, dyskalkulią, zespołem Tourette‘a oraz innymi zaburzeniami neurologicznymi i psychiatrycznymi. Neuroatypowość oznacza różnorodność sposobów myślenia, percepcji i przetwarzania informacji, co może wpływać na różne aspekty życia, w tym na interakcje społeczne, naukę i pracę. Mylne jest natomiast stwierdzenie, że liczba osób neuroatypowych przyrasta w populacji w ogóle; rośnie jedynie odsetek osób, które zdają sobie sprawę, że należą do tej grupy i się z nią samodzielnie idetynfikują.

Czytaj także: ADHD i kariera w stylizacji paznokci idą w parze

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
18. maj 2024 04:24