StoryEditor
Rynek i trendy
31.05.2024 13:33

Top 10 artykułów maja 2024: 100-lecie Miraculum, ekspansja dm Drogerie Markt, kontrowersyjny wampirzy lifting i HIV

W maju naszych czytelników zainteresowały działania dm Drogerie Markt na polskim rynku, obawy związane z zakażeniami wirusem HIV podczas wampirzych liftingów, obchody stulecia firmy Miraculum i dołożenie elementu e-commerce do platformy Booksy. Zachęcamy do sprawdzenia, co jeszcze trafiło do top 10!

1. Zmarła Hanna Kurcińska, pomysłodawczyni i założycielka marki Hagi

Hanna Kurcińska, współtwórczyni i duchowa inspiracja marki Hagi, zmarła niedawno. Była chemiczką i kosmetolożką z bogatym doświadczeniem w opracowywaniu i badaniu składów kosmetyków. Informację o jej śmierci przekazała rodzina w mediach, podkreślając jej kluczową rolę w firmie. Hanna Kurcińska założyła Hagi w 2014 roku razem z córkami, Agatą, która jako prezes zajmowała się sprzedażą i marketingiem, oraz Gabrielą, odpowiedzialną za procesy produkcyjne. Nazwa firmy powstała od pierwszych liter imion założycielek.

2. GfK: Polacy nie tylko wydają więcej na kosmetyki, ale też kupują ich więcej

W 2023 roku Polacy zwiększyli wydatki na kosmetyki, przy czym w niektórych kategoriach zakupili ich więcej sztuk. Dobrym przykładem są kremy do twarzy. Dane GfK, zebrane na podstawie zakupów dokonanych przez 8 tys. gospodarstw domowych, wskazują, że największy udział wartościowy w koszyku kosmetycznym przypadał na produkty do higieny osobistej, takie jak mydła, szampony czy dezodoranty.

3. Konkurent Rossmanna podwoi w tym roku liczbę drogerii w Polsce. Kolejna dm otwiera się na Śląsku

Sieć drogerii dm funkcjonuje w Polsce od dwóch lat, rozpoczynając swoją działalność w kwietniu 2022 r. z pierwszym sklepem w Parku Handlowym Galaktyka we Wrocławiu. Start sieci obejmował jednocześnie sprzedaż stacjonarną oraz internetową na stronie dm.pl. Do końca 2023 roku, Drogerie Markt Polska posiadały 21 sklepów i zatrudniały 270 osób.

4. Miraculum świętuje 100-lecie. Zarząd zapewnia o dobrej przyszłości spółki

W stulecie naszej firmy pragniemy podkreślić zarówno naszą bogatą tradycję i historię, jak i nowoczesne podejście do przyszłości, stwierdził Sławomir Ziemski, prezes Miraculum, podczas spotkania z partnerami biznesowymi. Wydarzenie to miało miejsce przed unikatowym koncertem Natalii Kukulskiej, jednym z dwóch takich w Polsce, zatytułowanym Czułe Struny, w których aranżacje utworów Chopina zostały zaprezentowane. Natalia Kukulska, ambasadorka marki Chopin, promuje tę trasę koncertową, której głównym sponsorem jest Miraculum.

5. Wampirzy lifting pierwszą w historii przyczyną zakażenia wirusem HIV poprzez zabieg kosmetyczny

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom wydało raport, który ujawnia, że trzy kobiety zostały zakażone wirusem HIV po zabiegu wampirzego liftingu w spa w Nowym Meksyku. Te przypadki są uznawane za pierwsze w historii udokumentowane zakażenia HIV pochodzące z zabiegu kosmetycznego. Departament Zdrowia Nowego Meksyku (DOH) zaleca wszystkim osobom, które korzystały z usług tego już nieistniejącego spa i przeszły wampirzy lifting, aby przeszły badanie na obecność wirusa HIV, w związku z odkryciem nowych przypadków zakażenia.

6. Booksy rusza z platformą sprzedażową. Nesperta pierwsza wchodzi we współpracę

Booksy, czołowy polski system rezerwacyjny, który jest popularny wśród różnorodnych punktów usługowych w sektorze beauty – takich jak salony kosmetyczne, fryzjerskie, manicure, spa i inne – wprowadza nową platformę sprzedażową B2B. Firma rozwijała tę funkcjonalność przez wiele miesięcy, mając na celu wykorzystanie potencjału firm zarejestrowanych w jej systemie, które mogą być zainteresowane zakupem niezbędnych produktów do swojej działalności w jednym miejscu.

7. Kolejna Polka w rodzinie Lancôme. Ewelina Krasoń nową make-up expert marki

Ewelina Krasoń dołączyła do zespołu ekspertów Lancôme jako specjalistka od makijażu. Ewelina jest jedną z najbardziej cenionych makijażystek w Polsce, a także pełni funkcję trenerki i szkoleniowca w tej dziedzinie. Posiada ponad dwunastoletnie doświadczenie zawodowe, które zdobywała biorąc udział w licznych międzynarodowych szkoleniach w miejscach takich jak Paryż, Barcelona, Tel Awiw, gdzie uczyła się od światowej klasy specjalistów. Ewelina regularnie pracuje nad makijażami gwiazd przy różnych projektach, w tym sesjach zdjęciowych, kampaniach reklamowych oraz programach telewizyjnych.

8. Marcin Detko, dm Drogerie Markt Polska: Potwierdzamy debiut w Warszawie

Marcin Detko, dyrektor ds. ekspansji w polskim oddziale dm Drogerie Markt, ogłosił, że sieć otworzy w tym roku swoją pierwszą drogerię w Warszawie, podając orientacyjny termin otwarcia. Choć konkretne miejsce lokalizacji sklepu nie zostało jeszcze oficjalnie potwierdzone, firma wcześniej prowadziła nabór pracowników do placówek na terenie Mazowsza.

9. Julia Wieniawa oficjalną polską ambasadorką L‘Oréal Paris

Julia Wieniawa została nową ambasadorką marki L‘Oréal Paris, promując hasło "Ponieważ jesteś tego warta", które stanowi kluczowy element komunikacji marki od 50 lat. Urodzona w 1998 roku Julia Wieniawa-Narkiewicz jest wszechstronną artystką – aktorką, piosenkarką, autorką tekstów, kompozytorką oraz osobowością sceniczną. Swoją karierę rozpoczęła już jako dziecko, a szeroką popularność zdobyła dzięki roli w serialu "Rodzinka.pl", występując także w innych filmach i serialach.

10. Ziko Dermo rusza z kolejną akcją promującą dermokosmetyki. Dla klientów sakiewka z próbkami produktów

„Sakiewka Wakacyjnych Skarbów” to nazwa nowej kampanii promocyjnej prowadzonej przez stacjonarne drogerie oraz e-sklep Ziko Dermo. Celem tej akcji jest motywowanie klientów do odpowiedniej pielęgnacji i efektywnej ochrony skóry latem. Specjalnie na tę okazję przygotowano edukacyjny poradnik dotyczący letniej pielęgnacji skóry.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
14.01.2025 08:45
Karolina Szałas, PMR: Udział sklepów internetowych w sprzedaży kosmetyków i chemii gospodarczej nadal rośnie
Karolina Szałas, senior analyst w PMR Market ExpertsPMR

W 2024 roku wartość sprzedaży kosmetyków i chemii gospodarczej w sklepach internetowych w Polsce osiągnęła ponad 4 mld zł, przy nominalnym wzroście na poziomie 11 proc. r/r. Odpowiedzialna była za to przede wszystkim inflacja.

Prognozujemy, że w kolejnych latach tempo nominalnego rynku będzie zwalniać – napędzać je będzie konsumpcja prywatna, a nie wzrost cen. Do 2029 roku wartość sprzedaży w sklepach internetowych w kategoriach kosmetyków i chemii gospodarczej przekroczy wartość 6 mld zł, odnotowując skumulowany wzrost o 8 proc. 

Udział sklepów internetowych w sprzedaży w obu kategoriach w minionym roku wyniósł ponad 67 proc., a pozostała część rynku została wygenerowana przez sprzedaż na platformach handlowych typu Allegro. W kolejnych latach udział e-sklepów, według naszych prognoz, przekroczy w kategorii kosmetycznej 70 proc. Będzie to możliwe dzięki ekspansji dużych graczy oraz utrzymaniu pozycji przez liderów rynku.

Sprzedaż kosmetyków i chemii gospodarczej online różni się znacząco pod względem struktury i kanałów dystrybucji. Większość sprzedaży internetowej w tej kategorii kosmetycznej odbywa się za pośrednictwem sklepów internetowych, w tym drogerii i perfumerii. 

Z kolei rynek chemii gospodarczej jest bardziej rozdrobniony. Nie ma jednego gracza, który byłby wyraźnym liderem, a produkty z tego segmentu częściej sprzedawane są przez platformy handlowe, takie jak Allegro czy Amazon, niż przez sklepy internetowe. Firmy specjalizujące się w sprzedaży chemii gospodarczej skupiają się na sprzedaży środków chemicznych do użytku profesjonalnego, a kategoria chemii domowej jest dla nich tylko dodatkiem.

Produkty z kategorii chemii gospodarczej kupujemy, oprócz sklepów dedykowanych, głównie w internetowych sklepach spożywczych i kosmetycznych. W rezultacie, kosmetyki pozostają kluczowym motorem wzrostu sprzedaży online w tej kategorii, podczas gdy chemia gospodarcza w większym stopniu korzysta z potencjału platform marketplace.

Karolina Szałas, senior analyst w PMR Market Experts

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Kantar: Polacy świadomymi konsumentami, są ciekawi składów produktów kosmetycznych i spożywczych
Ankietowani przez Kantar najchętniej skanowaliby kody QR z artykułów spożywczych i napojów (62 proc.) oraz kosmetyków i artykułów pielęgnacyjnych (58 proc.) Rossmann mat.prasowe

Polacy chcą wiedzieć więcej o produktach, które zamierzają kupić. Większość uważa się za świadomych konsumentów, regularnie sprawdzając przed zakupem informacje o artykułach takich jak żywność, kosmetyki, czy produkty apteczne. Pomocne w tym są smartfony i kody QR.

Z badania Kantar, przeprowadzonego na zlecenie GS1 wynika, że aż 2/3 Polaków postrzega siebie jako świadomych konsumentów: chcą wiedzieć, co kupują, a ponad połowa regularnie sprawdza informacje na opakowaniach przed zakupem. 

Co ważne, nieodłącznym elementem procesu zakupowego stał się smartfon – w sklepach korzysta z niego aż 90 proc. badanych. Badanie pokazało też, że ponad 1/3 respondentów skanowała już kody QR z opakowań produktów, a 56 proc. deklaruje chęć korzystania z tej funkcji, aby uzyskać więcej informacji o artykułach. 

To optymistyczna prognoza w kontekście nadchodzących zmian w handlu, związanych z planowanym stopniowym przejściem z jednowymiarowych kodów kreskowych na kody 2D od GS1 do końca 2027 roku – podkreśla Kantar.

Na zakupy ze smartfonem

Badanie Kantar pokazuje, jak ważną ważną rolę w procesie zakupowym Polaków odgrywają smartfony – aż 90 proc. ankietowanych korzysta z nich podczas zakupów stacjonarnych. Najczęściej używają go do sprawdzania promocji (71 proc.), konsultowania zakupów z rodziną (62 proc.), robienia zdjęć produktów (59 proc.) i kontrolowania listy zakupów (48 proc.).

Czytaj też: Najpopularniejsze marki kosmetyczne Polaków w 2024 [Raport]

Powszechne korzystanie z telefonów podczas zakupów stwarza możliwość wykorzystania ich także do skanowania kodów QR z opakowań produktów, zapewniając konsumentom dostęp do szerszej gamy informacji. Obsługa tych kodów jest niezwykle prosta – wystarczy tylko smartfon z wbudowanym aparatem i dostępem do internetu, co sprawia, że technologia ta jest dostępna dla szerokiego grona klientów, niezależnie od wieku czy poziomu znajomości technologii.

Dzięki temu QR kody umieszczone na opakowaniach przez producentów mają szansę stać się nieodłącznym elementem codziennych zakupów, ułatwiając podejmowanie świadomych i przemyślanych decyzji.

Konsumenci pozytywnie nastawieni do kodów QR

Już 64 proc. badanych zetknęło się z kodami QR na opakowaniach i wie, do czego one służą. Ponad 1/3 respondentów deklaruje, że skanowała QR kod przed zakupem produktu, a 1/5 deklarowała skanowanie zakupionych produktów w domu.

Szybki dostęp do informacji (55 proc.), zgromadzenie danych w jednym miejscu (49 proc.) oraz szczegółowe informacje o produkcie (47 proc.) to główne czynniki, które według konsumentów mogą zmotywować ich do skanowania QR kodów. Jednocześnie 43 proc. wskazuje brak potrzeby kontaktu z pracownikiem sklepu jako istotną zaletę kodów QR.

Dynamiczny rozwój technologii mobilnych oraz rosnące potrzeby informacyjne konsumentów jasno wskazują, że kody 2D – w tym kody QR – są przyszłością handlu. To narzędzie, które w prosty sposób daje konsumentom kompleksowe dane o produktach, ułatwiając im podejmowanie świadomych decyzji zakupowych. Dzięki globalnej implementacji kodów 2D od GS1, do której zmierzamy jako organizacja GS1 wsparta przez Consumer Goods Forum, handel detaliczny stanie się jeszcze bardziej transparentny i dostosowany do oczekiwań współczesnych klientów

– komentuje dr inż. Elżbieta Hałas, prezeska zarządu GS1 Polska.

Co chcą wiedzieć konsumenci?

Respondenci najchętniej skanowaliby kody QR, aby poznać skład produktów (77 proc.), dowiedzieć się więcej o aktualnych promocjach (76 proc.) czy sprawdzić informacje o substancjach szkodliwych (74 proc.). 

Wysoko na liście pożądanych informacji są też: instrukcja, jak używać danego produktu (69 proc.), informacje o producencie (68 proc.), kraj pochodzenia (66 proc.), warunki zwrotu/reklamacji (64 proc.) oraz recenzje i opinie innych użytkowników (61 proc.). 

Badani najchętniej skanowaliby kody QR z: 

  • artykułów spożywczych i napojów (62 proc.) 
  • kosmetyków i artykułów pielęgnacyjnych (58 proc.) 
  • produktów aptecznych (53 proc.) 
  • chemii domowej (49 proc.) 
  • AGD/RTV (45 proc.) 
  • elektroniki (45%

Przyszłość kodów QR

Kody GS1 QR rewolucjonizują identyfikację produktów i wspierają rozwój interaktywnej komunikacji między producentami a konsumentami. W miarę dalszego rozwoju technologii ich znaczenie będzie rosło, przekształcając sposób, w jaki robimy zakupy. Potencjał kodów GS1 QR jako nowego standardu zakupowego potwierdzają badania – 59 proc. respondentów dostrzega ich zalety, 56 proc. deklaruje chęć skanowania, aby uzyskać więcej informacji o produkcie, a 55 proc. przewiduje dalszy wzrost ich popularności.

Przejście z tradycyjnych kodów kreskowych (EAN) na kody GS1 QR zostało poparte we wspólnym oświadczeniu przez 26 liderów globalnych firm, takich jak Lidl, Carrefour, Alibaba, Barilla, Mondelēz czy Nestlé. Wdrożenia tej technologii obejmują cały świat i różnorodne sektory, w tym branżę spożywczą, motoryzacyjną, przemysłową, mleczarską, odzieżową i obuwniczą, rolnictwo, sektor beauty, DIY oraz elektronikę. Branża handlowa już z sukcesem wdraża tę nową technologię. 

Kody QR od GS1 są testowane w 48 krajach i wdrażane przez największe światowe firmy, takie jak L’Oreal, PepsiCo i Procter & Gamble. W Polsce również rośnie zainteresowanie firm wdrożeniem kodów dwuwymiarowych na opakowaniach konsumenckich. Wśród organizacji, które podpisały listy intencyjne, deklarując chęć przejścia na kody 2D od GS1, są m.in.: Żabka, Biedronka, DOZ i Auchan.

Aby ułatwić dostosowanie się do nowych standardów, w okresie przejściowym na opakowaniach mogą być użyte jednocześnie tradycyjne kody kreskowe i kody 2D od GS1.

Badanie zostało przeprowadzone przez Kantar na zlecenie GS1 w listopadzie 2024 roku. Badanie objęło 1000 Polaków w wieku 18-70 lat.

Czytaj też: Niebezpieczne substancje w 6 proc. kosmetyków – alarmujące wyniki kontroli ECHA

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
14. styczeń 2025 19:56