StoryEditor
Rynek i trendy
01.02.2022 00:00

TOP 10 stycznia. Najczęściej czytane teksty na naszym portalu w pierwszym miesiącu 2022 roku

Wszyscy spodziewali się, że początek nowego roku przyniesie szereg różnych zmian. Wiele branż, w tym kosmetyczna, było zmuszonych zrewidować swoje plany biznesowe i podnieść ceny produktów. Nowy Ład niesie ze sobą sporo zamieszania, a pandemia nadal nie odpuszcza. Pierwszy miesiąc 2022 roku już za nami, a my przedstawiamy zestawienie najczęściej czytanych tekstów na naszym portalu wiadomoscikosmetyczne.pl w styczniu 2022 roku. Ranking stworzyliśmy dzięki Google Analytics.

1. Lilial wycofany z kosmetyków. Do 1 marca produkty z tym składnikiem muszą zniknąć z rynku UE

Takie informacje są bardzo istotne dla naszej branży. Zawsze trzymamy rękę na pulsie i nie umykają nam tak ważne komunikaty. Po 1 marca 2022 wszystkie produkty kosmetyczne z Lilialem nie mają prawa znaleźć się na rynku UE. Ten tekst okazał się najważniejszym newsem stycznia.

2. Internetowa drogeria dm.pl już za chwilę. Drogerie markt ruszają z internetowym sklepem

Niemiecki gigant na polskim rynku… tylko kiedy? Po liczbie odsłon tego tekstu widać, że wszyscy czekają na pojawienie się tej sieci z zapartym tchem. Dm drogerie markt ogłosiła wejście do Polski już w kwietniu 2021 roku, ale nadal nie ruszyła żadna z jej placówek. Wygląda na to, że drogeria online wystartuje szybciej niż sklepy stacjonarne.

3. Ceny kosmetyków w górę nawet o 30 proc. I to nie koniec. Trwa korekta cenników u producentów

Chyba wszyscy odczuli podwyżki cen. Kosmetyki i środki czystości, które są produktami pierwszej potrzeby, też musiały zdrożeć. Niektórzy podwyższyli ceny swoich produktów nawet o 30 proc. Nasza redaktor naczelna pochyliła się nad tym tematem i zapytała producentów oraz dystrybutorów jak podchodzą do podwyżek. Ten temat z pewnością będzie pojawiać się na naszym portalu również w kolejnych miesiącach 2022 roku.

4. Remigiusz Chrzanowski nowym prezesem zarządu DOZ.pl

Zmiany na wysokich stanowiskach sieci i marek zawsze są istotne. Dlatego informacja o tym, że Remigiusz Chrzanowski, wcześniej związany z Super-Pharm objął funkcję prezesa DOZ.pl, nie mogła przejść bez echa.

5. Jak nie COVID to ceny gazu. Wzrost kosztów działalności może wykończyć salony beauty

Drożyznę, podwyżki odczuli nie tylko producenci i sklepy, ale również usługodawcy. Podwyżki cen gazu, którym ogrzewają lokale, rosną o kilkaset procent. W górę idą także czynsze i ceny kosmetyków do wykonywania zabiegów… zapowiada się trudny rok dla wszystkich ☹

6. Fundusze i koncerny ruszyły na zakupy. Na celowniku lokalne marki kosmetyczne [ANALIZA]

Kolejny ważny, obszerny, autorski tekst Katarzyny Bochner na temat zmian właścicielskich w branży kosmetycznej. Kryzysy, trudne czasy zawsze powodują zmiany. O kolejnych transakcjach, inwestycjach przejęciach będziemy w tym roku pisać regularnie na łamach naszego portalu.

7. Najlepszy Produkt 2022 – Wybór Konsumentów – oficjalne wyniki badania

Jak co roku nasze Wydawnictwo zorganizowało ogólnopolskie badanie „Najlepszy Produkt – Wybór Konsumentów®”. Podczas prezentacji online przedstawiono laureatów 11. edycji. W 43 kategoriach wyróżniono 240 nowości spożywcze, chemiczne i kosmetyczne.

8. Zmiana na stanowisku prezesa sieci Drogerie Natura. Szef Pelionu staje na czele spółki

Kolejna, istotna dla branży zmiana personalna, o której mogli Państwo przeczytać na naszym portalu. Prezesem sieci Drogerie Natura został szef całej grupy Pelion Jacek Szwajcowski. Zastąpił na tym stanowisku Barbarę Goździkowską.

9. Unilever zwalnia pracowników i tnie portfel produktów

Zmiany, cięcia i zwolnienia na całym światowym rynku. Pracę w Unilever straci ok. 1500 osób. Wynika to przede wszystkim ze zmian struktury i reorganizacji portfela marek, które przeprowadza gigant.

10. Jak to jest prowadzić drogerię od 30 lat? Trzeba łączyć doświadczenie z nowoczesnością

Takie historie uwielbiamy! My kochamy je pisać, a Państwo czytać. Marek Fijałkowski od ponad 30 lat prowadzi drogerię w niewielkiej miejscowości Ozimek w woj. opolskim. Choć przyznaje, że czasy dla biznesu są trudne, to robi wszystko, by dać sobie szansę na dalsze prowadzenie działalności.

Jak się prowadzi biznes kosmetyczny, historie producentów, marek, porady, nowości… to wszystko, codziennie na naszym portalu. Newsletter z bieżącymi informacjami branżowymi jest wysyłany do Czytelników w każdy wtorek i czwartek. We wtorki robimy także przegląd nowości kosmetycznych, by zaprezentować odbiorcom w handlu, co ciekawego pojawiło się na rynku. Warto być prenumeratorem naszych newsletterów. Zapisz się tutaj.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
08.05.2025 15:13
Trend golenia rzęs u mężczyzn: nowy sposób na „męskość” i nowa usługa barberska?
Rzęsy, choć stanowią ochronę oka, dla niektórych stają się solą w nim właśnie.Shutterstock

W ostatnich tygodniach w mediach społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram czy X, pojawiło się coraz więcej filmów przedstawiających mężczyzn golących lub przycinających swoje rzęsy. Trend ten, obserwowany m.in. w Turcji i Nowej Zelandii, zyskuje popularność jako sposób na podkreślenie męskiego wizerunku. Mężczyźni decydują się na radykalne skrócenie rzęs przy pomocy maszynek elektrycznych, a niekiedy nawet nożyczek fryzjerskich, nie zważając na potencjalne ryzyko dla zdrowia oczu.

Specjaliści alarmują, że taki zabieg może być niebezpieczny. Vickie Lee, chirurżka okulistyczna z Imperial College London, przypomina w tekście dla CNN, że rzęsy pełnią ważne funkcje ochronne — chronią oczy przed kurzem, działają jako bariera dla zanieczyszczeń oraz wyzwalają naturalny odruch mrugania. Pomagają również utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia oka, ograniczają dopływ powietrza oraz filtrują intensywne światło. Ich przycinanie może prowadzić do podrażnień, a nawet do urazów mechanicznych, ponieważ ostre końcówki rzęs mogą ocierać się o powierzchnię oka. Mimo to, nowy trend na skracanie rzęs powoduje, że niektórzy barbery oferują taką właśnie usługę, która jeszcze kilka lat temu wzbudziłaby głębokie zdziwienie.

Zjawisko to nie jest oderwane od szerszego kontekstu kulturowego. Rzęsy od wieków były symbolem kobiecości i atrakcyjności – obecne w malarstwie, literaturze i poezji. Badania naukowe z 2005 roku wykazały związek między atrakcyjnością kobiecej twarzy a poziomem estrogenu, co sugeruje, że bujne rzęsy mogą być postrzegane jako oznaka płodności. Współczesne ruchy promujące tzw. „męską energię”, reprezentowane przez postaci takie jak Andrew Tate czy Mark Zuckerberg, wspierają powrót do wyraźnego podziału płciowego, w którym cechy zewnętrzne mają świadczyć o tożsamości płciowej.

Eksperci zajmujący się studiami nad płcią zauważają, że rzęsy stały się jednym z wizualnych symboli binarności płci. „W tej chwili istnieje moda, by jedna płeć miała rzęsy długie i gęste, co ma świadczyć o skrajnej kobiecości” — komentuje dla CNN Meredith Jones, profesorka gender studies z Brunel University London. „Dlatego druga płeć zaczyna odcinać się od tego wizerunku, nawet dosłownie – przycinając lub goląc rzęsy.” Przykładem społecznego napięcia wokół estetyki męskości była krytyka JD Vance’a za rzekome używanie makijażu w kampanii wyborczej — mimo że Donald Trump, również stosujący kosmetyki, robi to w celu podkreślenia cech uznawanych za bardziej „męskie”.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
07.05.2025 10:01
Coty redukuje prognozy i opóźnia dzień inwestora
Ameryka Północna stanowi 30 proc. sprzedaży firmy CotyCoty

Firma Coty obniżyła we wtorek swoją prognozę zysków w roku fiskalnym 2025 i opóźniła dzień inwestora o “co najmniej kilka miesięcy” - informuje Reuters. Powodem jest niepewność rynkowa i zmiany, wywołane przez amerykańskie cła, co spowodowało spadek akcji o około 3 proc. w przedłużonym terminie.

Pełna niespodzianek polityka handlowa prezydenta Donalda Trumpa wzbudza obawy klientów, nadal zmagających się ze skutkami wysokiej inflacji. Dlatego wielu z nich ogranicza swoje wydatki (w tym zakupy kosmetyków), co zmusza firmy do weryfikacji swoich planów na 2025 rok. Ten trend słabnącego popytu na kosmetyki jest szczególnie widoczny na rynku amerykańskim (w Europie popyt na kosmetyki był nieco silniejszy).

Z powodu osłabionego popytu sprzedawcy detaliczni w USA wycofują zapasy, na popularności wśród klientów zyskują tańsze alternatywy na platformach internetowych (np. Amazon), co dodatkowo zwiększa presję na działalność Coty.

Ameryka Północna stanowi 30 proc. sprzedaży firmy Coty, a produkty z segmentu kosmetyków konsumenckich są w większości produkowane w USA. Natomiast produkty z kategorii prestiżowej są wytwarzane głównie w Europie.

Firma Coty obniżyła we wtorek swoją prognozę zysków w roku fiskalnym 2025 i opóźniła dzień inwestora o “co najmniej kilka miesięcy” - informuje Reuters. Powodem jest  niepewność rynkowa i zmiany, wywołane przez amerykańskie cła, co spowodowało  spadek akcji o około 3 proc. w przedłużonym terminie.

Coty chce rozważyć przeniesienie produkcji z Europy do USA i poszerzenie tamtejszej bazy dostawców w zakresie surowców, które pozyskuje z Chin, jeśli cła pozostawać będą nadal w mocy przez długi czas.

Coty wyjaśniło również, że rozszerzony program oszczędności kosztów (ogłoszony w kwietniu) oraz siła jego marek powinny pomóc w zrównoważeniu wpływu taryf. Więcej na ten temat w artykule Coty ogłasza globalne cięcia etatów – 700 miejsc pracy do likwidacji.

Coty spodziewa się, że zysk na akcję w 2025 roku wyniesie 49-50 centów, w porównaniu z poprzednią prognozą na poziomie 50-52 centów. Koncern spodziewa się, że roczna sprzedaż spadnie o około 2 proc.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
09. maj 2025 12:09