PRODUCENCI I MARKI

Prawo i finanse

MARKI

 

31 lipca 2020, 10:14wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Formaldehyd jest składnikiem zakazanym w kosmetykach. Odżywki Nail Tek mają być natychmiast wycofane ze sprzedaży

Formaldehyd jest składnikiem zakazanym w kosmetykach. Odżywki Nail Tek mają być natychmiast wycofane ze sprzedaży (fot. adobe stock)

Odżywki do paznokci Nail Tek mają być natychmiast wycofane z obrotu. To skutek interwencji poselskiej u ministra zdrowia. Odżywki zawierają formaldehyd – składnik zakazany do stosowania w kosmetykach. Od roku takich produktów nie ma prawa być na rynku. Mimo to odżywki były sprzedawane w sklepach drogeryjnych. Trwa postępowanie wyjaśniające u dystrybutora, który wprowadził produkty na polski rynek. Postępowanie jest objęte ścisłym nadzorem Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie.

Interpelację poselską w sprawie kosmetyków z formaldehydem złożyła w  czerwcu br. posłanka PO Agnieszka Pomaska. W piśmie skierowanym do ministra zdrowia zażądała wyjaśnień, dlaczego kosmetyki z rakotwórczym formaldehydem, który został dodany do wykazu substancji zakazanych w produktach kosmetycznych, nadal są dostępne na rynku (zakaz stosowania formaldehydu w produktach kosmetycznych obowiązuje od 12 czerwca 2019 r. i był to ostateczny termin wycofania z obrotu produktów kosmetycznych z tym składnikiem).

Konkretnie w interpelacji  została wskazana odżywka Nail Tek, dystrybuowana przez firmę AI Polska, która sprzedawana była w sieci Super-Pharm. Posłanka podkreślała, że informowała wcześniej o sprawie Głównego Inspektora Sanitarnego oraz sieć Super-Pharm. Pisaliśmy o tym tutaj: Pytanie do ministra zdrowia: dlaczego kosmetyki z rakotwórczym formaldehydem nadal są w sprzedaży?

Tym razem sprawie nadano szybki bieg. Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na interpelację, poinformowało, że odżywki Nail Tek z niebezpiecznym składnikiem mają być natychmiast wycofane z obrotu. U dystrybutora produktów trwa postępowanie wyjaśniające. Ma on przedstawić listę odbiorców produktów. Za wprowadzenie kosmetyków z zakazanym składnikiem firmie grożą wysokie sankcje karne. 

"W odniesieniu do wskazanego w interpelacji produktu – odżywka do paznokci pn. Nail Tek, trwa postępowanie wyjaśniające prowadzone przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Warszawie. W  wyniku postępowania, w trzech wskazanych sklepach łącznie zabezpieczono 24 sztuki odżywek Nail Tek z deklarowaną w składzie podanym na opakowaniu zawartością formaldehydu. Ponadto, prowadzone jest postępowanie wyjaśniające u wskazanego dystrybutora, który został zobowiązany do przedstawienia list dystrybucji oraz natychmiastowego wycofania kwestionowanych produktów. Należy dodać, że wszelkie działania Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Warszawie objęte są ścisłym merytorycznym nadzorem Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie" – czytamy w odpowiedzi MZ. 

Ministerstwo Zdrowia szczegółowo odpowiada także na pytania zawarte w interpelacji dotyczące tego, kto ponosi odpowiedzialność za wprowadzanie kosmetyków do obrotu na polskim rynku oraz kto nadzoruje przestrzeganie przepisów ustawy o produktach kosmetycznych i ocenia bezpieczeństwo kosmetyków. 

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 5

 • 5
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

2Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~a.i. Polska 2 ponad rok temu

  INFORMACJA W związku z wejściem w życie 12-06-2019 r. Rozporządzenia Komisji (UE) 2019/831 zmieniającego załączniki II, III i V do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 dotyczącego produktów kosmetycznych, producent odżywek Nail Tek dostosował ich receptury, wycofując ze składu formaldehyd. Aktualnie dystrybuowane przez a.i. Polska produkty Nail Tek nie zawierają zabronionego składnika. Ponadto a.i. Polska wzywa swoich klientów, w tym drogerie, hurtownie i sklepy internetowe do sprawdzenia, czy posiadają jeszcze produkty z formaldehydem z wcześniejszych dostaw, a jeśli tak – do bezzwłocznego wycofania ich ze sprzedaży i odesłania celem wymiany na nowe produkty, które są zgodne z aktualnymi uregulowaniami. Firma a.i. Polska jest przekonana, że odżywki marki Nail Tek w dalszym ciągu będą przynosiły ich użytkownikom dużą satysfakcję z efektów pielęgnacyjnych, tak jak to miało miejsce przez minione 20 lat obecności marki na polskim rynku.

  Edytowany: ponad rok temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ggg 1 ponad rok temu

  A co z osobami, które stosowały odzywkę nail tej i oliwkę z formaldehydem?

  Edytowany: ponad rok temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony