REKLAMATestowane przez WK

STREFA URODY

Zdrowie i relaks

KORONAWIRUS

 

20 sierpnia 2021, 11:23wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Najbardziej niepokoi fakt, że Polacy nie zgłaszają się po fachową pomoc

Najbardziej niepokoi fakt, że Polacy nie zgłaszają się po fachową pomoc (fot. Shutterstock)

Z ogólnopolskiego sondażu, przeprowadzonego w I połowie sierpnia br. przez UCE Research i Syno Poland dla platformy ePsycholodzy.pl, wynika, że w całym okresie trwania pandemii pogorszyło się zdrowie psychiczne 37,6 proc. społeczeństwa. Podobnie wyglądały wyniki sondażu przeprowadzonego pół roku temu. Zdecydowana większość respondentów nie odczuwała problemów ze zdrowiem psychicznym przed pandemią. Jednak ci, którym one doskwierają, przeważnie nie szukają specjalistycznej pomocy. I ta ostatnia kwestia najbardziej niepokoi psychologów.

REKLAMATestowane przez WK baner w artykule

Według najnowszego badania opinii publicznej, w trakcie pandemii pogorszyło się zdrowie psychiczne blisko 40 proc. Polaków. Obecnie rodacy uważają, że głównie zaszkodziły im zmartwienia związane ze wzrostem cen i z ryzykiem wystąpienia choroby wśród bliskich. Najczęstsze objawy to stres, obniżenie nastroju i uczucie niepokoju. 

Wyniki badania są mocno alarmujące. Trzeba podkreślić, że prawie 40 proc. rodaków zaczęło już odczuwać dolegliwości, które w przyszłości mogą prowadzić również do wielu chorób somatycznych oraz dalszego pogarszania się zdrowia psychicznego. Staną się też podłożem kłopotów osobistych, zawodowych i finansowych. Za kilka lat konsekwencje ww. zjawiska może odczuć już całe społeczeństwo – mówi psycholog Katarzyna Chotkowska z Fundacji Ef.Kropka.

Porównując wyniki najnowszego badania oraz z tym przeprowadzonym w połowie lutego tego roku, można stwierdzić, że w tym okresie sytuacja właściwie się nie zmieniła. Podczas tzw. I i II fali pandemii 42,2 proc. Polaków doznało uszczerbku na zdrowiu psychicznym. 50,4 proc. nie zauważało tego, a 7,4 proc. nie umiało tego ocenić. 

Trzeba naprawdę wielu lat, aby stan zdrowia psychicznego Polaków powrócił do okresu sprzed pandemii. W szybkiej poprawie przeszkadza niska świadomość społeczna. Szwankuje też profilaktyka. Ze wsparcia psychologów obecnie korzysta tylko 1,6 mln osób. Natomiast ww. badania pokazują, że potrzebujących może być nawet blisko 9 mln Polaków – alarmuje Michał Pajdak, współautor raportu i członek zarządu platformy ePsycholodzy.pl. 

Należy również zwrócić uwagę na to, że większość osób nie miała takich problemów przed pandemią. Tak stwierdza aż 70,3 proc. Polaków. 24,6 proc. rodaków zauważało u siebie tego rodzaju symptomy, a 5,1 proc. nie jest w stanie tego określić. Wśród tych osób, którym pogorszyło się zdrowie psychiczne, aż 60,3 proc. nie szukało profesjonalnego wsparcia. 36,5 proc. badanych z tego typu objawami udało się po pomoc. 

W mojej ocenie, ta informacja jest najbardziej niepokojąca ze wszystkich, choć niestety nie jest zaskakująca. W Polsce brakuje edukacji dot. zdrowia psychicznego i pomocy psychologicznej. Od dawna dysponujemy naukowo zbadanymi, skutecznymi metodami psychoterapii i farmakoterapią. Niestety mimo tego Polacy niechętnie zgłaszają się po pomoc. Do dobrego przejścia przez kryzys, jakim jest pandemia, niezbędna jest zmiana takiego nastawienia – dodaje psycholog Anna Kossowska. 

Dane pochodzą z badania zrealizowanego metodą CAWI (wywiad internetowy) przez UCE Research i Syno Poland dla platformy ePsycholodzy.pl. Zostało ono przeprowadzone wśród 1037 dorosłych Polaków powyżej 18. roku życia. Próba była reprezentatywna pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości, wykształcenia oraz regionu.
 

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony