StoryEditor
Rynek i trendy
30.09.2024 10:01

TOP 10 września 2024: Rihanna ambasadorką J‘Adore, Avon wchodzi do Rossmanna, a dm Drogerie Markt do Warszawy

W tym miesiącu nasze Czytelniczki i Czytelnicy pochłaniali informacje o nowej kampanii J‘Adore Diora, wejściu marki Avon do sieci drogerii Rossmann, oraz o ekspansji dm Drogerie Markt do Warszawy i podwarszawskiego Mysiadła. Co jeszcze zainteresowało Was we wrześniu 2024?

1. Rihanna olśniewa w najnowszej kampanii perfum Dior J‘adore

 

Rihanna zastąpiła Charlize Theron jako ambasadorka zapachu J‘Adore po 20-letnim partnerstwie Theron z marką Dior. Oficjalnie ogłoszono to 18 czerwca 2024 roku. W krótkim filmie promocyjnym, wykorzystującym utwór „Love on the Brain” z 2016 roku, Rihanna pojawia się w pałacu wersalskim. W Sali Luster, ubrana w złotą suknię i ozdoby na szyi, przypomina kształtem flakon kultowych perfum J’adore, krocząc jak królowa w tej imponującej scenerii.

 

2. Nowy etap omnichannel dla Avon: marka wchodzi w Polsce do sieci Rossmann

 

Od października 2024 roku kosmetyki marki Avon będą dostępne w 500 drogeriach Rossmann w Polsce. Jest to kolejny etap w realizacji strategii wielokanałowej firmy, której celem jest dostosowanie oferty do zmieniających się potrzeb konsumentów. Pomimo zwiększenia obecności w sklepach stacjonarnych, Avon nadal kontynuuje sprzedaż bezpośrednią, opartą na sieci konsultantek. Dodatkowo firma wprowadza nową możliwość franczyzy, pozwalającą na otwieranie własnych sklepów.

 

3. Pierwsza drogeria DM w Warszawie otwarta. Druga już wkrótce. W 2025 r. sieć nie zwolni tempa

 

DM Drogerie Markt zaprezentowały dziennikarzom i twórcom internetowym swoją pierwszą drogerię w Warszawie, zlokalizowaną w CH Łopuszańska 22, o powierzchni ponad 400 metrów kwadratowych. W pobliżu znajduje się m.in. Rossmann, główny konkurent sieci. Jest to już 38. drogeria DM w Polsce. Przedstawiciele zarządu, w tym Markus Trojansky, Henri Hampe, Marcin Detko oraz Hubert Iwanowski, opowiedzieli o działalności DM w Polsce, planach rozwoju oraz tym, co wyróżnia sieć na rynku.

 

4. Revlon pozywa byłych pracowników za sabotaż współpracy z Britney Spears

 

Revlon, gigant kosmetyczny, złożył pozew przeciwko czterem byłym pracownikom, zarzucając im sabotowanie długoletniej współpracy firmy z Britney Spears. Sprawa dotyczy przejęcia tajemnic handlowych związanych z umową licencyjną, na podstawie której Revlon i jego spółka zależna, Elizabeth Arden, sprzedawały perfumy sygnowane nazwiskiem popularnej piosenkarki.

 

5. Jak i do kogo mówią luksusowe kosmetyczne marki? Trendy 2024: Gwiazdy, które świecą najjaśniej

 

Sport, łamanie schematów i znane osobistości to w tym roku kluczowe elementy strategii komunikacyjnej marek luksusowych w branżach beauty i fashion. Dodając do tego opowieści o silnych kobietach, które przełamują uprzedzenia i pokonują przeciwności, aby odnieść spektakularny sukces, otrzymujemy przepis na efektowną kampanię.

 

6. Perły Rynku 2024 rozdane! Przedstawiciele handlu wybrali najbardziej obiecujące nowości rynkowe

 

Przedstawiciele niemal 70 czołowych sieci handlowych, sklepów internetowych oraz platform e-commerce wybrali najbardziej obiecujące nowości roku. Uroczysta gala podsumowująca tegoroczną edycję badań Perły Rynku FMCG i Perły Rynku Kosmetycznego odbyła się 13 września w warszawskim hotelu Arche Krakowska.

 

7. Oriflame przygotowuje się do restrukturyzacji zadłużenia: cztery spółki wyłączone spod kontroli obligatariuszy

 

Szwedzka firma Oriflame Holding AG, specjalizująca się w sprzedaży kosmetyków i produktów pielęgnacyjnych, zdecydowała się wyłączyć cztery swoje spółki spod nadzoru obligatariuszy. Ten krok ma ułatwić pozyskanie nowego finansowania w obliczu nadchodzących terminów spłaty zadłużenia.

 

8. Trzęsienie ziemi w Miraculum. Prezes Sławomir Ziemski odwołany

 

Rada nadzorcza Miraculum niespodziewanie odwołała 24 września 2024 r. Sławomira Ziemskiego z funkcji prezesa zarządu oraz Jarosława Zygmunta z funkcji członka zarządu. Na okres trzech miesięcy do zarządu powołano Marka Kamolę, prywatnego inwestora posiadającego około 40 proc. akcji spółki, oraz Radosława Celińskiego, który w latach 2016-2024 pełnił funkcję członka zarządu PKP PLK SA.

 

9. Kosmetyki do włosów – jedna z najciekawszych kategorii na rynku. Napędzają ją włosomaniaczki i nowości wprowadzane przez marki

 

Kategoria produktów do pielęgnacji włosów dynamicznie rozwija się na polskim rynku kosmetycznym, co wynika z licznych nowości wprowadzanych przez marki oraz rosnącego zainteresowania konsumentów produktami specjalistycznymi i profesjonalnymi.

 

10. Dax Cosmetics tworzy nowe stanowisko w strukturze firmy. Tomasz Klicki dyrektorem generalnym

 

W Dax Cosmetics doszło do zmian organizacyjnych, w tym do powołania nowego dyrektora generalnego, którym został Tomasz Klicki. Stanowisko to podlega prezes zarządu, Ewie Blocher. Klicki będzie odpowiedzialny za dalszy rozwój firmy oraz wzmacnianie jej pozycji na rynku krajowym i międzynarodowym. Wnosi do Dax Cosmetics ponad 20-letnie doświadczenie zdobyte na stanowiskach dyrektorskich i menedżerskich w firmach lokalnych i międzynarodowych, głównie w sektorze dóbr konsumpcyjnych.

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
22.04.2025 12:35
Guardian: Tanie perfumy podbijają brytyjski rynek – co druga osoba kupiła zapachowy „dupe”
Shutterstock

Na brytyjskim rynku perfum pojawił się nowy trend, który dynamicznie zyskuje popularność – tzw. „dupe scents”, czyli tańsze odpowiedniki znanych luksusowych zapachów. Jeden z takich zapachów przypomina perfumy Baccarat Rouge 540 warte 355 funtów, a inny – Penhaligon’s Halfeti za 215 funtów. Tymczasem ceny ich imitacji zaczynają się już od 5 funtów. Według badań aż połowa brytyjskich konsumentów przyznaje, że kupiła tego typu produkt, a 33 proc. zadeklarowało chęć ponownego zakupu.

Zjawisko zyskało popularność głównie dzięki mediom społecznościowym – na TikToku hasztag #perfumedupe ma tysiące wpisów. Jednak za atrakcyjną ceną często kryją się kontrowersje prawne. Producenci oryginalnych perfum coraz częściej zwracają się do prawników o porady, jak bronić swoich formuł przed kopiowaniem. W niektórych przypadkach konkurencyjne firmy pytają nawet, jak legalnie stworzyć perfumowy „dupe”. Niestety, jak podkreślają eksperci, ochrona zapachu w świetle brytyjskiego prawa jest niemal niemożliwa – zapachów nie da się jednoznacznie opisać graficznie, a więc nie można ich zarejestrować jako znak towarowy.

Ochrony nie daje także prawo patentowe. Jak wyjaśnia Eloise Harding z kancelarii Mishcon de Reya w rozmowie z brytyjskim Guardianem, perfumy rzadko spełniają warunek „kroku wynalazczego”, niezbędnego do uzyskania patentu. Co więcej, nawet gdyby taki patent został przyznany, po 20 latach formuła staje się publiczna. Tymczasem producenci tańszych wersji perfum coraz częściej sięgają po techniki takie jak chromatografia gazowa-spektrometria mas (GCMS), by rozłożyć oryginalne zapachy na czynniki pierwsze i stworzyć ich tańsze kopie – często z użyciem mniej szlachetnych składników.

Rynek perfum w Wielkiej Brytanii osiągnął wartość 1,74 miliarda funtów w 2024 roku, a według prognoz firmy badawczej Mintel do 2029 roku przekroczy 2 miliardy. W ankiecie przeprowadzonej wśród 1 435 osób, aż 18 proc. tych, którzy jeszcze nie kupili „dupe perfum”, przyznało, że są nimi zainteresowani. Ekspertka Mintel, Dionne Officer, zauważa, że młodsze pokolenia, wychowane w czasach kryzysów gospodarczych i wszechobecnego fast fashion, nie widzą nic złego w kupowaniu imitacji. Wręcz przeciwnie – umiejętność znalezienia okazji i tańszej wersji luksusu postrzegana jest dziś jako przejaw sprytu, a nie wstydliwego kompromisu.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
22.04.2025 09:35
Wzrost wartości perfum wycofanych z rynku – rynek kolekcjonerski profesjonalizuje się
Valeria Boltneva via Pexels

Rynek perfum vintage i wycofanych z produkcji rozwija się dynamicznie, mimo braku oficjalnych danych dotyczących jego wielkości. Mathieu Iannarilli, paryski handlarz rzadkimi zapachami, od 2007 roku specjalizuje się w poszukiwaniu unikalnych flakonów dla klientów gotowych zapłacić od 150 euro do ponad 3 000 euro za butelkę.

Jak donosi Financial Times, osoby wierne jednemu zapachowi, po jego wycofaniu czują się „osierocone zapachowo” i są gotowe na wiele, by odzyskać swoją olfaktoryczną tożsamość. Na eBayu można znaleźć ponad 50 000 wyników po wpisaniu hasła „discontinued fragrances”, a ceny potrafią być astronomiczne – Tom Ford Amber Absolute kosztuje nawet 4 300 dolarów, a Vivienne Westwood Boudoir – 2 784 dolary.

Jednym z czynników napędzających ten rynek są tzw. „flankery”, czyli limitowane wariacje klasycznych zapachów. Dla kolekcjonerów stanowią one nie lada gratkę – np. Estée Lauder Sensuous Noir z 2008 roku osiąga na eBayu cenę 265 funtów, a Thierry Mugler A*Men Pure Malt z 2009 roku przekracza 600 funtów. Do wzrostu cen przyczyniają się również zakończenia licencji zapachowych lub bankructwa marek – ceny perfum marek takich jak Vivienne Westwood czy Stella McCartney potroiły się po ich wycofaniu z rynku perfumeryjnego.

Ceny vintage’owych zapachów są windowane również przez prestiż i historię producentów. Klasyki od marek takich jak Guerlain są poszukiwane zarówno przez osoby, które chcą je nosić, jak i kolekcjonerów. Flakon Guerlain Djedi może osiągnąć wartość ponad 3 000 euro. Co więcej, zapotrzebowanie nie ogranicza się do segmentu luksusowego – przykładem może być Ultima II Sheer Scent od Revlon, który od 1990 roku pozostaje ulubionym zapachem matki krytyka mody FT, Alexandra Fury’ego, mimo że został wycofany z produkcji już na początku lat 2000.

Zmiany w regulacjach unijnych dotyczących składników kosmetycznych również miały wpływ na rynek – od początku lat 2000 wiele zapachów zostało przeformułowanych, często ku niezadowoleniu wiernych użytkowników. W efekcie rośnie popyt na starsze wersje tych samych perfum. Aimee Majoros, kolekcjonerka zapachów z Nowego Jorku, wspomina, że jej butelka Mitsouko Guerlain z lat 70. pachnie zupełnie inaczej – i lepiej – niż obecna wersja. „Najlepszy zapach, jaki kiedykolwiek poczułam, to próbka L’Air du Temps od Nina Ricci z lat 60.” – dodaje. W społeczności miłośników perfum frustracja związana z reformulacjami jest zjawiskiem powszechnym.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
25. kwiecień 2025 07:34