StoryEditor
Sieci i centra handlowe
27.06.2023 00:00

Amazon nadal zamyka sklepy Go bez kasjerów

Sklep Amazon Go w Seattle został już, mimo początkowego zainteresowania, zamknięty. / SounderBruce, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons
Sklepy wielobranżowe Amazon Go istnieją już od około pięciu lat i były pionierami technologii Just Walk Out, w której czujniki i inteligentne kamery rejestrują to, co robią klienci (na podobnej zasadzie funkcjonują inne sieci, jak polska Żabka Nano). Eliminuje to konieczność stania w kolejce do kasy przez kupujących i automatycznie nalicza kwotę ich zakupów, gdy wychodzą. Jednak Amazon wciąż je zamyka.

Mimo początkowego uznania i zainteresowania dla sklepów bez kasjerów pojawiają sie jednak oznaki, że formuła może się wyczerpywać: drugi z tych sklepów, które Amazon otworzył w dzielnicy biurowej w rodzinnym mieście Amazona, Seattle, został nagle zamknięty. Sklep został otwarty w sierpniu 2018 roku i podobno do końca miał wielu klientów. Dlaczego oddział został zamknięty, nie jest jasne, jak informuje portal GeekWire.

Na początku tego roku Amazon ogłosił już, że zamknie osiem swoich sklepów bezgotówkowych w Stanach Zjednoczonych, podczas gdy plany ekspansji w Wielkiej Brytanii również zostały odłożone na później. W lutym firma ogłosiła, że wstrzymała nawet ekspansję swoich większych supermarketów Amazon Fresh. Żaden nowy Amazon Go nie został otwarty od marca.

Mimo to gigant e-commerce twierdzi, że nadal będzie otwierał sklepy Go. Jednak po zakończeniu dużej rundy restrukturyzacji, która obejmowała zwolnienia tysięcy pracowników, planuje okresową ocenę i optymalizację portfela sklepów. Co więcej, wydaje się, że Amazon koncentruje się na sprzedaży technologii zewnętrznym detalistom.

Amazon wykorzystuje kilka technologii do automatyzacji sklepów Go, w tym monitoring komputerowy, algorytmy deep learning i fuzję czujników na potrzeby zakupów, realizacji transakcji i płatności związanych z transakcją detaliczną. Koncepcja sklepu jest postrzegana jako rewolucyjny model, który opiera się na rozpowszechnieniu smartfonów i technologii geofencingu w celu usprawnienia obsługi klienta, a także zarządzania łańcuchem dostaw i zapasami.

Czytaj także: Morgan Stanley: Amazon może prześcignąć Walmart w kategorii kosmetycznej, Ulta goni konkurencję

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Sieci i centra handlowe
14.05.2024 14:39
CBRE: W Polsce buduje się głównie parki handlowe w małych miastach
Powierzchnia handlowa w Polsce stale rośnie.wiadomoscihandlowe.pl/MG
Inwestycje w obiekty handlowe w Polsce skupiają się na parkach handlowych w małych miastach. W pierwszym kwartale 2024 roku rynek zyskał 86,5 tys. mkw. powierzchni handlowej, z czego 96 proc. stanowiły parki handlowe, według najnowszego raportu CBRE.

Łączna powierzchnia nowoczesnych obiektów handlowych w Polsce wynosi 14,12 mln mkw., z czego 27 proc. znajduje się w małych miastach. Duże centra handlowe są coraz częściej poddawane rewitalizacjom i rebrandingowi, a na polskim rynku pojawiają się nowe marki.

Całkowite zasoby powierzchni handlowej w Polsce obejmują obiekty typu convenience o powierzchni poniżej 5 tys. mkw. W pierwszym kwartale 2024 roku rynek wzbogacił się o 86,5 tys. mkw. w postaci 13 nowych obiektów. Obecnie w budowie jest 530,7 tys. mkw. nowej przestrzeni handlowej, z czego prawie połowa (48 proc.) przeznaczona jest dla małych miast (do 100 tys. mieszkańców), a większość (76 proc.) stanowią parki handlowe. Czynsze bazowe w najlepszych centrach handlowych utrzymują się na poziomie 100-130 euro/mkw./miesiąc w Warszawie i 40-60 euro/mkw./miesiąc w innych dużych polskich miastach. W parkach handlowych czynsze bazowe wynoszą średnio 9-12 euro/mkw./miesiąc.

Sprzedaż detaliczna wzrosła o 5 proc. w pierwszym kwartale 2024 roku w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku, co sprzyja rozwojowi rynku. Właściciele sklepów stosują strategię omnichannel, łącząc sprzedaż stacjonarną z e-commerce. Konsumenci cenią sobie zarówno wygodę zakupów online, jak i możliwość sprawdzenia produktu w sklepie, co prowadzi do nowego trendu na produkty phygital, łączące fizyczne i cyfrowe doświadczenia zakupowe. Zmieniające się przyzwyczajenia konsumenckie powodują ożywienie na ulicach handlowych, przyciągając coraz więcej najemców do otwierania tam swoich sklepów.

Znaczenie zrównoważonego rozwoju rośnie wśród konsumentów, inwestorów, sieci handlowych i właścicieli nieruchomości. Najemcy coraz częściej oferują produkty ekologiczne lub z drugiej ręki, a właściciele obiektów handlowych podejmują działania na rzecz redukcji emisji CO2, ograniczenia zużycia mediów i produkcji odpadów.

Czytaj także: Warszawskie Aliexpress spłonęło: kultowa hala Marywilska 44 w zgliszczach po pożarze, który strawił dorobek niejednego życia

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Sieci i centra handlowe
13.05.2024 16:31
Goldman Sachs Group przekroczył próg 5 proc. udziałów w Dino
Sieć Dino sprzedała kolejne udziały Goldman Sachs.Shutterstock
Goldman Sachs Group osiągnął poziom 5,04 proc. udziałów w spółce Dino, jak poinformowała grupa w swoim komunikacie. Wcześniej udziały Goldman Sachs wynosiły 4,93 proc. kapitału spółki.

Goldman Sachs zwiększy udziały w Dino do ponad 5 proc. – poinformowała polska spółka. Przychody grupy Dino w pierwszym kwartale bieżącego roku osiągnęły 6 671,2 miliona zł, co stanowi wzrost o 1,12 miliarda zł, czyli o 20,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2023 roku. Jednocześnie koszt własny sprzedaży spółki wzrósł o 21,9 proc., osiągając poziom 5,13 miliarda zł.

Goldman Sachs Group to globalna firma zajmująca się usługami finansowymi, które obejmują bankowość inwestycyjną, zarządzanie aktywami, usługi doradcze oraz handel papierami wartościowymi. Założona w 1869 roku, firma stała się jedną z najbardziej wpływowych instytucji w świecie finansów, znaną ze swojej ekspertyzy w strukturyzacji skomplikowanych transakcji finansowych i dużych fuzji i przejęć. Siedziba główna firmy znajduje się w Nowym Jorku, ale posiada ona liczne biura na całym świecie, co umożliwia jej operowanie na większości głównych rynków finansowych.

Dino to polska sieć supermarketów, która zaczęła działalność w 1999 roku. Jej rozwój objął z czasem niemalże całe terytorium Polski, z pierwszym sklepem otwartym w województwie wielkopolskim. Obecnie Dino jest uznawane za jedną z najdynamiczniej rozwijających się sieci handlowych w kraju. Posiada własną infrastrukturę logistyczną, dzięki której dostarcza do swoich sklepów kilka tysięcy różnorodnych produktów, zarówno artykuły spożywcze, jak i produkty chemiczne oraz kosmetyczne. Niedawno Dino przejęło większościowe udziały w internetowej drogerii eZebra. 

Czytaj także: Na stronie internetowej Dino pojawił się odnośnik do eZebry. Sieć marketów promuje e-drogerię także w swoich gazetkach

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
18. maj 2024 05:48