StoryEditor
Sieci i centra handlowe
27.07.2023 11:48

Nowe sklepy Biedronka. Ile ich powstanie? Rośnie potencjał dla sprzedaży kosmetyków

Firmy produkujące dla Biedronki zacierają ręce. Sieć zamierza otworzyć w 2023 r. nawet 100 nowych sklepów. / materiały prasowe
Producenci współpracujący z Biedronką mają powody do zadowolenia. Zarówno ci sprzedający w niej swoje kosmetyki, jak i produkujący marki własne dla kategorii kosmetycznych, chemicznych czy higienicznych. Największa sieć dyskontowa w Polsce zapowiedziała, że w tym roku zamierza dodać około 130-150 nowych sklepów do swojej sieci.

Biedronka otworzyła w pierwszym półroczu 2023 r. 50 sklepów (37 przyłączeń netto, czyli 13 placówek zamknięto). Przebudowane zostały 164 markety – wynika z raportu opublikowanego przez Grupę Jeronimo Martins.

W ciągu całego bieżącego roku Biedronka planuje powiększyć sieć o 130-150 nowych placówek, co oznacza, że jeśli założenia się spełnią, przybędzie ich jeszcze 80-100 w drugiej połowie roku. Przebudowanych ma zostać 350 placówek.

Wyniki sprzedaży Biedronki

W pierwszym półroczu 2023 r. sprzedaż Biedronki osiągnęła poziom 10,3 mld euro, o 24,5 proc. więcej w porównaniu do I półrocza 2022 r. W drugim kwartale sprzedaż wyniosła 5,5 mld, o 23,1 proc. więcej niż w drugim kwartale 2022 r.

image

Raport finansowy Jeronimo Martins Group, pierwsza połowa 2023 r. 

Jeronimo Martins Group

Kto jest właścicielem Biedronki?

Biedronka jest jednym z największych dyskonterów w Polsce. Działa w Grupie Jeronimo Martins, do której należy także sieć drogerii Hebe.

Kosmetyki w Biedronce

Kosmetyki to kategoria, którą dyskonter sukcesywnie rozwija od kilku lat nie tylko pod względem asortymentowym, ale także wizualnym. W sklepach klasy premium ta sekcja prezentuje się już estetycznie, wydzielone są strefy z kosmetkami dla kobiet i dla mężczyzn.

Zobacz więcej: Biedronka ze strefą kosmetyczną w Elektrowni Powiśle

Odrębną sekcję stanowią kosmetyki do makijażu. Biedronka współpracuje w tej grupie asortymentowej z firmą Bell, która ma w dyskoncie swoje szafy makijażowe i przygotowuje we współpracy z influencerami specjalne kolekcje dla sieci. Tak powstała m.in. limitowana kolekcja kosmetyków wspólnie z członkiniami internetowego projektu GenZie.

Zaledwie kilka tygodni temu w Biedronce pojawiły się także kosmetyki, które z Bell stworzyła jedna z najbardziej znanych twórczyń internetowych Red Lipstick Monster. 

Takie projekty realizują także inni producenci. Na przykład firma Uroda, która do Biedronki wprowadziła specjalną kolekcję zapachów Bi-es stworzonych wspólnie z youtuberem Dominikiem Rupińskim

Biedronka w kategoriach kosmetycznych, higienicznych i chemicznych ma także szereg marek własnych, w tym tak znane jak kosmetyki pielęgnacyjne Be Beauty i pieluszki oraz chusteczki dla dzieci Dada. 

image

Be beauty - jedna z kosmetycznych marek własnych Biedronki.

materiały prasowe

Dyskonty są kanałem sprzedaży, który dynamicznie rośnie i – zgodnie z przewidywaniami badaczy – tak będzie nadal ze względu słabnącą siłę nabywczą polskich konsumentów. Udział dyskontów w wydatkach na FMCG wyniósł w 2022 r. 40 proc. przy 16 proc. wzroście rok do roku – wynika z danych GfK Polonia, firmy analizującej zakupy polskich gospodarstw domowych.  Dla Polaków kupujących kosmetyki pierwszym wyborem są nadal drogerie, ale online oraz dyskonty to najszybciej rosnące kanały sprzedaży.

Czytaj więcej: Polacy częściej chodzą do drogerii, ale dyskonty są mocną konkurencją

 

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Sieci i centra handlowe
23.02.2024 09:00
Action nie planuje otwarcia e-sklepu w Polsce. Chce skupić się na poszerzaniu sieci sklepów stacjonarnych
Action ma w Polsce 300 sklepów i trzy centra dystrybucyjnewiadomoscikosmetyczne.pl
Sieć Action uruchomiła już sklep internetowy w Holandii i Belgii. Aplikacja pozwalająca na zakupy online działa też w Hiszpanii, Francji i Luksemburgu. Jednak w Polsce dyskont, choć chce utrzymać obecne tempo rozwoju, otwierając kolejne nowe sklepy, to nie planuje na razie otwarcia sklepu internetowego – powiedział Paweł Essel, dyrektor generalny Action w Polsce w rozmowie z ISBnews.

Action jest w Polsce najpopularniejszym dyskontem niespożywczym.

Czytaj też: Listonic: Action najpopularniejszym dyskontem niespożywczym w Polsce - 51,73 proc. rynku w ręku holenderskiej sieci (wiadomoscikosmetyczne.pl)

W 2023 r. sieć otworzyła swój 500. sklep w Niemczech, 300. sklep w Polsce oraz 100. sklep w Austrii, a na początku stycznia tego roku otworzył swój 800. sklep we Francji.

Paweł Essel, dyrektor generalny Action w Polsce w rozmowie z ISBnews zapewnił, że w 2024 r. detalista zamierza otworzyć kolejne sklepy, także w Polsce, ponieważ widzi rosnące zainteresowanie ofertą ze strony klientów.

W wielu krajach Action prowadzi też sprzedaż w modelu e-commerce. Sklep internetowy działa w Holandii i Belgii, a aplikacja pozwalająca na zakupy online – w Hiszpanii, Francji i Luksemburgu. Jednak w Polsce dyskont na razie ograniczy się do sprzedaży stacjonarnej.

Każdego tygodnia ponad 14 mln klientów w 11 krajach odwiedza nasze ponad 2500 sklepów, a 6,5 mln konsumentów odwiedza naszą stronę internetową. W Polsce skupiamy się na otwarciach sklepów stacjonarnych, nie planujemy na ten moment sklepu – powiedział dyrektor generalny Action dla ISBnews.

Przypomnijmy, że Action zanotował w 2023 r. wzrost sprzedaży o 27,8 proc. r/r do 11,3 mld euro. Sieć zwiększyła sprzedaż like-for-like o 16,7 proc., głównie dzięki wzrostowi liczby klientów w dotychczas otwartych sklepach. Action w ubiegłym roku otworzył 303 nowe sklepy, a w lutym sieć weszła do Portugalii, otwierając sklep w Porto.

Action to holenderska sieć dyskontów niespożywczych. Swój pierwszy sklep w Polsce otworzyła w 2017 roku w Lesznie i nadal inwestuje w rozwój na naszym rynku. Obecnie ma w Polsce 300 sklepów i trzy centra dystrybucyjne. Zatrudnia ponad 3,6 tys. osób. 

Czytaj też: 

Ile sklepów ma Action w Polsce? (wiadomoscikosmetyczne.pl)

Action rozwija się w Polsce. Ruszyło trzecie centrum dystrybucyjne sieci

image
wiadomoscikosmetyczne.pl

Oferta Action to ponad  6 tys. produktów w 14 kategoriach – od zabawek i rękodzieła po artykuły gospodarstwa domowego, ogrodnicze, DIY i spożywcze, a także artykuły higieniczne i kosmetyki. Asortyment jest płytki – sieć skupia się na najczęściej kupowanych produktach. Co tydzień na półkach pojawia się 150 nowych produktów. Ponad 1,5 tys. ma cenę poniżej 5 zł. Średnia cena wszystkich produktów wynosi mniej niż 10 zł

Czytaj też: Action zaskakuje szeroką ofertą kosmetyczną [FOTOREPORTAŻ]

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Sieci i centra handlowe
20.02.2024 10:10
Pepco wycofuje się z Austrii
Pepco ma w ofercie ubrania, zabawki, artykuły gospodarstwa domowego i od niedawna kosmetyki.Pepco
Pepco Group ogłosiło, że zamierza wycofać się z rynku austriackiego, ponieważ nie oczekuje, że osiągnie tam satysfakcjonujący poziom zwrotu z inwestycji. Podjęta decyzja nie będzie miała wpływu na operacje firmy w pozostałych krajach.

W trakcie bieżącej oceny oraz dogłębnego przeglądu wyników finansowych, Grupa podjęła decyzję o zakończeniu swojej obecności na rynku austriackim, motywowaną brakiem perspektyw osiągnięcia satysfakcjonującego poziomu zwrotu z inwestycji. Grupa rozpoczęła działalność w Austrii we wrześniu 2021 roku i aktualnie posiada tam 73 sklepy pod marką Pepco.

Rezygnacja z działalności w Austrii ma na celu poprawienie kondycji finansowej Grupy i zwiększenie jej rentowności w roku 2024, umożliwiając jednocześnie skoncentrowanie się na innych rynkach, które oferują lepsze perspektywy zysków. Decyzja ta nie wpłynie negatywnie na kontynuowanie przez Grupę strategii wzrostu w Europie Zachodniej. Dzisiejsze ogłoszenie nie ma również wpływu na operacje Pepco w innych krajach. Według informacji podanych przez StockWatch, firma zdecydowała się na ten krok z powodu oczekiwań dotyczących niewystarczającego poziomu rentowności. W dniu dzisiejszym wartość akcji spółki spadła o 1,2 proc., osiągając poziom 21,40 zł.

Sieć Pepco w Austrii stanowiła tylko małą część ogólnego przedsięwzięcia firmy. Na zakończenie roku 2023 Grupa posiadała łącznie 4629 sklepów działających w 21 krajach, z czego przeszło 1500 znajdowało się w Polsce, funkcjonując pod markami Pepco i Dealz. W ciągu ostatniego roku finansowego, który zakończył się we wrześniu, liczba sklepów zwiększyła się o ponad 660, a w samym okresie od października do grudnia 2023 roku firma rozszerzyła swoją sieć o ponad 200 nowych placówek. Grupa rozpoczęła swoją działalność na rynku austriackim we wrześniu 2021 roku, i posiada aktualnie 73 placówki pod szyldem marki Pepco.

Czytaj także: Pepco Group otworzy 400 nowych sklepów w 2024 roku

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. luty 2024 13:45