StoryEditor
Rynek i trendy
03.06.2022 00:00

TOP 10 maja. Drogeria Roku 2022 hitem wśród tekstów na naszym portalu

Wydaje się, że pandemia wreszcie odeszła z naszej codzienności. Wszyscy rzucili się w wir spotkań, konferencji i szkoleń. Jesteśmy spragnieni osobistych kontaktów i wymiany doświadczeń biznesowych. Dowodem na to jest sukces naszego wydarzenia, czyli 10. Forum Branży Kosmetycznej w ramach Retail Trends 2022. Najwięcej odsłon w maju osiągnął tekst dotyczący laureatów konkursu Drogeria Roku 2022. Poniżej przedstawiamy zestawienie najczęściej czytanych tekstów na naszym portalu wiadomoscikosmetyczne.pl w maju 2022 r. Ranking stworzyliśmy na podstawie Google Analytics.

1. Drogeria Roku 2022 – znamy zwycięzców!

Charakterystyczne czerwone logo Drogerii Roku można od lat zobaczyć w witrynach wielu sklepów kosmetycznych w całej Polsce. W tym roku rozdaliśmy nagrody w kolejnej edycji konkursu. Jury złożone z menedżerów reprezentujących firmy kosmetyczne wskazało zwycięzców w 8 kategoriach. Wręczono jednak 9 statuetek. Rekordzistą w tym roku okazało się Hebe, która stanęła na podium aż 4 razy. Nagrody rozdaliśmy na gali wieńczącej Retail Trends 2022 i 10. Forum Branży Kosmetycznej. Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym! 

2. Blanka Chmurzyńska-Brown, Kosmetyczni.pl podsumowuje Cosmoprof 2022: Polskie firmy kosmetyczne będą budować siłę na lokalności

Zakończyły się 53. Targi Cosmoprof Worldwide Bologna. Była to ich pierwsza edycja stacjonarna od 2019 roku. Na to największe wydarzenie światowego sektora kosmetycznego czekano z utęsknieniem. Polska reprezentacja w sile prawie 200 wystawców była drugą pod względem liczebności delegacją tuż za Koreą Południową i najbardziej widoczną spośród europejskich wystawców. Blanka Chmurzyńska-Brown, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego Kosmetyczni.pl podsumował tegoroczne targi Cosmoprof Worldwide Bologna.

3. Christoph Werner, DM Drogerie Markt: Nie mamy sprecyzowanych planów wobec Polski

Pierwsza drogeria niemieckiej sieci DM-Drogerie Markt, największego konkurenta Rossmanna, ruszyła 21 kwietnia br. we Wrocławiu. Chwilę wcześniej ruszył również polski sklep online, a na początku maj otwarto drugą drogerię, tym razem w Jeleniej Górze. Branża zadawała sobie pytanie, jakie plany ma DM wobec Polski. Mieliśmy okazję porozmawiać na ten temat z prezesem sieci, synem założyciela Christophem Wernerem.

4. Ralph Kamiński wyreżyserował spot dla marki Tołpa. Wystąpiła w nim Natalia Szroeder

Po co marki kosmetyczne współpracują z gwiazdami? To bardzo proste, ponieważ wzbudza to ogólne zainteresowanie. Dowodem na to jest fakt, że tekst dotyczący współpracy Tołpy z Ralphem Kamińskiem znalazł się na wysokim 4 miejscu naszego podsumowania miesiąca. Nową linię kosmetyków marki zapowiada spot wyreżyserowany przez Kamińskiego, a twarzą kampanii została Natalia Szroeder.

5. Lidl wprowadza kolejną markę kosmetyczną na wyłączność

Duże sieci i dyskonty to ważny partner handlowych dla marek kosmetycznych. Informacje o pojawianiu się na półce nowej marki są ważnym komunikatem dla branży. Lidl Polska poinformował, że od wtorku 10 maja do sklepów sieci trafia kolejna marka kosmetyczna, która będzie dostępna tylko w Lidlu. Hairy Land to wegańskie, naturalne kosmetyki do pielęgnacji włosów, a ich producentem jest polska firma Cosmetics Land.

6. Polskie firmy na Cosmoprof 2022: Co drugi kosmetyk wyprodukowany w Polsce trafia na eksport

Na szóstym miejscu naszego zestawienia znalazł się kolejny tekst dotyczący targów Cosmoprof. Pomimo trudnych ostatnich lat dla całego przemysłu, polski sektor kosmetyczny obronił się i nie stracił nawet w okresie największych problemów wywołanych pandemią COVID. W dużej mierze było to możliwe dzięki mocnej pozycji eksportowej polskich producentów.

7. DM nie namiesza na polskim rynku, ale jej marki własne już tak

W podsumowaniu maja znalazł się już drugi artykuł dotyczący niemieckiego giganta. Obecnie w polskich sklepach sieci DM, zarówno stacjonarnych, jaki i w drogerii online, dostępnych jest 28 marek własnych tej sieci. Najpopularniejsze z nich to marki Balea, alverde i babylove, ale DM posiada produkty z każdej kategorii. Producentów nurtuje pytanie, na ile mocne będą marki własne DM i czy będą silną konkurencją dla ich brandów.

8. L’Oréal i Vichy pozwane za naruszenie patentu. Sprawa już trafiła do amerykańskiego sądu

Kanadyjska grupa farmaceutyczna GlycoBioSciences zarzuciła L’Oréal stosowanie jej kompozycji kwasu hialuronowego i matrycy polimerowej w sześciu produktach. Dokumenty znalazły się w amerykańskim sądzie, a celem postępowania jest zakazanie L’Oréal i Vichy stosowania tych składników. Glyco domaga się również odszkodowania od firm. Czekamy zatem na finał sprawy.

9. Henkel połączy działy kosmetyków i środków czystości. Będą oszczędności i redukcje etatów

A co słychać u największych w branży? To, co robią, zawsze jest istotne i może wskazywać nowe trendy lub ostrzegać przed nadchodzącymi kłopotami. W Henklu spore zmiany. Producent takich marek, jak m.in. Schwarzkopf, Syoss, FA, Gliss Kur, Persil, Silan, Pur, łączy sektory swojej działalności Laundry & Home Care (środki piorące i czystości) oraz Beauty Care (kosmetyki) w nowy, zintegrowany sektor biznesowy pod nazwą Henkel Consumer Brands, który będzie się koncentrował na dwóch globalnych kategoriach produktowych: Laundry & Home Care i Hair Care (środki piorące i czystości oraz kosmetyki do pielęgnacji włosów). Pozostałe kategorie będą zarządzane na poziomie poszczególnych regionów.

10. Rynek kosmetyczny w Europie wart ponad 76 mld euro. Przed branżą jednak wiele wyzwań

Nasze majowe zestawienie zamyka tekst dotyczący przyszłości europejskiej branży kosmetycznej, która jest obecnie największym na świecie rynkiem produktów z kategorii Beauty & Personal Care. Polska zajmuje 6 miejsce pod względem wartości sprzedaży kosmetyków. Rynek ma stale perspektywy wzrostu, ale branża będzie się mierzyć z szeregiem wyzwań.

Jak się prowadzi biznes kosmetyczny, historie producentów, marek, porady, nowości… to wszystko, codziennie na naszym portalu. Newsletter z bieżącymi informacjami branżowymi jest wysyłany do Czytelników w każdy wtorek i czwartek. We wtorki robimy także przegląd nowości kosmetycznych, by zaprezentować odbiorcom w handlu, co ciekawego pojawiło się na rynku. Warto być prenumeratorem naszych newsletterów. Zapisz się TUTAJ.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
16.04.2024 15:28
Open Research: Polacy coraz aktywniej szukają promocji. Skłania ich do tego także wojna cenowa, którą prowadzą sieci handlowe
Akcja promocyjna w Biedronce fot. wiadomoscikosmetyczne.pl
Już blisko 60 proc. Polaków kupuje najtańsze marki lub szuka promocyjnych ofert – wynika z raportu „Nastroje konsumenckie Polaków 2024” przygotowanego przez Open Research.

Polacy nie są lojalni wobec marek, chętnie przechodzą pomiędzy nimi, a cena produktów ma bardzo duże znaczenie. Znajduje to potwierdzenie w raporcie „Nastroje konsumenckie Polaków 2024” przygotowanym przez firmę badawczą Open Research.

Z opublikowanych danych wynika, że aż 42 proc. konsumentów aktywnie szuka promocji, okazji cenowych. 19 proc. wybiera najtańsze marki.

5 proc. badanych zadeklarowało, że są lojalni wobec wybranej marki. Blisko 30 proc. porusza się pomiędzy kilkoma markami, a 6 proc. zmienia marki w zależności od ofert.

image
Raport "Nastroje konsumenckie Polaków 2024", Open Research
Open Research

Więcej kobiet (46 proc.) niż mężczyzn (39 proc.) poluje na promocje. Najbardziej wyczulone na nie są osoby w wieku 45-54 lata (48 proc.) oraz 55 lat i więcej (44 proc.).

Promocje mają większe znaczenie dla osób posiadających dzieci (44 proc.) niż bezdzietnych (40 proc.). Ale nie oznacza to, że rodziny z dziećmi kupują najtańsze produkty. Jest odwrotnie. 23 proc. osób bezdzietnych wybiera tylko najtańsze marki i 16 proc. osób posiadających dzieci.  

Okazje cenowe i promocje są istotne dla konsumentów niezależnie od miejsca ich zamieszkania. Największe znaczenie mają jednak dla mieszkańców średnich (48 proc.) i małych (44 proc.) miast oraz wsi (43 proc.).

image
Carrefour, promocje na dziale kosmetyczno-higienicznym
wiadomoscikosmetyczne.pl

Możliwe, że zwrot w kierunku tanich produktów i promocji cenowych będzie jeszcze większy, ponieważ aż 48 proc. respondentów spodziewa się pogorszenia sytuacji ekonomicznej w kraju. 24 proc. myśli, że w tym obszarze będzie stabilnie, bez zmian. Natomiast 28 proc. sądzi, że sytuacja ekonomiczna poprawi się.

Na postawy konsumentów ma wpływ także polityka samych sieci handlowych prowadzących wojnę cenową.

Raport Open Research został przeprowadzony w dn. 2-3 kwietnia 2024 r. na próbie 1088 respondentów, metodą CAWI (online).

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
15.04.2024 12:50
Technavio: rynek napojów nutrikosmetycznych wzrośnie o 41 proc. dzięki Europie
Nutrikosmetyki w formie napojów i szotów stają się coraz popularniejsze.Wiadomości Kosmetyczne
Jak donosi Technavio, szacuje się, że wielkość światowego rynku napojów nutrikosmetycznych wzrośnie o 353,3 mln dolarów w latach 2023–2027. Szacuje się, że w okresie prognozy rynek będzie rósł w tempie CAGR wynoszącym 6,53 proc. Największy udział w rynku światowym w 2022 r. miała Europa, a szacuje się, że rynek w regionie odnotuje stopniowy wzrost o 41 proc.

Rynek napojów nutrikosmetycznych przeżywa znaczny rozwój, ponieważ coraz więcej osób stara się zachować ogólny dobry stan zdrowia, wygląd i witalność poprzez żywność i napoje. Wraz ze spadkiem produkcji kolagenu po 20. roku życia, napoje kosmetyczne stają się coraz bardziej popularne wśród najwyższej grupy wiekowej w Unii Europejskiej, gdzie ponad 40% populacji mieści się w wieku od 25 do 54 lat. Rynek napojów nutrikosmetycznych odnotowuje znaczny wzrost, szczególnie wśród milenialsów i pokolenia Z, dla których priorytetem jest zdrowa żywność i napoje ze względu na ogólny stan zdrowia i wygląd. Kluczowym czynnikiem tego trendu są nutrikosmetyki, kategoria obejmująca napoje i suplementy na bazie kolagenu. Peptydy i tripeptydy kolagenowe, dwa popularne składniki tych produktów, pomagają promować zdrową skórę poprzez zwiększenie produkcji kolagenu i poprawę elastyczności.

Czytaj także: Network Magazyn: oto 5 najbardziej dochodowych suplementów diety w segmencie MLM

Co to są napoje nutrikosmetyczne?

Są to napoje odżywcze, które przeciwdziałają starzeniu się, rozjaśniają skórę i zmniejszają widoczność trądziku, blizn i przebarwień. Napoje te pomagają w detoksykacji skóry, ponieważ są wykonane z ekstraktów roślinnych z warzyw i owoców i są wzbogacone ważnymi aminokwasami, witaminami, minerałami i przeciwutleniaczami. Ponadto zwiększony popyt na napoje kosmetyczne wynika ze znacznej zmiany stylu życia konsumentów na całym świecie. Na całym świecie wymagania i oczekiwania starzejących się klientów ewoluują, czego dowodem jest wzrost zapotrzebowania na specjalistyczne rozwiązania poprawiające i upiększające wygląd zewnętrzny. Mogą również pomóc w ujędrnieniu skóry i utrzymaniu zdrowych paznokci i włosów.

Rozwiązania żywieniowo-kosmetyczne, które zawierają także witaminy i minerały, cieszą się dużą popularnością wśród osób dbających o urodę, chcących zachować młodość skóry na dłużej. Cyfryzacja branży, w tym platform handlu elektronicznego i angażowania klientów online, sprawiła, że produkty te stały się bardziej dostępne i wygodne dla konsumentów. Najlepszym sposobem na włączenie tych napojów do codziennej rutyny jest dodanie ich do swojej diety jako beauty shotów lub spożywanie ich w ramach zbilansowanej diety.

Czytaj także: Globalny rynek nutrikosmetyków urośnie o 3 miliardy dolarów w ciągu następnej dekady

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
18. kwiecień 2024 15:17