wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
VIII edycja „Rankingu popularności sieci handlowych w Polsce” prezentuje podmioty, które cieszyły się największym zainteresowaniem wśród konsumentów w roku 2022.

VIII edycja „Rankingu popularności sieci handlowych w Polsce” prezentuje podmioty, które cieszyły się największym zainteresowaniem wśród konsumentów w roku 2022. (Listonic)

Postępujący kryzys finansowy ma niebagatelny wpływ na branżę handlową. Konsumenci i konsumentki coraz szczegółowiej planują zakupy i analizują swoje wydatki, a konkurencja między sieciami handlowymi nasila się. Odpowiedź na pytanie, które sieci najczęściej odwiedzają Polacy i ile w nich wydają, można znaleźć w najnowszym raporcie Listonic.

REKLAMABeauty and the Future baner w artykule WK

W tegorocznym Rankingu Popularności Sieci Handlowych autorstwa Listonic (aplikacji pozwalającej na organizowanie list zakupowych) miejsca na podium zajęły Lidl, Biedronka i Auchan — dyskonty, w których oferta kosmetyczna zajmuje istotne miejsce. Spadek z tych trzech marek zaliczył jednie Auchan, co wiązać się może z problemami PRowymi po wybuchu wojny w Ukrainie i zwlekaniu sieci z opuszczeniem Rosji; Auchan uzyskał wynik na poziomie 7 proc. objęcia list zakupowych. Drugie miejsce zajęła Biedronka, która dzięki skokowi popularności o 9 punktów procentowych zdobyła wynik końcowy 34,17 proc. Złoto natomiast zdobywa Lidl, który objął aż 35,2 proc. zanalizowanych przez Listonic list zakupowych.

Czytaj także: L'Oréal i Lidl wprowadzają koncepcję działu kosmetycznego Beauty Box

Interesujące są także wyniki dyskontów niespożywczych, w których także znajdują się regały z kosmetykami — Pepco, Dealz i Action zajęły podium, z wynikami kolejno 48,58 proc., 38,29 proc. i 4,96 proc. Latami wyczekiwany w Polsce Primark, zaskakująco, uzyskał wynik w wysokości zaledwie 1,58 proc. (sieć posiada bardzo rozwiniętą ofertę beauty, podobnie jak Dealz i Action).

Czytaj także: Pepco i Dealz potwierdzają plany ekspansji w Polsce, Action zapowiada otwarcie ponad 80 sklepów w 2023 roku


W kategorii drogeryjnej, bardziej interesującej dla branży beauty, bezapelacyjne pierwsze miejsce zdobywa Rossmann, który zdeklasował konkurencję z wynikiem 92,17 proc. zanalizowanych list zakupowych. Zaszczytne drugie — a jednocześnie bardzo odległe — miejsce zajmuje Hebe (6,09 proc.), a na trzecim miejscu plasuje się Super-Pharm z wynikiem tuż poniżej 1 proc. Za podium znalazły się Natura (0,79 proc.) i świeżak na polskim rynku, dm drogerie markt (0,01 proc.). Warto wspomnieć, że Hebe, jako jedyna sieć drogeryjna, odnotowała wzrost popularności o ponad 1.7 punktów procentowych w porównaniu do roku 2021.

Czytaj także: Drogerie Hebe w ocenie konsumentów mają najszerszą ofertę polskich kosmetyków

Jak przeczytać można w raporcie Listonic, "w 2022 roku na polskim rynku działało ponad 6 tys. drogerii, czyli o prawie 150 mniej niż w 2021. Część działających do tej pory detalistów nie znajduje następców chętnych, by przejąć biznes. Przewagę na rynku zdobywają sieci drogerii z zagranicznym kapitałem. Rośnie konkurencja w e-commerce oraz innych kanałach sprzedaży, np. w dyskontach niespożywczych".

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony